Jak minimalizovat riziko nákazy? Biolog vysvětlil, jaké podmínky jsou nejvhodnější

Je všeobecně známo, že hygiena, odstup od dalších osob a ochrana obličeje jsou faktory, které mohou snížit riziko nákazy novým typem koronaviru. Podle evolučního biologa ale rovněž závisí na prostředí, ve kterém se má virus šířit.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Vědci už dříve prokázali, že sociální distanc, tedy až několikametrový odstup od další osoby, snižuje riziko nákazy nejen novým typem koronaviru. Mezi další účinná opatření patří rovněž vyvarování se doteků obličeje, častá hygiena rukou a ochrana obličeje, zejména respirátory či nanoroušky.

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr ale rovněž doporučuje vytvořit pro koronavirus co nejvíce nehostinné prostředí, které spočívá v tom, že se nebudou místnosti přetápět. "V místnosti si můžeme vzít svetr, snažme se držet teplotu co nejníže, aby relativní vlhkost byla co nejvyšší," řekl Českému rozhlasu.

Dodal, že virus dokáže podléhat biologické evoluci a už během týdne se přizpůsobuje momentálním podmínkám. "Kdybychom si nasadili roušky, tak by virulence klesla. Když nebudeme opatrní a když se budeme dál scházet a podávat si ruce, tak uvidíme, jak poroste počet vážných případů v nemocnicích," obává se.

V tuto chvíli se podle něj virus zatím šířil lineárně, tedy z pracoviště na rodinu. Nyní ale může být dalším faktorem škola, kde se skrze děti virus může přenést do dalších rodin.

To může podle biologa špatně skončit, z části i proto, že se ve školním kolektivu mohou potkávat různé linie viru. Doporučuje proto vysoké a střední školy vůbec neotevírat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Koronavirem se v ČR nakazilo přes 900 tisíc lidí. Reprodukční…

20.01.2021 14:42 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES dnes po třech dnech stagnace stoupl ze 70 na 73 bodů. Nadále ale…

Ministerstvo zdravotnictví by od čtvrtka mělo zveřejňovat i denní data o…

20.01.2021 14:21 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po úterní schůzce s Piráty a hnutím STAN přislíbil…

V úterý přibylo 9558 nakažených. V těžké stavu je přes tisíc lidí

20.01.2021 08:34 Novým koronavirem se v Česku od začátku epidemie prokazatelně nakazilo přes 900.000 lidí. V úterý…

Index PES stoupl o tři body, může za to nárůst reprodukčního čísla

20.01.2021 07:42 Index protiepidemického rizika PES dnes po třech dnech stagnace stoupl ze 70 na 73 bodů. Nadále ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama