Transplantace v ČR? Nově můžete dostat orgán od mrtvého cizince

Praha - Sněmovna v úterý schválila novelu, díky níž budou moci darovat orgány i cizinci, kteří zemřeli na území České republiky a nejsou jejímu občany. Dosud sice mohli Češi dávat orgány cizincům, ale opačná logika transplantace nebyla podle zákona možná, od ledna se to změní.

Poslanci i vláda chtěli, aby zákon začal platit co nejdříve, protože se jedná o zavedení evropské legislativy - její lhůta uplynula již 27. srpna."Jde o transpozici evropské směrnice, jde nám o dosažení nejvyšší možné jakosti ve všech fázích, převozu i samotné transplantaci. Chceme tak zvýšit dostupnost pro ty, kdo dárcovství potřebují. Řešíme nedostatek orgánů i chyby, které se během praxe objevili. Zatím nelze, aby cizinci, který zemře v České republice, byly odebrány orgány pro dárcovství," znovu vysvětlil vládní novelu za předkladatele ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).Pavlu Bémovi, zvolenému do sněmovny za ODS, se podařilo prosadit pozměňovací návrh, který podle něj ze zákona vypouští "nemravná" ustanovení. "Můj návrh říká, že dopravu těla zemřelého hradí od pitvy na pohřeb zdravotní pojišťovna. Jde mi o situaci, kdy někdo dá dobrovolně orgán a zemře. Je potřeba jeho tělo odvézt, dnes je praxe, že to platí rodina zemřelého. Představte si tu situaci. Dáte dobrovolně orgán, a při tom zemřete. A převoz hradí rodina. To je nemravné," přesvědčoval Bém kolegy a uspěl. "I kdybychom brali orgán cizinci, dobrovolně, není to pravděpodobné, že by chtěl dávat orgány v jiné než své zemi, ale dejme tomu, i potom je etické a mravné, aby některá z českých pojišťoven zaplatila cestu na místo pohřbu," podotkl.Zákon odstraňuje nerovnost, která nyní mezi občany republiky a dalších zemí Evropské unie fakticky existuje. Pokud totiž cizinec v České republice potřebuje transplantaci, musí být zapsán na českou čekací listinu a dostane orgán od českého dárce. Na čekací listinu je zapsán i občan republiky, který transplantaci potřebuje, orgán od cizince však zatím dostat nemohl.

Bém navrhoval, aby mohlo koordinační centrum transplantací odebrat orgány cizinci tehdy, když do 72 hodin nezjistí, zda s tím osoba souhlasila, či nikoli. "Za 72 hodin z praxe víme, že to centrum zvládne zjistit, a pokud ne, od odběru orgánu raději ustoupí," vysvětlil Heger, proč se ministerstvu změna nelíbí. Nelíbila se ani poslancům a neprošla.Norma uvádí i náklady, které stát bude mít se zavedením kompenzací a pohřebného. Při pohřebném 5000 korun by stát ročně vydal za v průměru 250 zemřelých 1,25 milionu korun. Na náhradu výdajů a ušlého zisku v souvislosti s darováním orgánů při průměrném počtu 40 žijících dárců, průměrném měsíčním příjmu 25 tisíc korun a pracovní neschopnosti v průměru šest týdnů by státní rozpočet ročně vydal 620 tisíc korun.S platností novely se počítá od roku 2013.

Související

Lékaři

Muž z Brněnska žije 30 let s transplantovaným srdcem. Medián přežití je méně než poloviční

Třicet let od transplantace srdce slaví letos sedmapadesátiletý Petr z obce Mokrá-Horákov na Brněnsku, který je nejdéle žijícím pacientem po transplantaci srdce operovaným v Brně. ČTK to řekl Jan Krejčí, přednosta kardiologické kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, která se o muže stará. Podle něj je přitom medián střední doby přežití po podobném zákroku 12 až 13 let.

Více souvisejících

transplantace Poslanecká sněmovna Zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Švýcarsko, Katar nebo Kuba? Zemí schopných zprostředkovat mírová jednání mezi Moskvou a Kyjevem je dost

Jméno mediátora mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je stále velkou neznámou. Zatímco země v čele s Indií a Čínou jsou vnímány jako přirození kandidáti, existují i jiné varianty. Summitu se může ujmout tradičně neutrální Švýcarsko nebo některé ze sídelních měst Organizace spojených národů. Úplně vyloučit nelze ani arabské či latinskoamerické země.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Sergej Lavrov

Lavrov přiznal, že Rusko a Čína už vojensky spolupracují

Moskva a Peking nepotřebují vytvářet společnou vojenskou alianci, protože armády obou zemí již úspěšně spolupracují bez nutnosti spojovat se do nějaké organizace, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro arabský zpravodajský kanál Sky News Arabia. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Podařilo se identifikovat těla 70 tisíc mrtvých ruských vojáků. Podle odhadů jich ale zahynulo mnohem víc

Na Ukrajině dosud zemřelo až 70 tisíc ruských vojáků. Vyplývá to z nové analýzy BBC. Jde ale pouze o identifikované osoby, celkově jich mohlo padnout až 200 tisíc.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy