Do Česka v pondělí dorazí první dávky vakcíny od Moderny, ohlásil Babiš

V pondělí dorazí do České republiky prvních 20.000 dávek vakcíny od firmy Moderna, směřovat bude do Moravskoslezského kraje. Od firmy Pfizer a BioNTech dorazilo dosud 101 plat vakcíny a tento týden přijde dalších 70. Jedno plato má 975 dávek při pěti z lahvičky, řekl dnes v České televizi premiér Andrej Babiš (za ANO). Očkováno bylo v zemi podle premiéra asi 40.000 lidí, zatímco vakcín podle počtu plat dorazilo přes 98.000.

Biotechnologická společnost Moderna
doporučujeme

Dosud ministerstvo zdravotnictví zveřejňuje počty očkovaných jednou týdně ve čtvrtek. Do středy tak mělo být očkováno 19.980 lidí, v sobotu Babiš uvedl, že jich bylo asi 40.000. "Musí to být on-line a ředitele (nemocnic) musí nahlásit očkování stejný den večer. Dochází k prodlevám a vypadá to, že se neočkuje dostatečně," řekl Babiš.

Podle něj do Česka přišlo zatím první schválené vakcíny pro použití v EU 101 plat, z nichž každé by podle původního propočtu mělo obsahovat 975 dávek. Nově je možné z jedné lahvičky očkovat až šest dávek, může to tedy znamenat až 1170 očkovaných z jednoho plata. Babiš uvedl, že 27 plat dostaly kraje a 74 bylo rozděleno mezi fakultní a vojenské nemocnice a zdravotní ústavy.

Základních očkovacích center je podle premiéra 31. "Udělaly nám v tom trošičku nepořádek, protože vakcínu předali na další místa," uvedl. Očkovalo se tak dosud na 84 místech. "Je potřeba v tom udělat lepší evidenci," dodal. Babiš také potvrdil, že mezi prvními budou očkovaní všichni zdravotníci, nejen ti pečující o pacienty s covidem-19.

V pondělí podle Babiše vláda rozhodne o dodávce další vakcíny od firem Pfizer a BioNTech, souhlasit musí všechny členské země. Česko by tak mohlo dostat ke současným osmi milionům dávek několik dalších milionů. V prvním čtvrtletí má Česká republika objednáno 1,058 milionu dávek vakcíny od těchto firem, pokud se počítá s pěti dávkami z lahvičky. Při šesti je to až 1,27 milionu. Ve druhém čtvrtletí je to dalších 2,22 milionu, respektive až 2,66 milionu. V prvním pololetí je podle Babiše šance až na milion dalších dávek.

"Čekáme na schválení Astry Zenecy, které jsme objednali tři miliony dávek," dodal Babiš. Ve Velké Británii už byla vakcína schválená, povolení Evropské agentury pro léčivé přípravky se očekává do konce ledna.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový PES od 1. února? Šestý stupeň nebude, hovoří se o omezení pohybu a…

25.01.2021 22:01 Aktualizováno Změny v protiepidemickém systému PES by měly podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO)…

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku dál roste, přibylo 2376 nakažených. Na…

25.01.2021 21:54 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika…

Plaga věří, že kloktací testy pro studenty se v řádu týdnů objeví

25.01.2021 18:27 Aktualizováno Ministr školství Robert Plaga (za ANO) doufá, že možnost kloktacích testů na koronavirus se pro…

Lidí s covidem ve středočeských nemocnicích zatím výrazně neubývá

25.01.2021 18:06 V oslovených středočeských nemocnicích, například v Kladně, zatím výrazně neubývá ani…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama