Úřad práce podává trestní oznámení kvůli zneužití solidárního příspěvku

Úřady práce podaly dvě desítky trestních oznámení kvůli podezření na zneužívání solidárního příspěvku na ubytování uprchlíků. Novinářům to dnes řekl vrchní ředitel sekce informačních technologií ministerstva práce Karel Trpkoš, který je pověřený řízením úřadů. 

Solidární příspěvek mohou získat lidé, kteří u sebe doma či ve svém volném bytě víc než 16 dnů v měsíci nepřetržitě bezplatně či za úhradu energií ubytovávají příchozí z Ukrajiny. Informace o možných podvodech se objevily v únoru. Úřady přiznávání dávky pozastavily. Podle Trpkoše kontroly neprokázaly "masivní zneužívání" a počet zamítaných žádostí se výrazně nezvedl.

"Podali jsme dvacítku trestních oznámení na případy, které se prokázaly. Není to masivní," uvedl Trpkoš.

Na možné zneužívání digitalizovaných dávek a nedostatečnou kontrolu poukazovaly odbory. Hospodářské noviny koncem února napsaly, že úřad práce vyplatil přes 600.000 korun skupině žadatelů o solidární podporu s jedním společným účtem a ministerstvo práce systém pozastavilo. Řada žádostí se zamítla a žadatelé musí po vyzvání přinést do poboček doklady o bytě či ubytovaných.

Podle Trpkoše úřady poté, co se informace o možném zneužívání objevily, zastavily hodnocení a přiznávání dávky. První týden v březnu pak spustily přehodnocování žádostí. "Počet zamítnutých žádostí po kontrolách výrazným způsobem nepřevyšuje dlouhodobý průměr za posledních šest měsíců. Při nájezdu systému byl počet větší. Pořád se bavíme o původním odhadu v řádu jednotek milionů korun, ani v desítkách či stovkách milionů," řekl k případnému zneužívání Trpkoš.

Dodal, že kontroly neprokázaly masivní zneužívání, ale spíše problémy s hlášením pobytu. Podle Trpkoše někteří příchozí aktuální bydliště včas neoznámí, komplikuje to vyplácení solidárního příspěvku. "Nejedná se podvod o ze strany poskytovatele (ubytování), ale přidělává mu to i nám na úřadu práce starosti," řekl pověřený ředitel. Upřesnil, že se to týká 15 až 20 procent žádostí.

Dávku je možné žádat na ubytování s prostorem na odpočinek, pro přípravu jídla a osobní hygienu, se záchodem a přístupem k pitné vodě. Stát na jednoho ubytovaného uprchlíka v samostatném bytě posílá 5000 korun, na dva 9000 korun, na tři 12.000 korun, na čtyři 14.000 korun a na pět a více osob 15.000 korun. Pokud lidé ubytovávají příchozí přímo u sebe doma, mohou na ubytovanou osobu pobírat 3000 korun na měsíc. Měsíčně mohou získat nejvýš 9000 korun.

V únoru úřady vyplatily podporu 23.100 domácnostem. Vydaly 208,7 milionu korun. Průměrná dávka činila 9032 koruny. Od loňského jara do konce letošního února ubytovatelé od státu získali celkem přes dvě miliardy korun. Solidární příspěvky se mají zatím vyplácet do konce června. Od července se podpora upraví.

Související

Více souvisejících

Úřad práce Sociální dávky

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

včera

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy