Česko bude od středy bez opatření proti koronaviru, kromě dvou ohnisek

Na většině území Česka od středy padnou jedny z posledních omezení, která vláda zavedla v březnu kvůli šíření koronaviru. Lidé budou moci po více než třech měsících odložit roušky, povinné zůstanou jen ve zdravotních a sociálních zařízeních. A otevírací doba restaurací, hospod, barů nebo diskoték už bude bez omezení.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Počínaje středou budou moci ale všichni Češi starší 18 let žádat o státní poukazy na pobyty v tuzemských lázních. Podmínkou pro slevu na pobyt 4000 korun je strávit v lázeňském zařízení aspoň šest nocí a využít minimálně pět procedur. Podpora, kterou v pondělí schválila vláda, má lázním jako jednomu z nejvíce zasažených sektorů koronavirovou krizí částečně nahradit výpadek zahraniční klientely. Poukazy lze využívat do konce roku.

Zatímco velká část Česka si od středy oddychne od restrikcí proti koronaviru a život se tam vrátí téměř k normálu, v Praze a v Moravskoslezském kraji si na to lidé zatím počkají. "Pokud nechceme, aby se nové případy rozšířily i do dalších regionů, musíme být nyní razantnější. Určitě zde budeme také pokračovat v masivním testování. Praha je nyní stabilní, přesto vidíme riziko na větších akcích a v metru, proto i tady ponecháme opatření ve formě roušek," zdůvodnil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ponechání, případně zpřísnění protikoronavirových opatření v části země.

V hlavním městě zůstává v platnosti povinnost mít zakrytá ústa a nos vedle zdravotnických a sociálních zařízeních také při vnitřních hromadných akcí nad 100 lidí a v metru. Také v Moravskoslezském kraji musí mít roušky účastníci vnitřních hromadných akcích nad 100 lidí a rovněž ti, kteří pracují ve službách péče o tělo v bližším kontaktu než 1,5 metru od klienta. Týká se to například kadeřnictví nebo kosmetických a masérských služeb. Na Karvinsku a Frýdecko-Místecku musí lidé nosit roušky nadále také ve všech budovách mimo bydliště a ve veřejné dopravě.

V těchto okresech trvá mimo jiné i zákaz návštěv v domovech důchodců a zdravotnických zařízeních a noví klienti musí mít negativní test. Akcí, a to i venkovních, se může účastnit maximálně 100 lidí v každém odděleném sektoru, přičemž takových sektorů může být nejvýše pět.

Tamní restaurace a další provozovny stravovacích služeb, včetně jejich venkovních prostor, musí mít zavřeno od 23:00 do 08:00. Výjimku pro ranní hodiny dostaly od hygieniků jen zdravotní zařízení, sociální služby, věznice a hotelové restaurace. Opatření v kraji platí do odvolání.

Pro restaurace, hospody a kavárny ve zbytku státu zákaz nočního provozu od středy přestává platit a lidé budou moci konzumovat občerstvení například také v hledištích kin. Stravovací zařízení byla kvůli zamezení šíření koronaviru zavřena od 14. března a postupně se jejich provozy otevíraly od 11. května. Nyní se ve většině Česka vrátí do stavu před koronavirovou pandemií.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nové ohnisko koronaviru na Kutnohorsku se objevilo v Církvici

05.07.2020 14:02 Nové ohnisko koronaviru na Kutnohorsku, o němž v sobotu informovali hygienici, se objevilo ve firmě…

Situace na Karvinsku se zhoršuje, tvrdí hejtman. Vojtěch míní opak,…

05.07.2020 13:30 Aktualizováno Situace týkající se koronavirové nákazy na Karvinsku se zhoršuje. Mezi lidmi, u nichž se nově…

Petříček kritizuje vládu. Na Karvinsko měla reagovat dřív. Chytrá…

05.07.2020 13:01 Vláda možná měla na epidemiologickou situaci na Karvisku reagovat o týden nebo dva rychleji. V…

Opět přes 100 nově nakažených. Vojtěch připustil karanténu Karviné, zatím…

05.07.2020 08:26 V Česku přibylo v sobotu 121 potvrzených případů koronaviru, o 20 méně než v pátek. Od začátku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy