Čtyři pětiny českých mediků chtějí po studiu pracovat v Česku

Necelých 18 procent českých studentů lékařských fakult v ČR by chtěla po skončení studia pracovat v zahraničí. Důvodem jsou zejména vyšší platy. Nejatraktivnější destinací pro mediky je Německo následované Rakouskem. Vyplývá to z výzkumu, který na přelomu loňského a letošního roku provedla organizace HealthCare Institute mezi posluchači posledních tří ročníků osmi lékařských fakult v Česku.

lékaři
doporučujeme

Čtyři pětiny mediků mají zájem pracovat jako nemocniční lékaři. Práci praktického lékaře preferuje 18 procent dotázaných, zjistil průzkum.

Zájem zůstat po ukončení studia v Česku projevilo 82,4 procenta mediků českého občanství. Studenti s jiným občanstvím by chtěli po dokončení školy zůstat v České republice přibližně v 50 procentech případů.

"Nejčetnějším důvodem pro rozhodnutí věnovat se lékařské profesi v zahraničí jsou jednoznačně tamní lepší platové podmínky," uvádí autoři průzkumu. Téměř třetina studentů, kteří chtějí vykonávat lékařskou profesi v zahraničí, pomýšlí po své první atestaci na plat přesahující 100.000 korun. Naproti tomu studenti, kteří plánují zůstat v ČR, očekávají nejčastěji plat po první atestaci v rozmezí od 40.000 do 60.000 korun. K dalším důvodům zvažovaného odchodu do zahraničí patří vyšší míra dozoru nad prácí lékaře a kvalitnější trénink ve specializační přípravě.

Nejatraktivnějším cílem pro české posluchače lékařských fakult jsou německojazyčné země. V případě odhodu do zahraničí by skoro 27 procent studentů preferovalo Německo, 18 procent Rakousko a přibližně 14 procent Švýcarsko.

Průzkum provedla organizace HealthCare Institute mezi studenty osmi českých lékařských fakult. Odpovídalo v něm 1089 respondentů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko eviduje 70 možných nežádoucích účinků očkování. Nejčastěji zarudnutí…

17.01.2021 22:04 Aktualizováno Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje do pátku zhruba 70 podezření na nežádoucí účinky…

Přesun do 4. stupně PES bude vláda řešit asi ve středu

17.01.2021 22:04 Aktualizováno O přesunu do nižšího čtvrtého stupně v rámci protiepidemického systému PES, s jehož využitím se…

Svět reaguje na brazilskou variantu koronaviru, v zemi zabije 1000 lidí…

17.01.2021 22:04 Aktualizováno Brazílie za uplynulý den zaznamenala dalších 61.567 případů koronavirové nákazy. Za stejnou dobu…

Česko má podle Babiše objednaných 20 milionů vakcín

17.01.2021 21:49 Česká republika má objednáno zhruba 20 milionů vakcín proti koronaviru. Kromě vakcíny od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama