Covid většině pacientů zkracuje život, tvrdí expert. Jak podle něj epidemii zastavit?

Lidé neumírají na to, že uklouzli na slupce od banánu, umírají v souvislosti s covidem, říká biochemik Jan Konvalinka s tím, že covid-19 v 90 procentech případů lidem zkracuje život. Epidemii podle něj zastavit lze, ale ne tak snadno.

Češi se nechávají testovat na covid-19
doporučujeme

"Lidé jsou unavení a chtějí se scházet s přáteli a s rodinami, ale ještě počkejme," apeluje na veřejnost v Českém rozhlase s tím, že je viru v populaci stále příliš mnoho.

Testy ale nedávají dobrou informaci o tom, kolik nakažených u nás opravdu je. S covidem stále umírají desítky lidí denně, což je příliš velké číslo. Denně podle něj umírá ještě více lidí, než by to odpovídalo součtu covid pozitivních a běžných úmrtí.

K výraznému poklesu nakažených podle něj dojde, až lidé budou brát opatření opravdu vážně a omezí kontakty. On sám stráví Vánoce v nejužším rodinném kruhu, tedy bez cestování, večírků a navštěvování příliš mnoha lidí.

Zastavit epidemii lze, ale...

Úplné zastavení epidemie podle Konvalinky možné je, je ale potřeba očkování více než poloviny populace. Dodává, že diskuze o tom u nás však začíná pozdě. "V Německu ta diskuze už skončila a s vakcinováním se tam počítá už v prosinci velmi natvrdo," upozornil.

Dodal, že Němci jsou v této záležitosti napřed, i proto, že očkování je v Německu mnohem rozšířenější než u nás, kde panuje i mezi lékaři a vzdělanými odborníky k očkování nedůvěra. 

Česko tak má tři možnosti. Může nechat virus projít populací bez regulací, což by znamenalo desítky tisíc obětí. Nebo dlouhodobě žít tak, jak žijeme teď, tedy jednou za tři měsíce lockdown a po zbytek doby roušky a omezené otevírací doby obchodů a zavřené hospody. Anebo za třetí vakcinace velké části populace. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět dál zápolí s koronavirem, v Česku už je jeho nakažlivější britská…

18.01.2021 21:58 Aktualizováno Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně.…

V Česku se potvrdil výskyt takzvané britské mutace koronaviru

18.01.2021 20:32 Aktualizováno V Česku se potvrdil výskyt takzvané britské mutace koronaviru, která je nakažlivější než nyní…

Kraje dostávají vakcíny podle velikosti populace, uvedl Blatný

18.01.2021 19:42 Dodávky vakcíny proti koronaviru do jednotlivých krajů se podle ministra zdravotnictví Jana…

Česko nakoupí dalších pět milionů jehel a stříkaček kvůli covidu

18.01.2021 19:05 Aktualizováno Česko nakoupí dalších pět milionů injekcí a jehel na očkování proti covidu-19, uloženy budou do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama