Ukrajinci jsou v Kurské oblasti i po dvou měsících. Experti tvrdí, že Putina to může posílit

Uplynuly už dva měsíce od vpádu ukrajinských sil do Kurské oblasti na území Ruské federace. Zatímco v této oblasti probíhají tvrdé boje, ruské armádě se daří postupovat na východní Ukrajině. Za poslední týden zvládla dobýt Vuhledar a vstoupit do Torecku. Podle expertů Kyjev okupací části Kurské oblasti ničeho podstatného nedosáhne. 

Obě bojující strany se v Kurské oblasti střetávají v rámci těžkých bojů. Potvrzuje to analýza Institutu pro studium války. Zatímco v určitých částech fronty se spíše daří ukrajinským silám, jinde postupují vpřed ruští obránci. 

Rusům se ale nejvíce daří na východní Ukrajině, kde se už několik týdnů stálým tempem blíží k Pokrovsku, dobyli Vuhledar a v úterý dokonce vstoupili do Torecku. Podle mluvčího luhanského uskupení ukrajinských vojsk Anastasije Bobovnikové je situace v Torecku nestabilní, přičemž boje probíhají doslova u každého vchodu do města.

Tento postup, spolu s nedávným dobytím Vuhledaru, ukazuje na významnou převahu Ruska v lidech i technice, což je v době, kdy Ukrajina vyžaduje více zbraní od svých západních partnerů, alarmující signál. Rusko se snažilo dobýt Toreck od srpna a postupně zabírá vesnici za vesnicí. Při tom stále častěji používá vysoce ničivé naváděné bomby.

V Kurské oblasti se ale situací jeví radikálně odlišně. Ukrajinci v dobytém městě Sudža založili vojenské velitelství a nadále pokračují s dodávkami humanitární pomoci. „Počet lidí, kteří přicházejí na místa humanitární pomoci, se každý týden zvyšuje,“ popsal jeden z dobrovolníků pro server Kyiv Independent. 

Podle něj ukrajinští vojáci dbají na dostatek základních životních potřeb místních. „Nyní, s nástupem chladného počasí, se potřeba teplého oblečení a zateplených lůžkovin stala velmi naléhavou, zatímco potravinové balíčky a hygienické potřeby zůstávají důležité,“ dodal nejmenovaný dobrovolník. 

Někteří experti ale varují, že se snaha postavit místní Rusy proti jejich režimu v Moskvě nemusí vyplatit. „Logika, že snahou zaměřit se na ruskou společnost a učinit život v zemi nesnesitelným, se Rusové obrátí proti Kremlu, je chybná. Ve skutečnosti čím více se situace jeví jako hrozivá, tím více budou stát na straně státu,“ upozornila analytička Taťjana Stanovaja z Carnegie Russia Eurasia Center. 

„Jedním z nejvýznamnějších důsledků útoku na Kursk může být posílení protiukrajinských a protizápadních nálad, což by mohlo posílit podporu Putinovi a prodloužit válku,“ dodala Stanovaja.

Kyjev se vpádem do Kurské oblasti v prvé řadě snažil odlákat ruské jednotky z východní Ukrajiny. V řadě druhé šlo také o obsazení důležitého území, které sehraje roli při případných mírových jednáních. 

„Našim partnerům jsme ukázali, čeho jsme schopni. Ukázali jsme také globálnímu Jihu, že (ruský prezident Vladimir) Putin, který tvrdí, že má vše pod kontrolou, ve skutečnosti nemá,“ vylíčil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro časopis The New Yorker. 

Kromě toho Ukrajinci pokračují v úderech raketami a drony v hloubi ruského území. V posledních týdnech dokázali vyřadit tři muniční sklady v Tverské oblasti a Krasnodarském kraji.  

Podpora ruské veřejnosti k ukončení konfliktu se vyšplhala na rekordních 58 %. Po ukrajinském vpádu do Kurské oblasti se ale toto číslo snížilo na 49 %. „Po deseti letech války, včetně dvou a půl roku války v plném rozsahu, začínají být lidé unaveni,“ míní předseda ukrajinského zahraničního výboru Oleksandr Merežko. 

Průzkum, o kterém informovaly také EuroZprávy.cz, uvádí, že 49 % dotázaných podporuje uzavření příměří, zatímco proti je jen 33 % a 18 % si není jistých. „Přesto nemáme jinou možnost než pokračovat v boji a vytrvat. Je to opotřebovací válka, a abychom přežili a zvítězili, musíme nepřítele přečkat. To je jediná cesta,“ dodal.

Míru do jednoho roku by podle výsledků průzkumu chtělo dosáhnout až 63 % respondentů. Některé regiony, podle studie ExtremeScan, jsou dokonce více nakloněny ukončení války než tradiční protestní centra jako Moskva nebo Petrohrad.

Kromě toho polovina Rusů uvedla, že by si přála zlepšení vztahů se Západem, zatímco 63 % podporuje uzavření mírové smlouvy s Ukrajinou na základě vzájemných ústupků. 85 % respondentů by také uvítalo, kdyby se vláda více zaměřila na vnitřní sociální a ekonomické problémy.

Výzkum byl proveden prostřednictvím telefonických rozhovorů v září 2024 na vzorku 800 osob s chybovostí 3,45 %. ExtremeScan provedl další průzkumy v různých regionech, každý na vzorku 500 osob. 

Související

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů

Z okupovaného jihovýchodu Ukrajiny se ozývají hlasy zoufalství, odvahy i naděje. Členka ženské odbojové skupiny Zla Mavka, která působí v jednom z měst pod ruskou kontrolou, popsala život pod okupací jako neustálý strach a napětí. Přesto se nevzdává. „Lidé tu zůstávají, protože nevěří, že zlo může vyhrát. Pořád doufají, že okupace skončí,“ vysvětlila pro CNN.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Rusko Armáda Ukrajina Ruská armáda Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Donald Trump

Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou se znovu prohloubilo poté, co čínské ministerstvo obchodu oficiálně vyzvalo prezidenta Donalda Trumpa, aby „zcela zrušil“ tzv. odvetná cla. Peking reaguje na nedávné zvýšení amerických cel na čínské zboží, které nyní dosahují až 145 %, což je dosud nejvyšší úroveň v probíhající obchodní válce.

před 1 hodinou

Mše za Annu Slováčkovou v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Anna Slováčková (†29): Veřejnost se dnes rozloučila se slavnou umělkyní

V neděli se v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru konaly mše, které se proměnily v důstojnou vzpomínku na zesnulou zpěvačku Annu Julii Slováčkovou. Nešlo sice o oficiální zádušní mši, její jméno ale zaznělo z úst kněze během přímluv a prostor před oltářem zaplnily růže, svíčky a lidé, kteří zavzpomínali na mladou umělkyni. 

před 3 hodinami

Donald Trump

Trumpův paradox: Celoživotní odpůrce jaderných zbraní může rozpoutat nejrychlejší nukleární zbrojení od studené války

Donald Trump od osmdesátých let tvrdí, že se snaží zabránit jaderné apokalypse. Už jako mladý podnikatel údajně navrhl, že pokud by ho prezident Ronald Reagan jmenoval „plnomocným velvyslancem“, ukončil by studenou válku „během jedné hodiny“. Téma jaderných zbraní neopustil ani později – v roce 2018, před summitem s Vladimirem Putinem v Helsinkách, označil jaderné zbraně za „největší problém světa“ a prohlásil: „Žádné jaderné zbraně nikde na světě.“ 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Svět za Trumpa platí obrovskou cenu: Sleduje jeho kroky, zatímco ignoruje jiné krize

Současný americký prezident Donald Trump se podle mnohých vyžívá ve své pozici globálního hybatele. Vytváří neustálé napětí na světových trzích, manipuluje s tarify jako s televizní show a drží mezinárodní obchod jako rukojmí. Jak ale upozorňuje britský publicista Jonathan Freedland, skutečná cena Trumpova působení nespočívá jen v miliardách dolarů ztracených na burzách. Jde o tzv. náklady příležitosti – tedy vše, co by svět mohl dělat, kdyby nebyl paralyzován a vyčerpán snahou reagovat na rozmary jediného muže.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie

Trumpa se bojí Temu i Shein. Svět levného oblečení dostává kvůli Trumpovi na frak

Americký prezident Donald Trump po týdnu chaotických změn v celní politice oznámil konec tzv. „de-minimis“ pravidla pro dovoz levného zboží z Číny a Hongkongu. Pravidlo dosud umožňovalo zasílání balíčků do hodnoty 800 dolarů bez cla a minimální kontrolou, což masivně využívaly zejména módní e-shopy jako Shein a Temu. Opatření, které má vstoupit v platnost 2. května, zásadně mění pravidla hry pro fast fashion průmysl.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů

Z okupovaného jihovýchodu Ukrajiny se ozývají hlasy zoufalství, odvahy i naděje. Členka ženské odbojové skupiny Zla Mavka, která působí v jednom z měst pod ruskou kontrolou, popsala život pod okupací jako neustálý strach a napětí. Přesto se nevzdává. „Lidé tu zůstávají, protože nevěří, že zlo může vyhrát. Pořád doufají, že okupace skončí,“ vysvětlila pro CNN.

před 12 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Neviditelná, ale o to zákeřnější. Evropa čelí novému druhu války s Ruskem

Napětí mezi Ruskem a Evropou se přelévá i pod hladinu moře. Nejde o oficiální válku, ale série podezřelých incidentů naznačuje, že podmořská infrastruktura — především internetové a elektrické kabely — se stává novou frontou konfliktu. Evropské státy čelí rostoucím obavám z ruských sabotáží, které sice zatím nezpůsobily masové výpadky, ale poukazují na zranitelnost kritické infrastruktury. 

před 14 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Kladno, ilustrační fotografie.

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně

Hokejisty Litvínova bude od nové sezóny 2025/26 trénovat sparťanská legenda Michal Broš, jemuž budou nejbližšími pomocníky další sparťanská ikona František Ptáček a Jakub Petr. Jediným, kdo zůstává na své pozici, je trenér brankářů Zdeněk Orct. Novinky hlásí i realizační tým na Kladně, kde sice v roli hlavního kouče nadále zůstává David Čermák, ovšem nově mu budou pomáhat Ivan Majeský s Václavem Sýkorou.

včera

včera

včera

Papež se zotavuje. Ve Vatikánu přijal britského krále, dojal ho i s manželkou

Bez zbytečného humbuku se v týdnu uskutečnila návštěva britského krále Karla III. ve Vatikánu, kde se panovník setkal s papežem Františkem. Jednalo se za zavřenými dveřmi, protože svatý otec se stále zotavuje po nedávných zdravotních problémech. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy