Česko má 111 nově nakažených. Epidemiolog řekl, jestli dojde k zastavení rozvolňování

Počet nakažených koronavirem v Česku stoupl o 111, což je největší denní přírůstek od 21. dubna. Podle vedoucího epidemiologické pracovní skupiny ministerstva zdravotnictví Rastislava Maďara ale není toto číslo zatím důvodem ke znepokojení.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle Maďara je nárůst hlavně v Karviné u nahromaděných případů z minulých dní. Klíčové podle něj je, že jen jedna osoba je starší 65 let. Zbytek případů není riziková část populace.

"Podle dat je nárůst způsoben hlavně hornickým ohniskem společně se souvisejícími kontakty. V jiných částech republiky musíme povahu nárůstů ještě specifikovat," řekl ve vysílání Radiožurnálu.

Dodal, že podle dat zatím není vyhráno a existuje riziko, že pokud se vir dostane do komunit, je stále schopný se rychle šířit. Vyzval proto k trpělivosti.

Pokud by procentuální nárůsty pokračovaly několik dní po sobě, debata o datech by se podle něj změnila. Nyní je ale problémem pouze Karvinsko, což nepovažuje za důvod ke znepokojení celé země.

"Kdyby trend nárůstu pokračoval, a to nejen v hornických oblastech, ale i mimo známá ohniska, tak by to pro nás byl důvod k pečlivějšímu pohledu. V té chvíli bychom zvažovali, jestli není třeba ještě opatrnější přístup nebo posunutí některých částí uvolnění na později," dodal.

Tvrdí také, že když se otevře jedna země, neznamená to, že musí automaticky otevírat hranice i Česko. "Po uvolnění opatření jsme ale očekávali zvýšená čísla, a to i nad sto. Není to tak nic děsivého. Na druhou stranu je trendy třeba sledovat," doplnil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prymula čeká až 8000 nakažených denně, má se zvážit nouzový stav. Fiala…

20.09.2020 22:58 Aktualizováno V Česku bude pravděpodobně denně přibývat 6000 až 8000 potvrzených nákaz covidem-19, řekl dnes v…

Vedení Prahy chce zastoupení v Ústředním krizovém štábu

20.09.2020 20:30 Vedení hlavního města chce mít zástupce v Ústředním krizovém štábu. Důvodem je to, že v hlavním…

Počet úmrtí na koronavirus: Česko patří v rámci EU k nejméně postižených…

20.09.2020 20:00 Česko patří podle počtu mrtvých s covidem-19 na 100.000 obyvatel mezi nejméně postižené země EU. V…

V Praze přibylo 162 případů nákazy covidem. V tomto týdnu je to nejméně

20.09.2020 19:28 Laboratoře v Praze za 24 hodin potvrdily 162 případů koronaviru, to je o šest méně než v sobotu a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama