Epidemie covidu-19 v Česku opět zrychlila. Ve středu odhalily laboratoře 247 potvrzených případů, o 40 více než před týdnem. Předchozí dva dny přitom počty nově nakažených v mezitýdenním srovnání klesaly. Reprodukční číslo udávající počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného se po čtyřech dnech vrátilo na hodnotu 1,0.
Právě to je hranice mezi zpomalováním a zrychlováním nákazy. Incidenční číslo, které ukazuje týdenní počet nově nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel, stagnuje osm dní v řadě na hodnotě 12. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Mírně vzrostl počet lidí, kteří jsou s koronavirem v nemocnicích. Ve středu jich bylo 67, o dva více než o den dříve. V těžkém stavu bylo 14 pacientů, v úterý jich bylo 11.
Odborníci očekávají, že s nadcházejícím návratem lidí do zaměstnání a dětí do škol začne epidemie covidu-19 sílit. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška by i při vysoce rizikovém scénáři vývoje mohlo být v nemocnicích kvůli covidu v druhé polovině září kolem 500 lidí, z toho necelá stovka na jednotkách intenzivní péče.
Laboratoře ve středu provedly zhruba 66.000 testů, o 14.000 méně než před týdnem. U preventivních a plošných testů, které jsou nejčastější, stoupl proti předchozí středě podíl pozitivních vzorků z 0,13 na 0,21 procenta. U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, se zvýšil z 0,51 na 0,59 procenta. V případě diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky, stoupl podíl pozitivních výsledků z 1,89 na 2,46 procenta.
Epidemická situace se liší v jednotlivých krajích. Nejhůře na tom je momentálně Praha, kde za uplynulých sedm dní připadá na 100.000 obyvatel 30 nakažených. Ve středních a jižních Čechách je incidence 15, v Libereckém a Karlovarském kraji 12. Naopak v Olomouckém kraji připadají na 100.000 lidí v předchozím týdnu čtyři případy koronaviru, což je nejméně v Česku.
Z mutací koronaviru v Česku nyní dominuje nakažlivější delta. Původní variantu, která se v ČR začala objevovat loni v březnu, nahradila postupně kolem přelomu roku varianta alfa, dříve označovaná jako britská. Od června se v Česku začala šířit delta, která byla původně označovaná jako indická. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) je delta v posledních týdnech ve zhruba 95 procentech z kontrolovaných pozitivních testů a zvyšuje se zastoupení subvariant označovaných delta plus.
Zdravotníci ve středu podali 33.000 dávek vakcíny proti covidu, zhruba o 13.000 méně než před týdnem. Od začátku vakcinace bylo v Česku aplikováno 11,3 milionu dávek. Dokončené očkování má více než 5,6 milionu lidí.
Od loňského března, kdy epidemie v ČR začala, odhalily laboratoře 1,678.331 případů covidu-19. Většina lidí se z nákazy již vyléčila. S koronavirem naopak zemřelo 30.393 nakažených. V poslední pěti dnech ministerstvo neeviduje žádnou oběť.
Za poslední dva týdny přibylo šest podezření na úmrtí po očkování proti covidu, celkově jich je 109. Mezi vakcínami a reakcemi může existovat jen časová souvislost bez jakékoliv příčinné souvislosti. Lidé za uplynulých 14 dní nahlásili také asi 340 podezření na jiné nežádoucí účinky, celkem jich je od začátku očkování 7864. Většinou popisují reakce jako horečku, zimnici, únavu, reakci v místě vpichu, příznaky chřipky a podobně. Vyplývá to z pravidelné zprávy Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Znovu ji ústav aktualizuje až 9. září.
Související
Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , ministerstvo zdravotnictví
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Islámský stát je prakticky mrtvý. ISIS-K ale zůstává hrozbou
před 2 hodinami
Co vše se od letoška mění? Rostou důchody i minimální mzda
před 3 hodinami
Pět mrtvých kvůli pyrotechnice z Česka a Polska. Německu dochází trpělivost
před 4 hodinami
V 91 letech zemřel Dušan Holý, uznávaný profesor, zpěvák, etnolog a muzikolog
před 5 hodinami
Před 40 lety došlo k největší průmyslové havárii v historii. Spor o Bhópálskou katastrofu opět ožívá
před 6 hodinami
Kojenecké ústavy definitivně skončily. Stát je ke konci roku zavřel
před 7 hodinami
Střelba v New Yorku: Před nočním klubem bylo zraněno 10 lidí
před 8 hodinami
Pokud stát nedokáže zaručit bezpečnost letů, měl by uzavřít své nebe pro civilní dopravu, míní expert
před 9 hodinami
Trump po útoku v New Orleans: Vidíte, že jsem měl pravdu
před 9 hodinami
Helena Zeťová podle kriminalistů zřejmě nespáchala sebevraždu
před 10 hodinami
Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU
před 10 hodinami
Rok 2024 v kostce: Česká politická scéna balancuje mezi populismem a ztrátou důstojnosti
před 11 hodinami
Moldavsko čelí po utáhnutí kohoutků plynu z Ruska energetické krizi
před 12 hodinami
Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck
před 13 hodinami
Válka na Ukrajině se stává pro Kyjev stále těžší. S Putinem ale nechce jednat, dokud za ni Rusko nezaplatí
před 14 hodinami
Předpověď počasí na příští týden: Teploty se rapidně propadnou
včera
Bývalý fotbalista Luděk Mikloško oznámil, že má rakovinu. Chemoterapii ale podstupovat nehodlá
včera
Oštěpařka Ogrodníková přerušuje kariéru. Oznámila, že čeká dítě
včera
Problém pro Barcelonu. Do silvestrovské půlnoci nezaregistrovala mistra Evropy Olma
včera
Terorista z New Orleans byl armádní veterán. U sebe měl vlajku Islámského státu
Muž podezřelý ze smrtícího útoku v New Orleans, při kterém zemřelo 10 lidí a 30 dalších bylo zraněno, byl identifikován jako 42letý Shamsud-Din Jabbar z Texasu. FBI potvrdila, že tento muž byl veteránem americké armády a pravděpodobně byl čestně propuštěn ze služby.
Zdroj: Libor Novák