Transplantace v ČR? Nově můžete dostat orgán od mrtvého cizince

Praha - Sněmovna v úterý schválila novelu, díky níž budou moci darovat orgány i cizinci, kteří zemřeli na území České republiky a nejsou jejímu občany. Dosud sice mohli Češi dávat orgány cizincům, ale opačná logika transplantace nebyla podle zákona možná, od ledna se to změní.

Poslanci i vláda chtěli, aby zákon začal platit co nejdříve, protože se jedná o zavedení evropské legislativy - její lhůta uplynula již 27. srpna."Jde o transpozici evropské směrnice, jde nám o dosažení nejvyšší možné jakosti ve všech fázích, převozu i samotné transplantaci. Chceme tak zvýšit dostupnost pro ty, kdo dárcovství potřebují. Řešíme nedostatek orgánů i chyby, které se během praxe objevili. Zatím nelze, aby cizinci, který zemře v České republice, byly odebrány orgány pro dárcovství," znovu vysvětlil vládní novelu za předkladatele ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).Pavlu Bémovi, zvolenému do sněmovny za ODS, se podařilo prosadit pozměňovací návrh, který podle něj ze zákona vypouští "nemravná" ustanovení. "Můj návrh říká, že dopravu těla zemřelého hradí od pitvy na pohřeb zdravotní pojišťovna. Jde mi o situaci, kdy někdo dá dobrovolně orgán a zemře. Je potřeba jeho tělo odvézt, dnes je praxe, že to platí rodina zemřelého. Představte si tu situaci. Dáte dobrovolně orgán, a při tom zemřete. A převoz hradí rodina. To je nemravné," přesvědčoval Bém kolegy a uspěl. "I kdybychom brali orgán cizinci, dobrovolně, není to pravděpodobné, že by chtěl dávat orgány v jiné než své zemi, ale dejme tomu, i potom je etické a mravné, aby některá z českých pojišťoven zaplatila cestu na místo pohřbu," podotkl.Zákon odstraňuje nerovnost, která nyní mezi občany republiky a dalších zemí Evropské unie fakticky existuje. Pokud totiž cizinec v České republice potřebuje transplantaci, musí být zapsán na českou čekací listinu a dostane orgán od českého dárce. Na čekací listinu je zapsán i občan republiky, který transplantaci potřebuje, orgán od cizince však zatím dostat nemohl.

Bém navrhoval, aby mohlo koordinační centrum transplantací odebrat orgány cizinci tehdy, když do 72 hodin nezjistí, zda s tím osoba souhlasila, či nikoli. "Za 72 hodin z praxe víme, že to centrum zvládne zjistit, a pokud ne, od odběru orgánu raději ustoupí," vysvětlil Heger, proč se ministerstvu změna nelíbí. Nelíbila se ani poslancům a neprošla.Norma uvádí i náklady, které stát bude mít se zavedením kompenzací a pohřebného. Při pohřebném 5000 korun by stát ročně vydal za v průměru 250 zemřelých 1,25 milionu korun. Na náhradu výdajů a ušlého zisku v souvislosti s darováním orgánů při průměrném počtu 40 žijících dárců, průměrném měsíčním příjmu 25 tisíc korun a pracovní neschopnosti v průměru šest týdnů by státní rozpočet ročně vydal 620 tisíc korun.S platností novely se počítá od roku 2013.

Související

Lékaři

Muž z Brněnska žije 30 let s transplantovaným srdcem. Medián přežití je méně než poloviční

Třicet let od transplantace srdce slaví letos sedmapadesátiletý Petr z obce Mokrá-Horákov na Brněnsku, který je nejdéle žijícím pacientem po transplantaci srdce operovaným v Brně. ČTK to řekl Jan Krejčí, přednosta kardiologické kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, která se o muže stará. Podle něj je přitom medián střední doby přežití po podobném zákroku 12 až 13 let.

Více souvisejících

transplantace Poslanecká sněmovna Zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy