Rusku se nic nedaří, Putin je špatný vůdce. Všechno je špatně, varuje politolog

Praha - Kreml konečně přiznal, že se Rusku nedaří a že je na tom zle. Způsob, jakým prezident Vladimir Putin zemi vede, je navíc dlouhodobě neudržitelný. Tvrdí to politolog Michael Romancov.

Romancov upozorňuje, že 31. prosince ve 23:00 moskevského času zveřejnil tiskový orgán vlády Ruské federace, Rossijskaja gazeta, krátkou zprávu s titulkem "Závislost ekonomiky RF na ropě byla označena za hrozbu národní bezpečnosti" a následujícím zněním: "Mezi hlavní strategické hrozby národní bezpečnosti v ekonomické oblasti patří její nízká konkurenceschopnost, přetrvávající model rozvoje opírající se o export nerostných surovin a vysoká závislost na vnějších hospodářských vlivech. Tato konstatování byla uvedena v dokumentu Strategie národní bezpečnosti státu, který schválil prezident Putin. Celé znění je uvedeno na webu "Rossijské gazety". Mezi dalšími hrozbami ekonomické bezpečnosti bylo zmíněno zaostávání ve vývoji moderních technologií, otevřený finanční systém, nerovnováha rozpočtu, offshorizace ekonomiky, velký podíl stínové ekonomiky, příhodné podmínky pro korupci a kriminalizaci, nerovnoměrný rozvoj regionů,vyčerpání surovinové základny."

Rusové se tak mohli dozvědět, že s jejich ekonomikou je všechno špatně. Na tom by podle politologa snad nebylo nic divného, kdyby se k moci dostala nová politická garnitura, Vladimír Putin ale vede Rusko už 15 let. Na stránkách Hospodářských novin politolog uvádí, že pohledem kremelského tisku se od té doby jeho vládnutí nese ve znamení samých úspěchů, jaká je ale skutečnost?

Politolog připomíná, že Putin chtěl vytvořit 25 milionů nových pracovních míst. "Tento úkol měl realizovat ruský byznys, jemuž vláda přislíbila všemožnou pomoc, zejména pak pokud jde o růst konkurenceschopnosti... Putin se zapřisáhl, že stát nebude překážet rozvoji soukromé iniciativy, bude snižovat byrokratickou zátěž a reformní kroky bude předjednávat s podnikateli. Během deseti let se měla zdvojnásobit výstavba dopravní infrastruktury, bez které rozvoj není možný. Cílem mělo být učinit z Ruska moderní zemi, kde podnikat bude radost..." píše.

V textu listu Rossijskaja gazeta nás ale prý Kreml zbavuje nutnosti hledat důkazy, co přesně a kde se nepovedlo. "Kreml konečně přiznal to, co bylo už delší dobu zřejmé optikou nejrůznějších mezinárodních srovnání, díky propadu cen energosurovin a hodnoty rublu. Nepovedlo se prostě vůbec nic! Tedy, nepovedlo se nic z ekonomických plánů, ale zato se dařilo držet tempo tehdy rovněž přislíbeného kompletního přezbrojení a modernizace ozbrojených sil, které i nadále zůstávají absolutní politickou a rozpočtovou prioritou..." dodal.

"Evropany, kteří Putina nepovažují za génia, napadá nejen otázka, jak je něco takového možné, ale zejména proč to Rusům nevadí, respektive proč jim to vadí tak málo. Možné vysvětlení spočívá v tom, že Rusové nejsou jako my. Samozřejmě že se nejedná o jiný biologický druh, respektive jinou rasu, ale klíčové hodnoty, na kterých spočívá západní svět, v Rusku mají zcela jiný význam. Mám za to, že právě v době, kdy je Evropa konfrontována s masovým příchodem lidí pocházejících z jiného kulturně-civilizačního prostředí a řídících se jiným hodnotovým žebříčkem, je třeba otevřeně hovořit o tom, že i Rusové, jakkoli v mnoha ohledech blízcí, nejsou stejní, ale jsou jiní," píše Romancov.

Uvádí také, že jedinec v Rusku žádná práva nemá, tedy práva garantovaná ústavou či zákony v praxi nejsou příliš vymahatelná a většina k tomu mlčí, přesto existuje hluboko zakořeněná představa, že držitel moci za svůj lid má odpovědnost a měl by se starat o jeho blaho. Většina z již zmíněných patnácti let, po která se Putin drží u moci, ale byla z hlediska ekonomického relativně příznivá.

"Těžko říci, zda si Putin a jeho věrní uvědomili, že jejich způsob vedení země je dlouhodobě neudržitelný, či zda mu/jim vadilo, že v prostředí, do kterého se svět na počátku 21. století dostal, je Rusko sice velkou a surovinově bohatou, ale jinak vlastně zcela nezajímavou zemí. Protože nebyl schopen svět zaujmout žádnou zásadní inovací (ostatně v celé ruské/sovětské historii byl jen jeden Sputnik a Gagarin), protože jeho bohatství bylo ve srovnání s bohatstvím Ameriky, Evropy či Číny trapně malé, sáhl Putin po tom posledním kvantitativním „klacku", který mu, vedle rozlohy a surovin, zbyl – po síle,ů podotkl politolog.

"Ať použijeme optiku ekonomickou či politickou, vidíme, že od „triumfu" na Krymu to s Ruskem jde z kopce. Hospodářský propad se může stát nekontrolovatelným pádem, protože ruské, většinově ještě stále pasivní veřejnosti, začíná být hůř. V minulých několika měsících tak úspěšná propagandistická mašinérie prý začíná selhávat, protože úspěchy, o nichž se hovoří v televizi, začínají být konfrontovány s „prázdnou ledničkou". Schopnost režimu řešit efektivně množící se sociální a hospodářské problémy je nejasná, velkou zkouškou budou aktivity řidičů dálkové automobilové přepravy, kteří se bouří proti zavedení mýtného systému," dodal.

Související

Více souvisejících

Vladimír Putin Rusko

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

Pražský primátor Zdeněk Hřib

Hřib oznámil kandidaturu na předsedu Pirátů a představil svou vizi

Piráty čeká po odchodu z vlády hledání nového předsedy strany, protože bývalý vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš oznámil svou rezignaci. Do boje se dnes přihlásil druhý vážný kandidát. Je jím náměstek pražského primátora a někdejší primátor hlavního města Zdeněk Hřib.

před 2 hodinami

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry a spor, který se táhne. Britové se neváhali ozvat

Na eskapády prince Harryho se před mnoha lety zaměřoval britský tisk, s nímž se mladší syn krále Karla III. nyní soudí. Tvrdí totiž, že novináři získávali informace o něm neoprávněně. Soudce se ale zatím zabývá tím, že proces je až příliš náročný pro něj a jeho spolupracovníky.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Jak efektivně bojovat proti ruským špionům?

Úspěšný boj proti ruským zpravodajským službám působícím na území Evropské unie zahrnuje mimo jiné vzájemnou spolupráci členských států, boj proti dezinformacím a silná a nezávislá média. Bez těchto věcí se snaha o vykořenění ruské zpravodajské komunity nikdy nepodaří – právě naopak, stát bude infikovaný čím dál víc a jeho bezpečnost se dostane do bezprostředního ohrožení.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Pedro Sánchez

Podmínky v Libanonu se zhoršují alarmujícím tempem. Španělsko mluví o invazi, EU otevírá vzdušný most

Libanon se nachází v hluboké humanitární krizi, kterou zhoršuje konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) varuje, že podmínky se rychle zhoršují, zatímco stovky tisíc lidí jsou nuceny opustit své domovy. V Bejrútu bylo za jediný den provedeno více než 30 leteckých útoků, což vedlo k dalšímu masivnímu vysídlování obyvatelstva.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Viktor Orbán

Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Jak porazit Rusko? Svět se Zelenského plán nedozví

Sobotní summit kontaktní skupiny na podporu Ukrajiny na americké letecké základně Ramstein v Německu byl odložen. Důvodem je podle médií skutečnost, že americký prezident Joe Biden zrušil svou cestu do Německa kvůli situaci kolem hurikánu Milton.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Robert Fico

Ficova vláda leze Slovákům krkem. Znovu by už nevznikla

Po roce od vyhlášení výsledků voleb do Národní rady Slovenské republiky (NR SR) by Smer-SD Roberta Fica zřejmě nesložil vládu. Zatímco premiérská strana zaznamenala nejhorší naměřený výsledek z průzkumu od loňského roku, Demokratům a krajně pravicovému hnutí Republika průzkum věští parlamentní budoucnost. Formování potencionální nové vlády z řad opozice by mohlo zkomplikovat hnutí Igora Matoviče. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

UNICEF zjistil, kolik žen a dívek bylo v Africe znásilněno. Výsledné číslo je hrozivé

Více než 79 milionů žen a dívek v subsaharské Africe zažilo v dětství znásilnění nebo sexuální násilí, vyplývá z údajů zveřejněných Dětským fondem OSN (UNICEF).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy