Skončily pod gilotinou. Týden mučednic v Brně ode dneška připomíná odbojářku a popravenou řeholnici

Dvě silné ženy, které před 80 lety popravili nacisté, připomíná v Brně ode dneška série akcí nazvaná Týden mučednic. Marie Kudeříková byla komunistická odbojářka, Marie Restituta řeholnice. Obě v rozmezí několika dní skončily pod gilotinou. Týden mučednic pořádá tým kolem festivalu Meeting Brno.

Na programu jsou filmové projekce, koncert, vernisáž sochařských návrhů nebo výprava do Vídně k hrobu blahoslavené Restituty.

"Tyto dvě ženy, dvě Marie, byly v mnohém odlišné. Mladičká komunistická odbojářka, které v době popravy bylo pouhých 22 let, a téměř 50letá řádová sestra. Obě měly ale zcela jasno v tom, že nacistickému zlu se nesmí uhýbat, uvedl Matěj Hollan, autor konceptu Týdne mučednic.

Festival Meeting Brno se odkazu Kudeříkové věnoval už v roce 2021, kdy uplynulo 100 let od jejího narození. "Už tehdy jsme měli představu, že bude stejně důležité připomenout i 80. výročí zavraždění," uvedl ředitel festivalu Petr Kalousek.

Festival tehdy upozornil také na to, že Kudeříková je jedinou ženskou osobností moderních dějin, která má v Brně sochu. Brzy ale přibude další, a bude to právě socha Marie Restituty. Město ji plánuje pro park v Husovicích, nedaleko rodného domku pozdější řeholnice.

Týden mučednic dnes začne akcí umělce a teoretika Pavla Karouse, jenž před dvěma lety nově upravil sochu Kudeříkové za Městským divadlem. Lidé se u pomníku potkají v 16:30. V úterý město pořádá na Špilberku vernisáž soutěžních návrhů z nedávno ukončené soutěže na sochu Marie Restituty. Uspěl v ní akademický sochař Radim Hanke. Ve středu se uskuteční promítání filmu …a pozdravuji vlaštovky, ve kterém Kudeříkovou ztvárnila Magda Vášáryová. Herečka přijede na besedu po filmu.

Ve čtvrtek 30. března, což je úmrtní den Marie Restituty, mohou zájemci vyjet do Vídně a strávit den u řádových sester, ke kterým Restituta patřila. V pátek se uskuteční premiéra filmové adaptace divadelního počinu Maruška choreografa Martina Dvořáka a společnosti ProART, věnovaného Kudeříkové. Týden mučednic zakončí v sobotu 1. dubna soubor Czech Virtuosi koncertem na památku Marie Restituty. Uskuteční se v kostele na Lesné, který je Restitutě zasvěcený.

Související

Petr Fiala

Premiér Fiala zavítal do Brna. Předal ceny v rámci esejistické soutěže a zahájil interaktivní výstavu

Předseda vlády ČR Petr Fiala se v pondělí 29. května 2023 zúčastnil podpisu smlouvy mezi společností ČEZ a Teplárnami Brno, předal ceny v rámci esejistické soutěže Pravého břehu – Institutu Petra Fialy a zahájil výstavu „Tichá hrdinství“, která vypráví dramatické příběhy z 2. světové války a padesátých let 20. století. V tiskové zprávě o tom informovala vláda.

Více souvisejících

Brno Jihomoravský kraj Marie Kudeříková Marie Restituta Týden mučednic

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Petr Pavel

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Aktualizováno před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump usvědčil sám sebe, obžaloba má pevný základ. Republikáni nejsou jednotní

Republikáni nejsou vůči obžalobě proti Donaldu Trumpovi jednotní. Republikánský guvernér státu New Jersey Chris Christie se proti němu staví tvrdě, zatímco jeho nejsilnější protivník u prezidentských voleb 2024 DeSantis zvolil smírný tón a postavil se za bývalého prezidenta. Ten přitom usvědčil sám sebe prostřednictvím nahrávky, kde obvinil generála Milleyho z toho, že se proti němu v posledních dnech prezidentského mandátu jakýmsi způsobem spikl. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Finále se hrálo na stadionu Slavie v pražském Edenu.

Pražské finále EKL ovládl West Ham se Součkem a Coufalem. Fiorentině lepší výkon nestačil

Ve středu večer byl k vidění na území České republiky jedinečný fotbalový duel. Konkrétně v pražském Edenu se odehrálo finále Evropské konferenční ligy, v němž se střetli fotbalisté Fiorentiny a West Hamu. Šlo navíc o finále s výrazným českým podtextem. Kromě toho, že se hrálo v Praze, za West Ham v základní sestavě nastoupili čeští reprezentanti Vladimír Coufal a Tomáš Souček, v dresu Fiorentiny se až v samotném závěru objevil další český krajan Antonín Barák. O tom, že nakonec londýnský celek získá první evropskou trofej od roku 1965, se v závěru po brejkové situaci postaral Bowen, jenž tak navázal na předešlou branku z penalty svého spoluhráče Benrahmi. Na tu ještě jinak fotbalovější Fiorentina dokázala rychle zareagovat gólem Bonaventury, ale v závěru už podruhé v zápase vyrovnat nedokázala. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

včera

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

včera

Aktualizováno včera

včera

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

včera

včera

Pentagon

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

včera

Ukrajinská protiofenzíva začala, tvrdí Putin. Kyjev zachovává mlčení

Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že Ukrajinou dlouho očekávaná protiofenzíva už odstartovala, zatím ale není příliš úspěšná. O začátku protiútoku dříve hovořila i západní média, Ukrajina ji ale zatím stále nepotvrdila.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy