Jak pomoci uprchlíkům? Bydlení, práce, čeština, dary...

Praha - Uprchlíci rozdělují společnost v podstatě na dva tábory. Pokud patříte k těm, ve kterých vzbuzují spíše soucit a už se vám nechce jen dívat na jejich utrpení, můžete jim i pomoci. Darováním potřebných věcí, nabídkou zaměstnání, ubytování nebo nebo třeba výukou jazyka.

Ačkoli Česko nepatří k zemím nejvíce postiženým současnou migrační vlnou, i zde jsou uprchlíci, kterým by se hodila nejrůznější pomoc. A ukazuje se, že pomáhat je odhodláno stále více Čechů. Ať už dary, službami nebo třeba ubytováním...

Ta věta se stala skoro zavedeným heslem. A použil ji i prezident Miloš Zeman, když se ohradil proti výzvě vědců, kteří se zastali uprchlíků a odsoudili xenofobii a nenávist. "Ať si každý signatář výzvy proti strachu vezme domů uprchlíka," řekl tehdy Zeman.

Možná i k jeho překvapení takových lidí existuje spousta. Ba co víc - pokud lidé ubytují uprchlíka s přiznaným statutem azylanta, stát jim bude kompenzovat náklady na bydlení. Slouží k tomu tzv. Státní integrační program (SIP). Ten má pomoci azylantům, tedy uznaným uprchlíkům s právem ochrany, začlenit se do české společnosti. Nejčastěji jde o zajištění výuky čestiny, zaměstnání a právě bydlení.

Lidí, kteří nabízejí ubytování, stále přibývá. "Lidé se na nás obracejí s nabídkou ubytování pro uprchlíky - vedeme si interní databázi. V případě, že máme někoho, kdo si nemůže sehnat bydlení sám, tyto nabídky mu předáváme," potvrzuje Ludmila Bobysudová z Organizace pro pomoc uprchlíkům. "Bydlení držitelů mezinárodní či doplňkové ochrany, kteří jsou bez práce, financuje stát prostřednictvím standardních sociálních dávek jako je příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení," dodala.

Stát má dva druhy motivačních pobídek. V prvním případě dotací motivuje přímo obce, aby uprchlíkům poskytly běžnou nájemní smlouvu na obecní byt nebo případně zřídily větší ubytovnu. V druhém případě stát motivuje k pomoci přímo občany.

Za ubytování rodiny uprchlíků 4000 Kč měsíčně

Tato finanční pomoc ovšem není nijak závratná. "Stát nabízí majitelům bytu příspěvek závislý na počtu lidí v domácnosti na čisté nájemné, a to po dobu tří let. Příspěvek je vyplácen na čisté nájemné podle smlouvy. Jde čistě o startovací pomoc uprchlíkům, kteří si mohou ze své mzdy alespoň něco našetřit do začátku. Pro jednu až tři osoby v bytě jde celkem o 4000 korun na měsíc na rodinu," vysvětlila Bobysudová. "Myslím, že ubytování lidé spíše nabízejí jako gesto solidarity a soucitu," doplnila.

Nabídky ubytování či zaměstnání pro uprchlíky (kromě jiných forem pomoci) přijímá i web HateFree. Činí tak pro Správu uprchlických zařízení, která má integraci cizinců v popisu práce. Tam pak přeposílá nabídky obcí, firem i jednotlivců, odkud putují do k sociálním pracovníkům v azylových střediscích. Ti je pak vyjednávají s klienty mezi uprchlíky s přiznaným statutem azylanta.

Ubytovat tak nelze uprchlíky ze současné vlny běženců. Ti azylovým řízením teprve projdou. Lidé ale mohou pomoci uprázdnit azylová střediska ubytováním cizinců, kteří tam sice ještě pobývají, ale už jim nic nebrání shánět si v Česku vlastní bydlení a práci. Po dobu tří let jim v tom stát finančně pomáhá.

Pokud se chcete přidat k těm, kteří by rétorickou výzvu prezidenta chtěli naplnit a ubytovat u sebe uprchlíka, můžete poslat svou nabídku přes web Hate Free. Pokud chcete pomoci jinak, najdete tam možné způsoby, jak to udělat.

Jak pomoci službou nebo darem?

Potřeba jsou rodilí mluvčí, kteří by cizincům pomáhali s výukou jazyka nebo jejich dětem s doučováním jiných předmětů. Shánějí se ovšem třeba i "vstřícní lékaři" znalí cizích jazyků, tlumočníci, dobrovolní asistenti nebo lidé, kteří uprchlíkům pomohou s vyřizováním na úřadech.

Jednotlivé místní charity pak na webu Hate Free organizují materiální sbírky. Shánějí především tyto věci:

- deky, spacáky, karimatky, polštáře- hygienické potřeby (jednorázové dětské pleny, šampony, dám. vložky, mýdla, zubní pasty - kartáčky)- trvanlivé jídlo bez nutnosti vaření, balené vody- zachovalé oblečení (pánské, dámské i dětské, nejlépe teplejší), ponožky a spodní prádlo - nové- obuv - nejlépe gumové „crocsy", všech velikostí, i zateplené- výtvarné potřeby - papíry, pastelky, štětce, barvy, korálky- menší hračky

Chcete-li nabídnout jídlo, i s ohledem na jiné stravovací návyky a možnosti cizinců jsou nejvhodnější lehce otevíratelné konzervy fazolí a ryb, tavené sýry, krájený trvanlivý chléb, müsli tyčinky, sušenky, čokolády, malé džusy pro děti nebo minerální vody pro dospělé. Pokud se rozhodnete darovat dámské oblečení, nejvhodnější jsou dlouhé volné kalhoty, volné halenky, tuniky a šátky.

Lidé pomoc uprchlíkům organizují sami

Například v Praze už ale lidé pomoc zvládají spontánně a sami. Organizují sbírky pomoci - tou nejznámější je zřejmě sbírka Autonomního sociálního centra Klinika, které vedou squatteři proslulí střety s policií. Během několika dní tisíce lidí centrum zavalili darovanými věcmi denní potřeby. Pomoc pak putovala rovnou do Maďarska.

Na Hlavním nádraží v Praze se navíc už pravidelně formuje skupinka lidí, která pomáhá zmateným uprchlíkům, kteří v Praze vystoupí z vlaku často i jen v letním oblečení. Lidé poskytují třeba přespání, internet, teplejší obnošené oblečení, jídlo nebo prostě jen informace. Kromě toho se k pomoci uprchlíkům přidala i řada českých univerzit. Ty nabízejí tlumočníky, psychologickou, duchovní nebo právní pomoc.

Pokud chcete pomoci i vy, vyberte si jakou formou a obraťte se na organizace, které se na pomoc uprchlíkům specializují. Může to být zmiňovaný web Hate Free nebo také web Pomoc uprchlíkům.cz či Musíme si pomáhat.cz. I ty shromažďuje nabídky práce, ubytování, finanční pomoc nebo materiální sbírky nebo dobrovolníky ochotné pomáhat.

Související

Více souvisejících

uprchlíci Česká republika

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Kometa, ilustrační foto

Jak vidět kometu na obloze? Astronomové radí, co (ne)dělat

Milovníkům astronomie začalo asi nejvíce vzrušující období během letošního října. Na obloze se totiž objeví kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), která bude podle Astronomického ústavu AV ČR nejzajímavějším objektem na říjnové obloze. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Donald Trump

Letadla i vojáci. Trumpa bude před volbami hlídat armáda

Volební tým bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, kandidáta Republikánské strany v nadcházejících prezidentských volbách, požádal o poskytnutí vojenských letadel a vozidel pro zvýšení bezpečnosti během posledních týdnů kampaně. 

včera

včera

Zbraně Hizballáhu

Hizballáh má nové velení. Chystá se na specifický druh války

Hnutí Hizballáh, podporované Íránem, se podle informací dvou anonymních zdrojů připravuje na dlouhou opotřebovací válku na jihu Libanonu a má nové velení. Navzdory izraelským útokům si stále uchovává značné zásoby zbraní, včetně přesných raket, které dosud nepoužilo, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Andrej Babiš

Z podnikatelů populisty: Babiš a Trump jsou v podstatě totéž

Může být velký podnikatel dobrý politik? Záleží na mnoha faktorech, osobnosti jako Donald Trump nebo Andrej Babiš ale ukázaly, že jim jde hlavní o vlastní image (a profit). Hranice mezi politikem-podnikatelem takového formátu a populistou je velice tenká a oba muži ji zdárně překročili.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko zahájilo ofenzívu v Kurské oblasti. Ukrajinské jednotky jsou v nebezpečí

Ruská vojska tento týden zaznamenala postup v Kurské oblasti na západě země, kde obsadila dvě obce, které předtím kontrolovaly ukrajinské síly. O událostech informovalo ruské ministerstvo obrany. Podle serveru Meduza, který působí z lotyšského exilu, zahájila ruská vojska novou ofenzívu na několika frontových úsecích v této oblasti.

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin nastínil svou vizi ideálního světa

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal s íránským prezidentem Masoudem Pezeškijánem v hlavním městě Turkmenistánu, Ašchabadu, během regionálního summitu. Šlo o jejich první setkání, při kterém diskutovali o bilaterálních vztazích a situaci na Blízkém východě.

včera

včera

Ruská armáda

Rusko decimuje ukrajinské přístavy. Útočí na jeden za druhým

Rusko za poslední tři měsíce provedlo téměř 60 útoků na ukrajinskou přístavní infrastrukturu, přičemž při nich zahynulo 79 civilistů. O těchto útocích informoval místopředseda ukrajinské vlády Olexij Kuleba s tím, že jejich intenzita stále narůstá. Cílem ruských útoků je podle Kuleby zejména oslabení exportního potenciálu Ukrajiny a záměrné vyvolání potravinové krize v částech světa, které jsou závislé na ukrajinských dodávkách obilí.

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj na návštěvě ve Vatikánu u papeže Františka

Zelenskyj v rámci turné po Evropa přijel do Vatikánu. Setkal se s papežem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil v pátek Vatikán, kde jednal s papežem Františkem. Setkání je součástí jeho evropského turné, během kterého se snaží zajistit finanční a vojenskou podporu pro Ukrajinu před blížící se zimou. Zelenskyj v posledních dnech navštívil také Británii, Francii, Itálii a plánuje cestu do Německa. Uvedl to server Ukrainska pravda.

včera

Moře, ilustrační foto

Drogové kartely, motorkářské gangy. Svět čelí novému problému, ostrovy se mění v doupě zločinu

Ostrovní země v Tichém oceánu čelí rostoucímu riziku, že se stanou základnami pro mezinárodní zločinecké gangy. Toto varování zaznělo ve zprávě Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC), která byla zveřejněna v pátek. Podle ní region už nyní slouží jako útočiště pro drogové kartely z Ameriky, motorkářské gangy z Austrálie a Nového Zélandu a asijské zločinecké skupiny.

včera

Počet útoků na pracovníky Úřadu práce stoupá. Část poboček se zavře

Úřad práce plánuje v příštím roce uzavřít část svých menších poboček po celé republice. Podle generálního ředitele úřadu Daniela Krištofa se připravuje nový návrh sítě pracovišť, který by měl být schválen do konce roku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy