Jak minimalizovat riziko nákazy? Biolog vysvětlil, jaké podmínky jsou nejvhodnější

Je všeobecně známo, že hygiena, odstup od dalších osob a ochrana obličeje jsou faktory, které mohou snížit riziko nákazy novým typem koronaviru. Podle evolučního biologa ale rovněž závisí na prostředí, ve kterém se má virus šířit.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Vědci už dříve prokázali, že sociální distanc, tedy až několikametrový odstup od další osoby, snižuje riziko nákazy nejen novým typem koronaviru. Mezi další účinná opatření patří rovněž vyvarování se doteků obličeje, častá hygiena rukou a ochrana obličeje, zejména respirátory či nanoroušky.

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr ale rovněž doporučuje vytvořit pro koronavirus co nejvíce nehostinné prostředí, které spočívá v tom, že se nebudou místnosti přetápět. "V místnosti si můžeme vzít svetr, snažme se držet teplotu co nejníže, aby relativní vlhkost byla co nejvyšší," řekl Českému rozhlasu.

Dodal, že virus dokáže podléhat biologické evoluci a už během týdne se přizpůsobuje momentálním podmínkám. "Kdybychom si nasadili roušky, tak by virulence klesla. Když nebudeme opatrní a když se budeme dál scházet a podávat si ruce, tak uvidíme, jak poroste počet vážných případů v nemocnicích," obává se.

V tuto chvíli se podle něj virus zatím šířil lineárně, tedy z pracoviště na rodinu. Nyní ale může být dalším faktorem škola, kde se skrze děti virus může přenést do dalších rodin.

To může podle biologa špatně skončit, z části i proto, že se ve školním kolektivu mohou potkávat různé linie viru. Doporučuje proto vysoké a střední školy vůbec neotevírat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nakažených roste, výsledky chodí pozdě, trasování nefunguje. Na…

24.09.2020 09:15 Na hlavu úřadů se snáší vlna kritiky od řady lékařů. Podle nich roste počet infikovaných, výsledky…

Ve středu přibylo 2309 nakažených, zemřelo již 555 pacientů s covidem

24.09.2020 07:19 Ve středu přibylo v Česku 2309 potvrzených případů koronaviru, přibližně stejně jako v úterý. V…

Prymula vyhlásil další opatření proti covidu

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Počet diváků na venkovních sportovních a kulturních akcích se od čtvrtka omezí na 2000, na…

V Praze padl další rekord, dnes přibylo téměř 500 nakažených

23.09.2020 18:49 V Praze přibylo od úterního podvečera rekordních 489 potvrzených případů nemoci covid-19. Od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama