Britové často míří do Česka za umělým oplodněním nebo plastickou chirurgií. Některé kliniky očekávají úbytek klientů zejména při odchodu Velké Británie z Evropské unie bez dohody. Problém by nastal, pokud by se omezil volný pohyb osob nebo se výrazně zhoršil kurz libry. Zatím ale úbytek objednávek kliniky nezaznamenaly, vyplývá z ankety ČTK. Původně měla Británie EU opustit 29. března, ve čtvrtek se tamní poslanci rozhodli požádat o odložení na červen.
Britové patří podle českých odborníků z obyvatel EU k nejčastějším medicínským turistům. Například na brněnské reprodukční klinice Reprofit tvoří podle jejího ředitele Jonáše Vokřála asi 15 procent léčených párů, což je za rok kolem pěti stovek. Na klinice SpermBank International mají podle Martina Lamberta, ředitele IVF Fertimed, pod kterou klinika spadá, po Němcích a Polácích třetí nevyšší zastoupení.
V oblasti asistované reprodukce mají největší zájem o darování vajíček, oplodnění geneticky vyšetřenými embryi a další složitější výkony. "Z legislativního hlediska jsou některé typy výkonů ve Spojeném království zcela nedostupné, případně je na ně velmi dlouhá čekací doba," uvedl Vokřál. Podmínky pro hrazené asistované reprodukce z tamní obdoby zdravotního pojištění se podle něj dál zpřísňují.
Podle primáře kliniky Iscare Jana Lachety mají kromě asistované reprodukce obyvatelé Velké Británie zájem také o léčbu obezity nebo o plastickou chirurgii. Podle plastického chirurga Miroslava Velikého z Lékařského domu Prahy 7, který působil ve fakultní nemocnici v Liverpoolu, přijíždějí Britů do Česka kvůli operaci řádově stovky měsíčně.
Brexit bude podle zástupců klinik znamenat zřejmě pro jejich klienty komplikaci. "Předpokládám, že dojde k jednorázovému propadu počtu britských klientů, který bude pravděpodobně korigován v čase, pokud naše legislativa po brexitu bude nastavena příznivě vůči Velké Británii," dodal Lambert.
Podle Lachety může brexit bez dohody, který by znesnadnil cestování, případně zavedl vízovou povinnost, některé pacienty odradit. "Problematičtější může být dopad v oblasti finanční. Pokud by došlo k výraznému poklesu kurzu britské libry, stanou se naše služby méně atraktivní," dodal. Už v roce 2016 po referendu o odchodu z EU podražily podle Velikého pro Brity české služby asi o 20 procent.
Podle Vokřála i Lamberta láká obyvatele Británie právě cena, která je v ČR v porovnání s jejich domovinou zhruba poloviční. Například operace očních víček v Británii stojí podle Velikého stejně jako facelift i s vypnutím krku v Česku včetně pobytu v hotelu. "Česká republika, její zdravotnická zařízení a lékaři mají velmi dobrou pověst v rámci medicínského turismu," dodal Lambert.
Brexit se dotýká také farmaceutických firem. Každý měsíc míří z jiných členských států EU do Británie asi 37 milionů balení léků. V opačném směru je to 45 milionů balení. Firmy proto připravily distribuční kanály a dostatečné skladové zásoby pro případ brexitu bez dohody.
Jedním z hlavních trhů je Británie pro českého výrobce léků Zentiva. Firma podle mluvčí Lucie Šabíkové mimo jiné zvýšila zásoby ve skladech a výrobu některých přípravků z Británie přesunula do Rumunska.
V takzvaném brexitovém zákoně, který připravila česká vláda, je také ustanovení, které umožňuje léčivé přípravky registrované v ČR, ale testované či propuštěné v Británii, považovat po určitou přechodnou dobu za léky vyrobené v Evropské unii. Britští výrobci léků se také kvůli brexitu přeregistrovávají do jiných evropských zemí. Do Česka podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) od nich přichází asi 500 léků.
2. listopadu 2024 9:22
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi
před 1 hodinou
Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska
před 4 hodinami
Rakousko je bez plynu. Gazprom mu zavřel kohoutky
před 5 hodinami
Útěk z USA před Trumpem? Na čtyři roky vás ukryjeme, vrátíte se, až odejde, slibuje lodní společnost
Aktualizováno před 5 hodinami
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana i Babiše, Pavel zpytoval svědomí. Na Staroměstském náměstí se demonstruje
před 6 hodinami
Do pěti let budeme mít platy jako Němci, slíbil Fiala. Ve skutečnosti to nebude ani za dalších 35 let
před 6 hodinami
COP29: Světu dochází čas. Musí sehnat bilion dolarů ročně dříve, než nastoupí Trump
před 7 hodinami
Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?
před 8 hodinami
Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA
před 9 hodinami
Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí
před 10 hodinami
Odpověď těm, co jednají s Putinem. Masivní útok na Ukrajinu byl vzkaz Scholzovi a Trumpovi, míní Kyjev
před 11 hodinami
Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům
před 12 hodinami
Rusko v noci provedlo největší útok za celý podzim. Zasáhlo obytné budovy i obchody, Kyjev sčítá mrtvé
před 13 hodinami
Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
před 14 hodinami
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
před 14 hodinami
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
před 15 hodinami
Počasí bude příští týden jak na houpačce. Přijdou mrazy i citelné oteplení
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
Šestý díl třinácté řady populární televizní show StarDance skončil. Přinesl kromě hromadného tance také první maximální počet bodů pro jeden z párů. Soutěž nakonec opustila Jana Paulová s Robinem Ondráčkem.
Zdroj: Libor Novák