Více orgánů k transplantacím? Od 1. dubna i od cizinců

Praha - Na transplantace by mohlo mít Česko více orgánů. Od 1. dubna totiž platí novela transplantačního zákona, která umožňuje darování orgánů k transplantaci i od zemřelých cizinců, kteří nejsou občany České republiky.

Předlohou se tak mění situace, kdy cizinec žijící v Česku nemohl dostat orgán od svého příbuzného, a musel si počkat na orgán od českého dárce. Naopak Čech zase nemohl dostat orgán od cizince.

Úprava sice nepočítá s tím, že by lidé dostali za darování orgánu peníze, ale dostanou určitou kompenzaci. Například se jim uhradí alespoň část nemocenské a budou si moci snížit daňový základ. Počítá se i s částkou ve výši 5000 korun na pohřeb pro zemřelého dárce.

Ačkoliv Česká republika nepatří mezi země s dlouhými čekacími lhůtami na orgány, transplantační medicína se i zde potýká s nedostatkem dárců. Na ledvinu se čeká zhruba rok, na transplantaci srdce, jater od tří měsíců do půl roku.

Lepším čekacím lhůtám napomohl svého času i systém, který byl v České republice zavedený. Platí zde princip předpokládaného souhlasu s posmrtným darováním orgánů. Ten, kdo z nějakého důvodu nesouhlasí s posmrtným odběrem orgánů a tkání, musí svůj nesouhlas oficiálně oznámit a je zanesený do národního registru nesouhlasících. Registr má v tuto chvíli asi zhruba tisícovku lidí.

Související

Lékaři

Muž z Brněnska žije 30 let s transplantovaným srdcem. Medián přežití je méně než poloviční

Třicet let od transplantace srdce slaví letos sedmapadesátiletý Petr z obce Mokrá-Horákov na Brněnsku, který je nejdéle žijícím pacientem po transplantaci srdce operovaným v Brně. ČTK to řekl Jan Krejčí, přednosta kardiologické kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, která se o muže stará. Podle něj je přitom medián střední doby přežití po podobném zákroku 12 až 13 let.

Více souvisejících

transplantace Zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Švýcarsko, Katar nebo Kuba? Zemí schopných zprostředkovat mírová jednání mezi Moskvou a Kyjevem je dost

Jméno mediátora mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je stále velkou neznámou. Zatímco země v čele s Indií a Čínou jsou vnímány jako přirození kandidáti, existují i jiné varianty. Summitu se může ujmout tradičně neutrální Švýcarsko nebo některé ze sídelních měst Organizace spojených národů. Úplně vyloučit nelze ani arabské či latinskoamerické země.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Sergej Lavrov

Lavrov přiznal, že Rusko a Čína už vojensky spolupracují

Moskva a Peking nepotřebují vytvářet společnou vojenskou alianci, protože armády obou zemí již úspěšně spolupracují bez nutnosti spojovat se do nějaké organizace, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro arabský zpravodajský kanál Sky News Arabia. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Podařilo se identifikovat těla 70 tisíc mrtvých ruských vojáků. Podle odhadů jich ale zahynulo mnohem víc

Na Ukrajině dosud zemřelo až 70 tisíc ruských vojáků. Vyplývá to z nové analýzy BBC. Jde ale pouze o identifikované osoby, celkově jich mohlo padnout až 200 tisíc.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy