Vědci z Brna objevili nový způsob likvidace klíšťat

Rozsáhlý výzkum brněnských vědců vedl ke zjištění, že některá klíšťata nesají pouze krev, ale pijí také vodu. Přišel na to tým z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. V budoucnu by tak mohlo být díky tomuto poznatku snazší parazity likvidovat.

Klíště americké
doporučujeme

Vedoucí vědeckého týmu Luděk Žůrek popisuje nový objev jako náhodu. „Klíšťata jsme měli v plastikových trubičkách, kde se vysrážela voda. Všimli jsme si, že tento druh klíštěte má o kapky vody zájem,“ sdělil Českému rozhlasu. Tyto nové poznatky by chtěli vědci využít k výrobě roztoku, který by snížil počty klíšťat v přírodě.

Výzkumníci zjistili, že některé soli na bázi hořčíku, sodíku a chlóru dokážou parazity zlikvidovat. Roztok je stoprocentně účinný a přitom neškodí jiným zvířatům.

„Začali jsme do vody přidávat různé chemikálie a nakonec jsme došli ke kombinaci solí, které se běžně používají na hnojení,“ popisuje Žůrek. „Mohlo by stačit dvakrát posprejovat trávník a na klíšťata by to mělo mít výrazný negativní efekt.“

To, že klíště saje vodu, bylo objeveno u amerického druhu a následně potvrzeno u dvou dalších. Vědci nyní chtějí zjistit, zda vodu sají i evropské druhy klíšťat. Pokračování testování již bude probíhat v přírodě, kde se účinnost roztoku ověří.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Naskočte na Brno, vesmír, vteřiny

25.01.2021 19:22 Přiznejme si, že se v minulých staletích lidé vzdělaní v přírodních vědách městu Brnu a vlastně i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama