Čtyři pětiny českých mediků chtějí po studiu pracovat v Česku

Necelých 18 procent českých studentů lékařských fakult v ČR by chtěla po skončení studia pracovat v zahraničí. Důvodem jsou zejména vyšší platy. Nejatraktivnější destinací pro mediky je Německo následované Rakouskem. Vyplývá to z výzkumu, který na přelomu loňského a letošního roku provedla organizace HealthCare Institute mezi posluchači posledních tří ročníků osmi lékařských fakult v Česku.

Přidejte svůj názor 1 komentář

lékaři
doporučujeme

Čtyři pětiny mediků mají zájem pracovat jako nemocniční lékaři. Práci praktického lékaře preferuje 18 procent dotázaných, zjistil průzkum.

Zájem zůstat po ukončení studia v Česku projevilo 82,4 procenta mediků českého občanství. Studenti s jiným občanstvím by chtěli po dokončení školy zůstat v České republice přibližně v 50 procentech případů.

"Nejčetnějším důvodem pro rozhodnutí věnovat se lékařské profesi v zahraničí jsou jednoznačně tamní lepší platové podmínky," uvádí autoři průzkumu. Téměř třetina studentů, kteří chtějí vykonávat lékařskou profesi v zahraničí, pomýšlí po své první atestaci na plat přesahující 100.000 korun. Naproti tomu studenti, kteří plánují zůstat v ČR, očekávají nejčastěji plat po první atestaci v rozmezí od 40.000 do 60.000 korun. K dalším důvodům zvažovaného odchodu do zahraničí patří vyšší míra dozoru nad prácí lékaře a kvalitnější trénink ve specializační přípravě.

Nejatraktivnějším cílem pro české posluchače lékařských fakult jsou německojazyčné země. V případě odhodu do zahraničí by skoro 27 procent studentů preferovalo Německo, 18 procent Rakousko a přibližně 14 procent Švýcarsko.

Průzkum provedla organizace HealthCare Institute mezi studenty osmi českých lékařských fakult. Odpovídalo v něm 1089 respondentů.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Razie kvůli ochranným pomůckám: Dodávky pro MZ byly transparentní, brání…

03.07.2020 16:59 Společnost Batist Medical z Červeného Kostelce na Náchodsku považuje své dodávky ochranných pomůcek…

Koronavirus v ČR: Nárůst počtu případů covidu-19 v pátek opět zrychlil

03.07.2020 08:05 Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku ve čtvrtek po třídenním zpomalování opět zrychlil.…

Moravskoslezská hygiena dostane kvůli epidemii posily

02.07.2020 20:55 Krajské hygieniky v Moravskoslezském kraji by ještě mohli posílit další kolegové z ostatních…

Karvinsko se kvůli covidu uzavírat nebude, ujistil místní ministr Vojtěch

02.07.2020 19:59 Aktualizováno Účinnost mimořádných protiepidemických opatření platných kvůli nákaze covidem-19 na Karvinsku a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy