Bitva s koronavirem: Česku pomůže sedm amerických zdravotníků

České republice pomůže zvládat koronavirovou krizi sedm vojenských zdravotníků ze Spojených států. Českým lékařům budou radit a budou s nimi konzultovat osvědčené postupy. Budou také vybaveni na virtuální spolupráci s americkými středisky, která se zabývají infekčními onemocněními. V tiskové zprávě to ČTK sdělila americká ambasáda v Praze.

USA

Podle českého ministerstva obrany by šestičlenná skupina zdravotníků měla do Česka přijet v polovině listopadu. Doplní zde jednu Američanku, která již do Prahy přiletěla v neděli v rámci amerického přípravného týmu. Podle původních předpokladů mělo z USA přicestovat 28 zdravotníků.

"Na základě poznatků předsunuté skupiny začne v ČR příští týden působit sedmičlenný tým lékařů a zdravotníků texaské a nebraské národní gardy," uvedl na twitteru ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všichni podle něj mají zkušenosti s bojem proti onemocnění covid-19.

Texaská a nebraská národní garda do Prahy poslaly na počátku listopadu sedmičlenný tým, který misi zdravotníků připravil. Podle mluvčího americké ambasády Griffina Rozella v Česku zhodnotil situaci a vyslechl si, jaké jsou momentální české potřeby. "Jsme vděčni, že Národní gardy Nebrasky a Texasu budou moci využít svá dlouholetá partnerství s Českou republikou při své pomoci našemu spojenci v nouzi," uvedl k příjezdu zdravotníků americký velvyslanec Stephen King. Podle ambasády se členové týmu také v ČR seznámí s českými zkušenostmi s koronavirem, aby je mohli zapracovat do amerických opatření proti viru.

Podle českého ministerstva obrany budou američtí experti působit společně s českými vojenskými lékaři a zdravotníky. Jejich hlavním úkolem bude odborná a poradenská činnost při léčbě pacientů nakažených koronavirem. "Budou také vybaveni a připraveni zprostředkovat virtuální spojení s centry infekčních nemocí v USA pro případné konzultace a spolupráci v reálném čase. V případě potřeby tak bude možné využít i personální kapacitu a zkušenosti dalších odborníků v USA," uvedl mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Parlament minulý týden schválil pobyt až 300 vojenských zdravotníků ze zemí EU a NATO. Působit v ČR mohou nanejvýš 90 dnů, a to beze zbraní a vždy ve spolupráci s českým zdravotním personálem.

Ministerstvo obrany již dříve oznámilo, že jedná o zdravotnické pomoci i s dalšími aliančními spojenci. Ve čtvrtek společně s britskou ambasádou oznámilo, že z Velké Británie do Česka v pondělí přijede šest vojenských zdravotníků. Pomoc slíbilo také Německo, které vyšle dva vojenské lékaře. Od pondělí se zapojí na jednotce intenzivní péče v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Německo také nabídlo v případě potřeby léčbu deseti pacientů v rámci programu Medevac. Francie Česku pomohla farmakologem, který se specializuje na polní nemocnice.

O pomoc Česko požádalo spojence kvůli rychlému šíření epidemie koronaviru, aby se zamezilo možnému nedostatku zdravotního personálu. Kromě vyslání vojenských zdravotníků získalo Česko i materiální pomoc, zejména plicní ventilátory. Dostalo je nebo mu byly zapůjčeny například z Německa, Rakouska, Maďarska, Nizozemska či ze strategických zásob EU i NATO.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo už prohrálo 17 sporů o protikoronavirová opatření

17.06.2021 17:02 Ministerstvo zdravotnictví dosud prohrálo 17 soudních sporů o mimořádná protikoronavirová opatření.…

Česko dalo na boj s pandemií více než Slovensko, ukázala studie

17.06.2021 15:50 Česká republika vynaložila na boj s pandemií koronaviru 308 miliard korun, tedy 28.800 korun na…

Ve středu přibylo dalších 134 nakažených

17.06.2021 10:45 Laboratoře v Česku ve středu potvrdily 134 případů koronaviru, téměř o polovinu méně než před…

Kubek: Komora má lékařům poskytovat servis, řešit má nedostatek lékařů

17.06.2021 08:31 Česká lékařská komora (ČLK) má poskytovat svým členům co nejlepší servis. Lékař má komoru vnímat…

Ministerstvo zdravotnictví upraví povinnost testu před návratem do ČR

16.06.2021 17:00 Ministerstvo zdravotnictví ještě dnes vydá opravené mimořádné opatření týkající se povinných testů…

Ministerstvo zdravotnictví spustilo aplikaci čTečka pro kontrolu…

16.06.2021 16:55 Ministerstvo zdravotnictví spustilo aplikaci čTečka do mobilních telefonů pro kontrolu negativních…

Ministerstvo zdravotnictví se domluvilo s radou dětí na formě testování na…

16.06.2021 16:06 Ministerstvo zdravotnictví se dnes se zástupci České rady dětí a mládeže (ČRDM) dohodlo na další…

V Česku je potvrzeno 27 případů indické a 59 jihoafrické mutace koronaviru

16.06.2021 11:25 Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil dosud v Česku 27 případů indické, 59 případů jihoafrické…

Za úterý přibylo více nakažených než v pondělí

16.06.2021 09:25 V úterý přibylo v Česku 213 případů nemoci covid-19, což je zhruba o dvě pětiny méně než před…

Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie na podzim

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení,…

Související:

Právě se děje