Bitva s koronavirem: Česku pomůže sedm amerických zdravotníků

České republice pomůže zvládat koronavirovou krizi sedm vojenských zdravotníků ze Spojených států. Českým lékařům budou radit a budou s nimi konzultovat osvědčené postupy. Budou také vybaveni na virtuální spolupráci s americkými středisky, která se zabývají infekčními onemocněními. V tiskové zprávě to ČTK sdělila americká ambasáda v Praze.

USA
doporučujeme

Podle českého ministerstva obrany by šestičlenná skupina zdravotníků měla do Česka přijet v polovině listopadu. Doplní zde jednu Američanku, která již do Prahy přiletěla v neděli v rámci amerického přípravného týmu. Podle původních předpokladů mělo z USA přicestovat 28 zdravotníků.

"Na základě poznatků předsunuté skupiny začne v ČR příští týden působit sedmičlenný tým lékařů a zdravotníků texaské a nebraské národní gardy," uvedl na twitteru ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všichni podle něj mají zkušenosti s bojem proti onemocnění covid-19.

Texaská a nebraská národní garda do Prahy poslaly na počátku listopadu sedmičlenný tým, který misi zdravotníků připravil. Podle mluvčího americké ambasády Griffina Rozella v Česku zhodnotil situaci a vyslechl si, jaké jsou momentální české potřeby. "Jsme vděčni, že Národní gardy Nebrasky a Texasu budou moci využít svá dlouholetá partnerství s Českou republikou při své pomoci našemu spojenci v nouzi," uvedl k příjezdu zdravotníků americký velvyslanec Stephen King. Podle ambasády se členové týmu také v ČR seznámí s českými zkušenostmi s koronavirem, aby je mohli zapracovat do amerických opatření proti viru.

Podle českého ministerstva obrany budou američtí experti působit společně s českými vojenskými lékaři a zdravotníky. Jejich hlavním úkolem bude odborná a poradenská činnost při léčbě pacientů nakažených koronavirem. "Budou také vybaveni a připraveni zprostředkovat virtuální spojení s centry infekčních nemocí v USA pro případné konzultace a spolupráci v reálném čase. V případě potřeby tak bude možné využít i personální kapacitu a zkušenosti dalších odborníků v USA," uvedl mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Parlament minulý týden schválil pobyt až 300 vojenských zdravotníků ze zemí EU a NATO. Působit v ČR mohou nanejvýš 90 dnů, a to beze zbraní a vždy ve spolupráci s českým zdravotním personálem.

Ministerstvo obrany již dříve oznámilo, že jedná o zdravotnické pomoci i s dalšími aliančními spojenci. Ve čtvrtek společně s britskou ambasádou oznámilo, že z Velké Británie do Česka v pondělí přijede šest vojenských zdravotníků. Pomoc slíbilo také Německo, které vyšle dva vojenské lékaře. Od pondělí se zapojí na jednotce intenzivní péče v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Německo také nabídlo v případě potřeby léčbu deseti pacientů v rámci programu Medevac. Francie Česku pomohla farmakologem, který se specializuje na polní nemocnice.

O pomoc Česko požádalo spojence kvůli rychlému šíření epidemie koronaviru, aby se zamezilo možnému nedostatku zdravotního personálu. Kromě vyslání vojenských zdravotníků získalo Česko i materiální pomoc, zejména plicní ventilátory. Dostalo je nebo mu byly zapůjčeny například z Německa, Rakouska, Maďarska, Nizozemska či ze strategických zásob EU i NATO.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koordinátor testování na covid Hajdúch rezignoval. Nechce krýt politická…

01.12.2020 14:52 Aktualizováno Národní koordinátor testování na covid-19 a vedoucí laboratorní skupiny při ministerstvu…

Hygienický superúřad by měl obrovské pravomoci. Jak z Orwellova románu,…

01.12.2020 14:40 Aktualizováno Zástupci opozičních STAN, TOP 09 a KDU-ČSL kritizují to, že by novela zákona o veřejném zdraví dala…

Tempo šíření covidu v Česku dál zpomaluje, ubývá i hospitalizovaných

01.12.2020 07:15 Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku i v pondělí dál zpomaloval. Přibylo 3572 nakažených,…

Od soboty budou s testem možné návštěvy v sociálních zařízeních

30.11.2020 21:47 Aktualizováno Návštěvy v sociálních zařízeních budou možné od soboty 5. prosince, a to s antigenním testem na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama