Koronavirus se šíří dál. Kdy se život v Česku vrátí do normálu?

Ministerstvo zdravotnictví má důvody pro tvrdá opatření a jejich uvolnění se jen tak nedočkáme. Tvrdí to předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula s tím, že některý restrikce se uvolní až za hodně dlouho.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
doporučujeme

Prymula v České televizi přiznal, že výskytu nemoci se sice zabránit nepodaří, státu ale jde o to, aby bylo tolik případů, že bude mít dvojnásobnou rezervní kapacitu klinických zařízení jednotek intenzivní péče, ventilací a dalších přístrojů.

To je jeden z problémů, kterými dnes trpí Itálie. Počet nakažených se během velmi krátké chvíle prudce zvýšil. Nejsou přístroje, lůžka pro nemocné ani lékařské kapacity. Cílem opatření je proto prodloužit dobu, po kterou se budou lidé infikovat tak, aby se nezahltily nemocnice.

Jak ale Prymula dodal, takový scénář vyžaduje tvrdá opatření, která likvidují ekonomiku země, nebo takzvanou chytrou karanténu. "Musí být mechanismus, jak efektivně odchytat pozitivní případy v populaci. To právě model chytré karantény," vysvětlil.

Takzvaná chytrá karanténa u infikovaných zmapuje kontakty zpětně za pět dní podle údajů z mobilního telefonu a platební karty. Při pohovoru s hygienikem by si pak měl člověk s koronavirem vzpomenout, s kým se potkal.

Přesto to neznamená, že by se přísné restrikce ze dne na den uvolnily. Naopak. "Hromadné akce nás ještě hodně dlouho nečekají," připustil Prymula s tím, že vláda chce zatím pouze mírné uvolnění přísných opatření po Velikonocích. 

Hromadné akce budou ostatně i podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha opět povolené jako jedny z posledních, podobně otevření škol. A s tím se počítá nejdřív v polovině května, což znamená, že povolení kulturních a dalších akcí bychom se mohli dočkat až za dva měsíce.

Česko má ke čtvrtečnímu úternímu ránu 1775 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Na konci března by podle Ústavu zdravotnických informací (ÚZIS) mohlo být v Česku 3 tisíce případů nákazy nemocí COVID-19. Na konci dubna pak až 15 tisíc nakažených.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Omezení pohybu zachránilo životy, do normálního stavu se jen tak nevrátíme…

31.03.2020 23:56 Aktualizováno ROZHOVOR - Nezastírá, že nás v boji s novým typem koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění…

Devět pracovníků pardubické kardiologie se nakazilo koronavirem

31.03.2020 20:59 Aktualizováno Onemocnění COVID-19 se potvrdilo u devíti pracovníků kardiologického oddělení nemocnice Pardubice,…

Každý sedmý nakažený koronavirem je senior nad 65 let

31.03.2020 19:57 Každý sedmý nakažený COVID-19 je senior nad 65 let, kteří jsou podle odborníků nejčastějšími oběťmi…

Maláčová chce širší testování v domovech důchodců

31.03.2020 19:55 Aktualizováno Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce kvůli narůstajícímu počtu nemocných v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama