Ve věku 82 let zemřel ve Spojených státech novinář a manažer Pavel Pecháček, který byl řadu let ředitelem a později prezidentem československého a českého oddělení Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL).
ČTK dnes o jeho úmrtí informoval jeho přítel a novinář Přemysl Hrubý s odvoláním na žurnalistovu rodinu. O jeho smrti informuje na svém facebooku rovněž město Kopřivnice, jehož byl Pecháček čestným občanem.
"Zemřel po delší nemoci v nemocnici v Jižní Karolíně," řekl telefonicky ČTK Hrubý. "V daleké Americe odešel dobrý Čech," poznamenal dlouholetý sportovní novinář, jenž se znal s Pecháčkem šest desetiletí. "Byl to Čech, který miloval Českou republiku i Československo," dodal Hrubý. "Zemřel v USA kde žijí jeho rodinní příslušníci, ale srdcem byl stále u nás v Česku. Pavle velký dík za vše, co jsi pro tento národ udělal," napsal na facebooku žurnalistův přítel Lubomír Sazovský.
"Velkou část života věnoval různým obdobám boje za svobodu a významně se zasloužil o rozvoj demokracie v naší zemi. Stál u zrodu kopřivnického diskusního setkání Myšlenky TGM a současnost, svými pravidelnými návštěvami zviditelnil naše město a přivedl do něj řadu dalších zajímavých osobností," uvedla kopřivnická radnice na svém facebookovém profilu, kde informuje o úmrtí dlouholetého ředitele rádia Svobodná Evropa. Ten se podle ní stal čestným občanem města v roce 2012.
Pavel Pecháček se narodil 2. července 1940. Zprvu pracoval jako pomocný dělník, později vystudoval DAMU. V roce 1968 emigroval do tehdejšího západního Německa a začal pracovat pro rozhlasovou stanici Svobodná Evropa v Mnichově.
V 70. letech minulého století se přestěhoval i s rodinou do USA, kde pracoval v Hlasu Ameriky. Pět let přitom vedl československé vysílání Hlasu Ameriky ve Washingtonu.
V roce 1989 se opět vrátil do Svobodné Evropy, kde řídil české vysílání. Stál také u zrodu Ceny Ferdinanda Peroutky. Pod jeho vedením obdržela Svobodná Evropa řadu vyznamenání od českých i zahraničních organizací.
Pecháčkův otec Jaroslav, který emigroval už v roce 1948, byl ve druhé polovině 60. let a v první polovině let 70. ředitelem československého oddělení Svobodné Evropy a blízkým spolupracovníkem Ferdinanda Peroutky.
Novinář Pavel Pecháček stál v čele české sekce Rádia Svobodná Evropa
Novinář a manažer Pavel Pecháček, který ve věku 82 zemřel v USA, byl přes 12 let ředitelem a později prezidentem československého a českého oddělení Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) v Mnichově i v Praze. Také pět let vedl československé vysílání Hlasu Ameriky ve Washingtonu. Pod jeho vedením obdržela Svobodná Evropa řadu vyznamenání od českých i zahraničních organizací.
Pecháček po ukončení střední školy pracoval jako pomocný dělník v Kovodělném podniku v Praze, po absolvování základní vojenské služby vystudoval DAMU. Po okupaci Československa v roce 1968 emigroval do západního Německa a začal pracovat pro rozhlasovou stanici Svobodná Evropa v Mnichově, kde byl jeho otec Jaroslav, který emigroval již po komunistickém puči v únoru 1948, ředitelem československého vysílání. Jaroslav Pecháček byl také blízkým spolupracovníkem Ferdinanda Peroutky.
V roce 1974 byl Pavel Pecháček kvůli krácení rozpočtu propuštěn. Poté se přestěhoval i s rodinou do USA, kde pracoval v Hlasu Ameriky. V roce 1989 se opět vrátil do Svobodné Evropy, kde řídil české vysílání. V roce 1994 se z rozhodnutí Výboru pro zahraniční vysílání Spojených států, a také Pecháčkovým přičiněním, české vysílání od mateřské Svobodné Evropy oddělilo a přesunulo do Prahy jako nová nezávislá korporace s českým názvem Rádio Svobodná Evropa (RSE). O rok později byla připojena k Českému rozhlasu 6 a Pecháček byl jmenován šéfredaktorem a zároveň prezidentem RSE. Inicioval také přemístění celé RFE/RL z Německa do České republiky. Od konce roku 2001 byl ředitelem RFE/RL pro záležitosti ČR. Po odchodu do důchodu se usadil ve Washingtonu.
Pecháček byl jedním z iniciátorů vzniku Ceny Ferdinanda Peroutky, jejímž smyslem je zvýšit prestiž práce novinářů a publicistů. V březnu 2004 byl zvolen předsedou Sdružení novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky.
V roce 2015 tehdejší premiér Bohuslav Sobotka ocenil Pecháčka a bývalého prezidenta Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda Kevina Klose za jejich práci pro demokracii a svobodu, když jim při příležitosti výročí 20 let od přestěhování rádia z Mnichova do Prahy udělil medaili Karla Kramáře. Předseda vlády tehdy připomněl Pecháčkova slova, že "nejlepší propaganda je pravda". Medaile Karla Kramáře je pamětní medaile udělovaná předsedou vlády jako poděkování za prokazatelné zásluhy o obnovu demokracie, práv a svobod člověka.
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Voliči demokratů a republikánů se vzájemně nenávidí. Americký politolog vysvětlil proč
před 26 minutami
Expert pro EZ popsal, proč je Trump hrozbou pro americkou demokracii
před 42 minutami
Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?
před 1 hodinou
Konec éry Joea Bidena. Jak bude sledovat volby končící prezident?
před 1 hodinou
USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně
před 2 hodinami
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
před 2 hodinami
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
před 2 hodinami
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 3 hodinami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 4 hodinami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 4 hodinami
Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 4 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 5 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 5 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 5 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 6 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 6 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 6 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 7 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 7 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.
Zdroj: Libor Novák