V USA zemřel Pavel Pecháček, stál řadu let v čele české sekce Svobodné Evropy

Ve věku 82 let zemřel ve Spojených státech novinář a manažer Pavel Pecháček, který byl řadu let ředitelem a později prezidentem československého a českého oddělení Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). 

ČTK dnes o jeho úmrtí informoval jeho přítel a novinář Přemysl Hrubý s odvoláním na žurnalistovu rodinu. O jeho smrti informuje na svém facebooku rovněž město Kopřivnice, jehož byl Pecháček čestným občanem.

"Zemřel po delší nemoci v nemocnici v Jižní Karolíně," řekl telefonicky ČTK Hrubý. "V daleké Americe odešel dobrý Čech," poznamenal dlouholetý sportovní novinář, jenž se znal s Pecháčkem šest desetiletí. "Byl to Čech, který miloval Českou republiku i Československo," dodal Hrubý. "Zemřel v USA kde žijí jeho rodinní příslušníci, ale srdcem byl stále u nás v Česku. Pavle velký dík za vše, co jsi pro tento národ udělal," napsal na facebooku žurnalistův přítel Lubomír Sazovský.

"Velkou část života věnoval různým obdobám boje za svobodu a významně se zasloužil o rozvoj demokracie v naší zemi. Stál u zrodu kopřivnického diskusního setkání Myšlenky TGM a současnost, svými pravidelnými návštěvami zviditelnil naše město a přivedl do něj řadu dalších zajímavých osobností," uvedla kopřivnická radnice na svém facebookovém profilu, kde informuje o úmrtí dlouholetého ředitele rádia Svobodná Evropa. Ten se podle ní stal čestným občanem města v roce 2012.

Pavel Pecháček se narodil 2. července 1940. Zprvu pracoval jako pomocný dělník, později vystudoval DAMU. V roce 1968 emigroval do tehdejšího západního Německa a začal pracovat pro rozhlasovou stanici Svobodná Evropa v Mnichově.

V 70. letech minulého století se přestěhoval i s rodinou do USA, kde pracoval v Hlasu Ameriky. Pět let přitom vedl československé vysílání Hlasu Ameriky ve Washingtonu.

V roce 1989 se opět vrátil do Svobodné Evropy, kde řídil české vysílání. Stál také u zrodu Ceny Ferdinanda Peroutky. Pod jeho vedením obdržela Svobodná Evropa řadu vyznamenání od českých i zahraničních organizací.

Pecháčkův otec Jaroslav, který emigroval už v roce 1948, byl ve druhé polovině 60. let a v první polovině let 70. ředitelem československého oddělení Svobodné Evropy a blízkým spolupracovníkem Ferdinanda Peroutky.

Novinář Pavel Pecháček stál v čele české sekce Rádia Svobodná Evropa

Novinář a manažer Pavel Pecháček, který ve věku 82 zemřel v USA, byl přes 12 let ředitelem a později prezidentem československého a českého oddělení Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) v Mnichově i v Praze. Také pět let vedl československé vysílání Hlasu Ameriky ve Washingtonu. Pod jeho vedením obdržela Svobodná Evropa řadu vyznamenání od českých i zahraničních organizací.

Pecháček po ukončení střední školy pracoval jako pomocný dělník v Kovodělném podniku v Praze, po absolvování základní vojenské služby vystudoval DAMU. Po okupaci Československa v roce 1968 emigroval do západního Německa a začal pracovat pro rozhlasovou stanici Svobodná Evropa v Mnichově, kde byl jeho otec Jaroslav, který emigroval již po komunistickém puči v únoru 1948, ředitelem československého vysílání. Jaroslav Pecháček byl také blízkým spolupracovníkem Ferdinanda Peroutky.

V roce 1974 byl Pavel Pecháček kvůli krácení rozpočtu propuštěn. Poté se přestěhoval i s rodinou do USA, kde pracoval v Hlasu Ameriky. V roce 1989 se opět vrátil do Svobodné Evropy, kde řídil české vysílání. V roce 1994 se z rozhodnutí Výboru pro zahraniční vysílání Spojených států, a také Pecháčkovým přičiněním, české vysílání od mateřské Svobodné Evropy oddělilo a přesunulo do Prahy jako nová nezávislá korporace s českým názvem Rádio Svobodná Evropa (RSE). O rok později byla připojena k Českému rozhlasu 6 a Pecháček byl jmenován šéfredaktorem a zároveň prezidentem RSE. Inicioval také přemístění celé RFE/RL z Německa do České republiky. Od konce roku 2001 byl ředitelem RFE/RL pro záležitosti ČR. Po odchodu do důchodu se usadil ve Washingtonu.

Pecháček byl jedním z iniciátorů vzniku Ceny Ferdinanda Peroutky, jejímž smyslem je zvýšit prestiž práce novinářů a publicistů. V březnu 2004 byl zvolen předsedou Sdružení novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky.

V roce 2015 tehdejší premiér Bohuslav Sobotka ocenil Pecháčka a bývalého prezidenta Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda Kevina Klose za jejich práci pro demokracii a svobodu, když jim při příležitosti výročí 20 let od přestěhování rádia z Mnichova do Prahy udělil medaili Karla Kramáře. Předseda vlády tehdy připomněl Pecháčkova slova, že "nejlepší propaganda je pravda". Medaile Karla Kramáře je pamětní medaile udělovaná předsedou vlády jako poděkování za prokazatelné zásluhy o obnovu demokracie, práv a svobod člověka.

Pavel Pecháček úmrtí rádio svobodná evropa

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy