Vondrák se zatím k odchodu z ANO po vzoru Macury nechystá

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) se zatím nechystá následovat ostravského primátora Tomáše Macuru a z vlastního rozhodnutí nyní neopustí hnutí. Hejtman to dnes řekl ČTK. Vondrák i Macura, který odchod z hnutí oznámil v pondělí, delší dobu kritizují směřování hnutí a v prezidentské volbě nepodpořili jeho předsedu Andreje Babiše, ale Petra Pavla.

Primátor v souvislosti se svým odchodem z hnutí uvedl, že na zastupitelském klubu nabídne k dispozici primátorskou funkci a nechá o svém dalším působení v čele města rozhodnout své kolegy. Ve čtvrtek pak informoval o tom, že vedení hnutí začalo na členy klubu vyvíjet nátlak, aby podpořili jeho odchod z primátorské funkce. Vondrák uvedl, že v současné době cítí podporu svých kolegů z hnutí v krajském zastupitelstvu. "Měli jsme v pondělí klub zastupitelů a pochopil jsem z toho podporu tam zůstat a v podstatě dělat ty věci, co dělám. Takže zatím o tom (odchodu z ANO) neuvažuji. V okamžiku, že bych cítil, že by mě mí kolegové chtěli zradit nebo něco takového, tak to samozřejmě má smysl," řekl Vondrák.

Jeho rozhodnutí neovlivňuje ani fakt, že jeho vyloučení z hnutí požaduje předsednictvo ANO. Nový předseda ostravské organizace Richard Vereš ve čtvrtek uvedl, že předsednictvo ostravské oblastní organizace se na svém úterním jednání nebude zabývat pouze děním okolo primátora Macury, ale rovněž bude řešit návrhy předsednictva hnutí na vyloučení hejtmana Vondráka a náměstkyně ostravského primátora Zuzany Bajgarové z hnutí ANO. Předsednictvo požadovalo i vyloučení Macury, který ale z hnutí mezitím odešel sám.

"Tyto dva tam ale ještě budeme muset projednávat," uvedl ve čtvrtek Vereš k Vondrákovi a Bajgarové. Podle něj se návrhem na vyloučení podle stanov nejprve bude zabývat oblastní organizace a následně i krajské předsednictvo. O vyloučení ale rozhoduje celostátní předsednictvo, pro něhož podle Vereše jejich stanoviska nejsou závazná. "V daný okamžik to chci dobojovat do konce, protože to už je taková moje povaha. Prostě uvidíme, jak budou argumentovat," doplnil Vondrák, který se minulý týden vzdal postu místopředsedy hnutí.

Primátor Macura ve čtvrtek hovořil o tom, že vedení hnutí tlačí nejen na změnu na postu ostravského primátora, ale i na odchod moravskoslezského hejtmana. Ostravské zastupitelstvo se sejde příští středu, příští krajské zastupitelstvo bude 10. března.

Související

Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák

STAN měl nevolební sněm. V krajských volbách nasadí Vondráka

Starostové a nezávislí představili na sobotním republikovém sněmu v Olomouci lídry do krajských voleb, které se uskuteční letos na podzim. Jednotliví kandidáti zároveň odprezentovali priority, se kterými do těchto voleb půjdou. Součástí programu byla i reflexe dosavadního působení Starostů ve vládním angažmá nebo cíle do evropských voleb. 
Ivo Vondrák (ANO).

Vondrák rezignoval. Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje bude Krkoška

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák v úvodu zasedání krajského zastupitelstva rezignoval na svou funkci. Původně mu hrozilo, že ho dnes zastupitelstvo samo odvolá. Vondrák, podobně jako někdejší ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvolení za ANO) podpořili v prezidentské volbě Petra Pavla proti svému stranickému šéfovi Andreji Babišovi. 

Více souvisejících

Ivo Vondrák (hejtman) Hnutí ANO

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy