Vědci z Brna objevili nový způsob likvidace klíšťat

Rozsáhlý výzkum brněnských vědců vedl ke zjištění, že některá klíšťata nesají pouze krev, ale pijí také vodu. Přišel na to tým z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. V budoucnu by tak mohlo být díky tomuto poznatku snazší parazity likvidovat.

Klíště americké
doporučujeme

Vedoucí vědeckého týmu Luděk Žůrek popisuje nový objev jako náhodu. „Klíšťata jsme měli v plastikových trubičkách, kde se vysrážela voda. Všimli jsme si, že tento druh klíštěte má o kapky vody zájem,“ sdělil Českému rozhlasu. Tyto nové poznatky by chtěli vědci využít k výrobě roztoku, který by snížil počty klíšťat v přírodě.

Výzkumníci zjistili, že některé soli na bázi hořčíku, sodíku a chlóru dokážou parazity zlikvidovat. Roztok je stoprocentně účinný a přitom neškodí jiným zvířatům.

„Začali jsme do vody přidávat různé chemikálie a nakonec jsme došli ke kombinaci solí, které se běžně používají na hnojení,“ popisuje Žůrek. „Mohlo by stačit dvakrát posprejovat trávník a na klíšťata by to mělo mít výrazný negativní efekt.“

To, že klíště saje vodu, bylo objeveno u amerického druhu a následně potvrzeno u dvou dalších. Vědci nyní chtějí zjistit, zda vodu sají i evropské druhy klíšťat. Pokračování testování již bude probíhat v přírodě, kde se účinnost roztoku ověří.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brnem se kutálí obří hrášek. Připomíná výročí Mendela

05.07.2020 20:17 V Brně centru Brna se objevil obří hrášek. V průměru má sedm metrů a je upoutávkou na blížící se…

Brněnská hvězdárna představí unikátní terralónu, obří model Země

05.07.2020 19:10 Návštěvníci Hvězdárny a planetária Brno budou moci od 6. do 12. spatřit unikátní terralónu,…

Babiš: Matka Země a otec Slunce nám poslaly vzkaz, zatmění je znamení.…

23.06.2020 22:08 Aktualizováno Příznivci premiéra Andreje Babiše si už zvykli, že každou neděli vydává na sociální síti své…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama