Blatný navrhne přechod do 4. stupně PES: Zákaz nočního vycházení zřejmě i na Silvestra

Ministerstvo zdravotnictví podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) v pondělí vládě navrhne přechod ze třetího do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES. Současná opatření se tak zpřísní. Pravděpodobně to bude od druhé poloviny nebo konce příštího týdne. Rizikové skóre od víkendu ukazuje hodnotu 64, která odpovídá čtvrtému stupni rizika. Od středy navíc roste počet denně zachycených případů.

Jan Blatný

"Dopředu říkám, že pokud by došlo k progresivnímu zhoršení a ohrožení kapacit českého zdravotnického systému, potom budeme muset postupovat razantněji," uvedl Blatný. V sousedním Německu se podle něj situace významně horší, Česko to bude bedlivě sledovat.

Pokud vláda návrh ministerstva přijme, opatření budou odpovídat čtvrtému stupni kromě obchodů a služeb, které zůstanou otevřené všechny s omezením počtu lidí. Regulace by také dopadla například i na vánoční a novoroční oslavy, kdy by se mohlo setkat uvnitř nejvýše šest osob, venku dvacet a mezi 23:00 a 5:00 ráno by platil zákaz vycházení. 

Ministr Blatný na dotaz ČTK odpoledne doplnil, že s žádnou výjimkou pro Vánoce či Silvestr nepočítá. "Myslím, že bychom se stavěli proti vlastnímu (nařízení), o čem jsem mluvil dnes na tiskovce. Naší snahou je, abychom všichni zabránili dalšímu přenosu onemocnění, ne abychom to akcentovali," uvedl.

Znovuuzavření se před Vánoci vyhnou obchody. "Omezení obchodů nebude dáno sortimentem, ale bude dáno pouze množstvím osob na metry čtvrteční," řekl Blatný. Chce tak zohlednit požadavek poslanců, kteří kritizovali, že malé obchody byly znevýhodněné proti velkým supermarketům.

Se zpřísněním opatření se vrátí například noční zákaz vycházení mezi 23:00 a 5:00 ráno a omezí se setkávání osob na nejvýše šest uvnitř a dvacet venku. Ve školách by měla podle matice opatření pokračovat prezenční výuka žáků prvního stupně a rotační výuka druhého stupně. Střední a vysoké školy budou s výjimkami učit na dálku. Už ve čtvrtek ministr řekl, že vláda zváží prodloužení vánočních prázdnin už od 19. prosince. Znovu se uzavřou také vnitřní sportoviště, muzea nebo památky, knihovny budou vydávat přes okénko. Zavřou se také hotely pro turisty, restauracím zůstanou jen výdejová okénka.

Restaurace jsou podle něj místem, kde se lidé setkávají s vyšším počtem lidí, jsou tam desítky minut, konzumují jídlo a pijí alkohol. Důvody jsou tak podle Blatného epidemiologické, protože tam nejde nosit roušky a chovat se zcela zodpovědně.

Pro zavřené provozovny, především restaurace, bude chtít Blatný nové kompenzace. Jednal o tom s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (za ANO). "Budu velmi žádat, aby se pro ně našel lepší systém kompenzací," uvedl Blatný.

Provoz lyžařských středisek bude podle návrhu ministerstva zdravotnictví i ve čtvrtém stupni umožněný. Nebude se ale možné na horách ubytovat podobně jako například v Rakousku.

Povolené budou dál návštěvy v domovech pro seniory a dalších lůžkových zařízeních sociálních služeb, budou se ale muset testovat a mít respirátor. Dál testovat se budou muset pravidelně také jejich zaměstnanci a nově přijímaní klienti. Pravidelné testování zaměstnanců na rizikových odděleních, jako jsou JIP, už zavedly některé nemocnice.

ČR se asi bude déle pohybovat mezi stupni tři a čtyři

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) považuje za pravděpodobné, že se Česko bude delší dobu přepínat v protiepidemickém systému PES mezi třetím a čtvrtým stupněm. Novinářům to řekl po dnešním jednání stálé pracovní skupiny Ústředního krizového štábu (ÚKŠ). 

Česko se přesunulo ze čtvrtého do třetího stupně systému PES minulý čtvrtek. Statistiky v posledních dnech jsou však ve většině republiky horší, někde by odpovídaly i pátému stupni. "Je jasné, že ten poslední přechod nenastal tak dávno, aby se to mohlo projevit. Bude to asi dopad některých faktorů, které nastaly dříve," řekl Hamáček k nynějšímu vývoji epidemie. Podle něj bylo už před minulým čtvrtkem možné u lidí pozorovat jisté "samovolné rozvolňování".

Aktuální modely podle Hamáčka varují, že pokud vláda nepřistoupí ke zpřísnění už do Vánoc, na začátku roku 2021 by mohla být situace podstatně horší než letos na podzim. "Všichni víte, že jsme v říjnu a listopadu tu zatáčku vybrali po dvou kolech za obrovského nasazení všech v první linii, kteří samozřejmě už jsou unaveni. Představa, že se to vrátí v lednu ještě ve větším rozměru, je něco, co bych pokládal za katastrofu," řekl.

Hamáček dodal, že kabinet čtvrtý stupeň pravděpodobně přijme s jistými úpravami, které vycházejí ze zkušeností a reality. "Situace není dobrá, musíme se připravit, že ještě před Vánoci se pravidla v Česku zpřísní," uvedl.

Krizový štáb se zabývá i otázkou očkování, které je podle Hamáčka jediným řešením epidemie. Příští týden o vakcinaci bude debatovat vláda s kraji. Krizový štáb také řeší, aby byl dostatek materiálu. "Očkování bude znamenat obrovskou spotřebu jehel, stříkaček, fyziologického roztoku. Debata se vede v tom směru, že aspoň část té odhadované spotřeby by se nakoupila centrálně a tvořila nějakou rezervu, kdyby na začátku roku došlo k nedostatku," řekl. Poptávka totiž bude obrovská, doplnil.

V pátek přibylo v Česku téměř 1800 případů covidu, nejvíc od začátku května

16.10.2021 09:39 Aktualizováno V pátek přibylo v Česku dalších 1781 potvrzených případů koronaviru, nejvíc za jeden den od začátku…

Ve školách byly tisíce pozitivních žáků, čtyři školy jsou zcela uzavřeny

15.10.2021 16:10 Aktualizováno Od začátku školního roku bylo ve školách zjištěno asi 2420 žáků pozitivních na covid-19. Do…

Karanténu půjde po týdnu ukončit testem. Ty budou možná od prosince hrazené

15.10.2021 15:52 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo…

Povinnost testovat děti na táborech byla v rozporu se zákonem, rozhodl NSS

15.10.2021 09:28 Letní povinnost testovat děti na táborech na koronavirus, případně prokazovat jejich očkování nebo…

Ve čtvrtek přibylo přes 1500 nakažených koronavirem

15.10.2021 08:53 Laboratoře v Česku ve čtvrtek potvrdily 1534 nových případů nemoci covid-19, nejvíce v tomto týdnu…

Stát zkrátil platnost covid testů. PCR platí jen 72 hodin, antigenní jeden…

14.10.2021 21:59 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví navrhne vládě zkrácení platnosti testů na koronavirus. Podle premiéra…

Zájem o třetí dávku očkování v domovech pro seniory mají spíš klienti

14.10.2021 16:29 Zájem o třetí dávku očkování mají v domovech pro seniory na Ústecku ve větší míře klienti,…

VZP chce od ministerstva detaily k využití milostivého léta

14.10.2021 14:58 Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) chce získat k tzv. milostivému létu pro dlužníky výklad…

Pětina hospitalizovaných s covidem je z jednoho kraje. V karanténě končí…

14.10.2021 13:54 Ve zdravotnických zařízeních Moravskoslezského kraje je hospitalizováno 77 pacientů nakažených…

Babiš vyzval praktiky, aby přiměli pacienty k očkování. Epidemie se…

14.10.2021 13:06 pidemie se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zhoršuje, situace je ale podstatně lepší než loni.…

Související:

Právě se děje

reklama