Více než 400 tisíc českých dětí bylo očkováno proti covidu

V Česku bylo proti covidu-19 dosud očkováno více než 410.000 dětí. Mladých ve věku 12 až 17 let je očkována více než polovina populace, desetina dostala i posilující dávku vakcíny. Světová zdravotnická organizace (WHO) tento týden upravila svá doporučení k očkování.

Země, které nemají dost peněz na vakcíny pro ohroženější skupiny, mají podle něj zvážit přínos očkování dětí. Za důležitější považuje jejich vakcinaci proti spalničkám, rotavirům nebo pneumokokům, které mohou zdravé děti ohrozit víc.

"Očkování proti covid-19 je doporučeno (...) u dětí se základními onemocněními, tedy u dětí s vyšším rizikem závažného průběhu onemocnění, zhodnocení a posouzení vhodnosti očkování by měl vždy provést lékař," uvedl na dotaz ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Posoudit by měl i očkování zdravých dětí.

"Stejně jako v zahraničí, i u nás zastáván postoj, že děti mohou být očkovány na žádost a na základě individuálního zvážení a posouzení benefitů a rizik lékařem," doplnil. I WHO podle něj uvádí, že očkování proti covidu-19 je pro děti a dospívající účinné a bezpečné.

WHO řadí osoby podle rizika při nákaze covidem-19 do tří kategorií, zdravé děti jsou v té s nejnižší mírou rizika. Předseda České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Roman Chlíbek na dotaz ČTK uvedl, že WHO posuzuje globální kontext.

"Vyzývá země, aby u této skupiny osob vzhledem k nízké zátěži nemocí covid-19 rozhodovaly na základě nákladové efektivity očkování a dalších vakcinačních priorit. Jinými slovy, aby očkování proti covidu-19 u dětí negativně neovlivňovalo očkování proti daleko významnějším nemocem dětí," uvedl. Pro děti jsou podle něj více rizikové například záškrt, tetanus, černý kašel, spalničky, pneumokoky nebo rotaviry.

V ČR podle něj očkování dětí proti covidu-19 nijak negativně neovlivňuje další rutinní očkování dětí ani nemá zásadní dopady finanční. Připomněl, že Evropská unie má uzavřené smlouvy s výrobci vakcín i na budoucí roky. "Proto ukončení očkování dětí (proti covidu-19) k žádné finanční úspoře nepovede," dodal.

Česko za vakcíny proti covidu-19 do konce loňského roku vydalo 14,6 miliardy korun. Zdravotníci jich aplikovali přes 18,6 milionu dávek, část nespotřebovaných musela být zničena kvůli expiraci. Další miliony dávek mají dorazit letos. Česko chce podle dřívějšího vyjádření náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka rozložit dobu dodání objednaných vakcín od firmy Pfizer/BioNTech do konce roku 2026. Ušetřit tím chce až 1,5 miliardy korun.

Celkově je dosud očkováno v ČR 65,5 procenta populace, třetina lidí má první a asi 7,5 procenta i druhou posilující dávku. Mezi mladými ve věku 12 až 17 let bylo vakcinováno více než 53 procent, 11 procent posilující dávkou. Dětí ve věku pět až 11 bylo očkováno 7,1 procenta, což je necelých 57.000 a dětí do pěti let 64.

Související

Více souvisejících

očkování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jana Peterková

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Maia Sandu

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

před 3 hodinami

NASA

NASA uspořádala první fórum o UFO. Některé objekty neumíme vysvětlit, přiznala

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ve středu uspořádal první veřejné setkání na téma neidentifikovaných létajících objektů (UFO).  Uvedl to server BBC s tím, že na panelu zaznělo, že americké úřady prozkoumaly za desítky let zhruba 800 zpráv o neidentifikovaných létajících objektech a některé se dodnes nepovedlo vysvětlit.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

pohonné hmoty

Pohonné hmoty začaly zdražovat, cena nafty po čtyřech měsících roste

Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku začaly v uplynulém týdnu zdražovat. Cena nafty roste po čtyřech měsících, zatím ale jen velmi mírně. Nejprodávanější benzin Natural 95 stál ve středu v průměru 36,67 koruny za litr, tedy o 15 haléřů víc než před týdnem. O dva haléře na 31,06 Kč/l vzrostla za týden průměrná cena nafty. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Stanislav Kázecký

Moldavsko je vystaveno ruské propagandě, většina voličů si přeje proevropské směřování, říká velvyslanec Kázecký

Velvyslanec České republiky v Moldavsku Stanislav Kázecký v rozhovoru pro EuroZprávy.cz ujistil o stabilní politické situaci v zemi. Rusové tady podle něj šíří svůj vliv zejména díky rozšířené znalosti ruštiny napříč moldavskou společností. Přesto je zřejmé, že proevropské směřování Kišiněva podporuje velká část společnosti, a to hlavně podle výsledků posledních prezidentských a parlamentních voleb.  

před 8 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Kosovo

USA trestají Kosovo kvůli zodpovědnosti za dění na severu země

USA neumožní účast Kosova v rámci vojenského cvičení Defender Europe 23. Washington tak trestá Prištinu za neuposlechnutí rad, aby zabránila zvyšování napětí na severu země, kde převážně žijí etničtí Srbové. Na místní úřady přesto byly po bojkotovaných volbách dosazeni albánští starostové. 

včera

MS se Čechům podle Hadamczika nepovedlo, hráči měli na víc. Čeká na Jalonenovu analýzu

Dalo se očekávat, že jeho hodnocení působení českého národního týmu na mistrovství světa nebude nijak pozitivní. Osmé místo je nejhorší v historii českého hokeje a podle šéfa Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Aloise Hadamczika měli čeští reprezentanti ve složení, v jakém byli, na víc. Postrádal bojovnost a kreativitu. Bude tak proto nyní čekat na analýzu, kterou mu má předložit kouč Kari Jalonen a na základě ní bude výkonný výbor ČSLH řešit budoucnost trenéra u národního týmu. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy