Dopis Vojtěchovi. Svaz chce údaje o počtu nakažených v jednotlivých obcích

Svaz měst a obcí (SMO) požádal v dopise adresovaném ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO) a Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) o pravidelné informace o počtu nakažených covidem-19 na území jednotlivých obcí. Starostové podle svazu musí tyto informace nyní zjišťovat z médií či prostřednictvím žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím na krajské hygienické stanici.

Adam Vojtěch (ANO)
doporučujeme

Starostové podle SMO nyní přístup k informacím o počtu nakažených novým typem koronaviru na svém území nemají. Svaz uvedl, že na problém upozorňuje od března a opakovaně žádá vládu, aby nalezla řešení. Starostové přitom data potřebují k efektivnímu krizovému řízení, nastavení lokálních bezpečnostních opatření a režimu veřejných institucí, upozorňuje svaz.

Starostové obcí s rozšířenou působností jsou předsedy krizového štábu obce. Samosprávy zřizují sociální, školská, zdravotnická a další zařízení, starají se i o hromadnou dopravu, upozorňuje SMO. "Starostové hrají významnou úlohu v celém systému krizového řízení a musí mít veškeré informace potřebné k zajištění bezpečnosti na území jejich obce. Je absurdní a ostudné, že tomu tak dosud není," uvedl v tiskové zprávě předseda SMO František Lukl.

Podle představ SMO by starostové obcí s rozšířenou působností měli dostávat informace o počtu nakažených jednou týdně. Za klíčový považují i údaj o tom, jak jsou nakažené osoby v příslušné oblasti rozprostřeny. "Starostové a další představitelé obcí běžně pracují s často velmi citlivými daty, také v tomto případě budou s veškerými informacemi nakládat v souladu s nařízením GDPR. Obavy, že by byla data nějakým způsobem zneužívána, rozhodně nejsou na místě," uvedl Lukl.

Ministerstvo zdravotnictví začátkem tohoto týdne avizovalo, že 3. srpna zveřejní mapu Česka podle epidemiologického rizika v jednotlivých okresech, následně ji bude v týdenních intervalech aktualizovat. Takzvaný semafor bude rozdělen na čtyři stupně rizika označené šedou, zelenou, žlutou a červenou. Podle SMO by sdílení dat pomohlo efektivněji zacílit opatření, která budou na semafor navazovat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Moravskoslezském kraji onemocnělo covidem dalších 75 lidí, ukazují nové…

06.08.2020 10:36 V Moravskoslezském kraji přibylo ve středu 75 lidí nakažených koronavirem. Je to podobný počet jako…

Hygienici opakují testy na covid v prachatické firmě, výsledky by mohly…

06.08.2020 09:30 Jihočeští hygienici dnes zahájili opakované testování zaměstnanců prachatické firmy Intica Systems,…

"Je to předplatné." Zdravotníci dostanou odměny za nasazení během epidemie

06.08.2020 09:22 Pracovníci v nemocnicích a zařízeních následné péče budou mimořádně odměněni za své nasazení v době…

V Česku přibylo 244 případů koronaviru, počet aktuálně nemocných je…

06.08.2020 07:31 Denní přírůstek potvrzených případů covidu-19 se tento týden v Česku dál drží nad dvě stovky, ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama