Do škol a firem se vrací povinné testy. Pro návštěvu restaurací a kadeřníka ale stačit nebudou

Vláda se podle premiéra Andreje Babiše (za ANO) shodla na pokračování plošného testování ve školách. Předpokládá, že nová protiepidemická opatření budou platit do konce února. Řekl to po dnešním jednání vlády. Zavede se také plošné testování ve firmách. Jako potvrzení o bezinfekčnosti se už ale PCR ani antigenní testy uznávat nebudou, pouze očkování a prodělání koronaviru.

Vláda Andreje Babiše

Potvrzení o bezinfekčnosti je nyní třeba překládat například při návštěvě restaurací, sportovišť, kulturních a dalších hromadných akcí či například u kadeřníka. Nově už nebude stačit test a bude potřeba prokázat se covid pasem potvrzujícím očkování nebo dokladem o prodělání nemoci.

Kontroly tzv. covidových certifikátů budou v novém režimu stejné jako dosud. Po jednání vlády to novinářům řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), podle kterého bude nadále hlavní odpovědnost na provozovatelích a organizátorech akcí. 

Personál restaurací a dalších podniků už od 1. listopadu neměl obsloužit nikoho, kdo není očkován proti covidu-19, onemocnění v posledním půlroce prokazatelně neprodělal, případně neměl platný negativní test na koronavirus. Vláda dnes schválila návrh, podle kterého od pondělí až na výjimky nebudou uznávány testy.

"Neobejde se to bez individuální zodpovědnosti," dodal Vojtěch s tím, že pokud se lidé budou snažit nastavená pravidla obcházet, může dojít k dalšímu zpřísnění restrikcí, například úplnému zrušení hromadných akcí. Na dodržování nutnosti prokázat se covidových certifikátem bude podle ministra i nadále dohlížet hygiena ve spolupráci s policií.

Ke kontrole dokladů může obsluha restaurací využít aplikaci čTečka pro mobilní telefony. "Chtěl bych poprosit provozovatele a organizátory, aby využívali čTečku. Aplikaci si kdokoliv může pořídit do svého chytrého telefonu. Skenování trvá sekundu," dodal Vojtěch.

Výjimky z opatření budou mít mimo jiné ti, kteří se nemohou očkovat ze zdravotních důvodů. Těm ale lékař musí důvod kontraindikace očkování zapsat do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN). Vojtěch přiznal, že kontrola je v těchto případech problémem, na který se bude třeba zaměřit.

Vláda se shodla na pokračování testování ve školách

Podle ministra zdravotnictví bude testování nastaveno tak, aby nemusely chodit do karantény celé třídy, ale jenom pozitivně testovaný žák. "Bude to tak, jak to bylo doposud. Testy budou zaváženy do škol ze Správy státních hmotných rezerv, budou se testovat děti, které jsou neočkované," popsal Vojtěch. Testovat se bude antigenními samotesty, vláda podle Babiše řešila jejich nákup. Do pondělního jednání kabinetu bude shromažďovat požadavky tak, aby bylo dost testů do konce února.

Ve středu hlavní hygienička Pavla Svrčinová hovořila o tom, že plošné testování nemá dostatečný efekt, což se ukazuje v zemích, jako je Rakousko nebo některé německé spolkové státy, kde se na šíření nákazy neprojevilo. Proto se podle ní po dvou kolech testování 22. listopadu a 29. listopadu pokračovat nemělo. Testovat navrhovala pouze v ohniscích nákazy, jak rozhodne krajská hygienická stanice.

Právě ukončení testování ve školách odborníci kritizovali. Podle nich se vláda takzvaným bavorským modelem, který dál neuznává negativní testy, měla inspirovat kompletně. "Inspirovali jsme se v bavorském modelu, ale není to bavorský model. Aby se ty detaily neporovnávaly," řekl dnes Babiš.

V současné době je schváleno plošné testování antigenními samotesty ve školách na pondělí 22. a 29. listopadu. V části škol se testuje už od začátku listopadu. V pondělí 1. listopadu odhalily testy v osmi okresech asi 700 pozitivně testovaných. O týden později se testovalo v 31 okresech a nákaz bylo 3423, z nich více než tři čtvrtiny byly na základních školách. Ve 22 okresech se testovalo také v pondělí 15. listopadu, výsledky ještě k dispozici nejsou.

Povinné testování platí pro základní a střední školy. Vysokoškolští studenti mají povinnost při výuce nosit respirátory. Povinnost předkládat covidový certifikát mají ubytovaní na vysokoškolských kolejích. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) na twitteru napsal, že kromě potvrzení o očkování nebo prodělané nákaze bude možné se prokázat dál také negativním testem každých sedm dní, u antigenního ne starším než 24 hodin a u PCR testu ne starším než 72 hodin.

Testování ve firmách zřejmě jen pro neočkované

Vláda podle premiéra zavede i plošné testování ve firmách. Příspěvek by měl být ve stejné výši jako na jaře. Počítá se s tím, že opatření bude platit do konce února příštího roku. 

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) doplnil, že testování ve firmách by vláda měla schválit v pátek, opatření by mělo platit už od pondělí, uvedl.

Každý člověk, který půjde do práce, se bude podle Havlíčka muset prokázat certifikátem o očkování, prodělané nemoci covid-19 nebo negativním testu. Zároveň zůstane možnost otestovat se antigenní samotestovací sadou na místě, a to pod dohledem.

Testování se bude týkat jen neočkovaných lidí, vláda ale pravděpodobně podle Havlíčka schválí, že se budou muset testovat i očkovaní lidé nad 60 let.

Testování se bude podle Havlíčka vztahovat na všechny typy firem, platit to bude i pro státní organizace a obce.

Jednání vlády o opatřeních bude pokračovat v pátek a pondělí

Vláda ANO a ČSSD se kvůli úpravě opatření proti šíření covidu-19 sejde znovu v pátek v poledne, kdy rozhodne o přesném textu usnesení. Pokračovat v jednání bude kabinet v demisi v pondělí večer, kdy ministři budou jednat o kompenzacích pro firmy.

Kabinet o budoucnosti koronavirových pravidel začal jednat toto pondělí, kdy však ministři po třech hodinách k žádnému rozhodnutí nedospěli. Dnes rozhodli o zavedení pravidel podobných tzv. bavorskému modelu, ale s některými rozdíly, řekl Babiš. Testování ve školách bude pokračovat, opět se bude testovat i ve firmách, pravděpodobně do konce února. "Zítra (v pátek) ve 12:00 bude další vláda, která rozhodne o textaci," řekl Babiš.

Odklad schválení přesného textu opatření na pátek podle Babiše není způsoben tím, že by kabinet zvažoval, zda nebude nutné vyhlásit nouzový stav. "Úředníci to musí napsat, aby to vláda mohla odhlasovat," uvedl.

Další zasedání kabinetu bude v pondělí, kdy se obvykle konají řádná zasedání. Podobně jako tento týden začne až večer, tentokrát v 17:00. "Budeme na něm řešit kompenzace pro firmy," řekl Babiš. Vicepremiér Karel Havlíček (ANO) uvedl, že v pondělí předloží konečný návrh programů na podporu podnikatelů, detaily ještě kabinet řeší s příslušnými svazy.

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Václav Klaus se o víkendu v Krkonoších zranil

05.12.2021 22:00 Bývalý prezident Václav Klaus o víkendu uklouzl na zledovatělé cestě v Krkonoších a zlomil si…

Soud poslal bývalou barmskou vůdkyni Su Ťij na dva roky do vězení

06.12.2021 16:57 Barmský soud dnes uložil svržené vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij čtyřletý trest za podněcování k násilí…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Budoucí pandemie by mohly být smrtelnější než ta současná, uvedla tvůrkyně…

06.12.2021 11:39 Budoucí pandemie by mohly být smrtelnější než ta současná, uvedla v přednášce vysílané stanicí BBC…

Úprava zákona o vydávání karantén nebude jednoduchá, míní Vojtěch

06.12.2021 19:15 Úprava zákona tak, aby hygienické stanice nemusely rozhodnutí o karanténě či izolaci vydávat pro…

Česko čeká na schválení vakcíny od Novavaxu, objednáno má 370 tisíc dávek

06.12.2021 18:49 Česko vyhlíží schválení vakcíny proti covidu-19 od společnosti Novavax, objednáno má 370.000 dávek.…

Lidé očkovaní Janssenem už mohou po dvou měsících na posilující dávku

06.12.2021 18:45 Lidé, kteří se proti covidu-19 naočkovali jednodávkovou vakcínou Janssen od firmy Johnson & Johnson…

Vyhláška o povinném očkování se objeví ve Sbírce zákonů do konce týdne

06.12.2021 18:30 Vyhláška o povinném očkování proti covidu-19 pro vybrané profese a lidi nad 60 let vyjde ve Sbírce…

Covid zpomaluje, v neděli přibylo v Česku 6325 nakažených

06.12.2021 09:07 Aktualizováno V neděli přibylo v Česku 6325 potvrzených případů koronaviru, zhruba o 3000 méně než před týdnem.…

Výhled zátěže v nemocnicích kvůli pandemii do Vánoc není optimistický

05.12.2021 15:40 Výhled zátěže v nemocnicích kvůli pandemii covidu není optimistický, zůstane vysoká do Vánoc. V…

K iniciativě Lékaři pomáhají Česku se už přihlásilo 1303 dobrovolníků

05.12.2021 14:49 Na výzvu iniciativy Lékaři pomáhají Česku se od jejího zveřejnění v úterý 30. listopadu přihlásilo…

Očkování dětí nemá význam, pokud neproočkujeme seniory, tvrdí Prymula

05.12.2021 14:17 Plošné očkování dětí proti nemoci covid-19 nemá zásadní význam, pokud se neproočkuje populace lidí…

Přibylo skoro 11.000 nově nakažených. V nemocnicích je přes 6400 lidí,…

05.12.2021 13:19 Aktualizováno Nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání ubylo počtvrté v tomto týdnu. V sobotu…

Za pátek přibylo více než 17 tisíc nově nakažených koronavirem

04.12.2021 08:20 V pátek přibylo v Česku 17.659 případů covidu, to je o 2700 míň než před týdnem. Denní přírůstek…

Související:

Právě se děje

reklama