Kritika chytré karantény plyne z nepochopení systému, tvrdí ministerstvo zdravotnictví

Kritika takzvané chytré karantény ze strany starostů měst a obcí z Karvinska plyne podle ministerstva zdravotnictví z nepochopení systému. ČTK to sdělila mluvčí úřadu Gabriela Štěpanyová. Pomalé informování lidí testovaných na covid-19 o výsledcích je podle resortu způsobené nedůsledným předáváním informací od laboratoří do centrálního systému infekčních onemocnění.

Ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

Svazek měst a obcí okresu Karviná (SMOOK) v úterý uvedl, že chytrá karanténa podle něj nefunguje, lidé se pozdě dozvídají výsledky svých testů a Krajská hygienická stanice (KHS) organizaci nezvládá. "Jedná se z našeho pohledu o nepochopení systému chytrá karanténa. Ta se naopak ukázala jako velmi přínosná v trasování kontaktů, kdy díky jednotnému informačnímu systému bylo možné zapojit do tzv. epidemiologického navolávání i pracovníky hygienických stanic z jiných krajů," uvedla Štěpanyová.

Podle ministerstva tak mohli pracovníci z jiných stanic ze své domovské stanice pomoci hygienikům v Moravskoslezském kraji. "Díky navýšení kapacit a rychlému sdílení informací byli nakažení či osoby, se kterými se setkali, včas kontaktováni a mohla být přijata adekvátní opatření. Hygienikům v rozhovoru pomáhají také vzpomínkové mapy, díky kterým pomohou dotazovanému vzpomenout si, s kým byl v posledních dnech v kontaktu," dodala mluvčí.

Pozdní zasílání zpráv o výsledcích negativních testů je podle ministerstva způsobené nedůsledným předáváním informací od laboratoří do centrálního systému infekčních onemocnění. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) podle Štěpanyové na laboratoře několikrát důsledně apeloval dopisem. "Současně na svém čtvrtečním jednání s vedením kraje v Ostravě zdůraznil potřebu navýšení počtu odběrových míst a aktivaci dalších laboratorních kapacit. Doba čekání na výsledek by tak v dalších dnech měla být řádově kratší," doplnila mluvčí.

Laboratoř SPADIA LAB, která dělá značnou část vyšetření na covid-19 v Moravskoslezském kraji, se proti tvrzení ministerstva ohradila "Standardně provádíme asi 600 vyšetření na covid-19 denně. Při testování zaměstnanců OKD jsme provedli až 1000 vyšetření na covid-19 denně. Výsledky všech těchto vyšetření dodáváme do 24 hodin od okamžiku doručení vzorku do laboratoře, a to nejen formou zadávání do centrálního systému infekčních onemocnění, ale rovněž zasíláme seznam provedených vyšetření přímo na Krajskou hygienickou stanici," uvedla mluvčí laboratoře Simona Součková.

Laboratorní informační systémy navíc umožňují automatické zasílání výsledků vyšetření na covid do centrálního systému infekčních onemocnění každých 30 minut. "S odkazem na výše uvedené pak označení laboratoří jako viníka pozdního dodávání výsledků laboratorních vyšetření na covid-19 považujeme za krajně alibistické a nekorektní," doplnila mluvčí.

Podobně se vyjádřila i laboratoř AGELLAB v Ostravě-Vítkovicích, kde vyhodnotili od počátku března přes 40.000 vzorků na přítomnost nového typu koronaviru. "Naše laboratoř předává výsledky vždy neprodleně jak orgánům ochrany veřejného zdraví, tak klientům," uvedla mluvčí Radka Miloševská.

Vojtěch dříve kritiku odpovědných orgánů označil za politizaci tématu. Stát podle něj epidemiologickou situaci v Moravskoslezském kraji nepodcenil, koronavirus se na Karvinsku masivně v komunitě nešíří a dopady na zdraví obyvatel jsou minimální.

Chytrá karanténa má pomáhat ve vyhledávání kontaktů nakažených novým koronavirem a ohnisek nemoci. Sloužit k tomu mělo vytvoření takzvané vzpomínkové mapy na základě dat získaných z mobilu nakaženého nebo z jeho bankovní karty. Zlepšit také měla například logistiku zásobování.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Slezsku se nově nakazilo 15 lidí, okres Frýdek-Místek má několik…

11.08.2020 11:03 V Moravskoslezském kraji přibylo v pondělí 15 lidí nakažených koronavirem. Je to méně než v neděli.…

V pondělí přibylo 140 případů covidu, Česko má aktuálně 5088 nemocných

11.08.2020 08:17 V Česku se denní přírůstek potvrzených případů koronaviru i po víkendu drží pod dvoustovkou, v…

Nový covidový semafor: Na mapě nákazy v ČR jsou pouze dva regiony zelené

10.08.2020 22:08 Aktualizováno Na mapě nákazy novým typem koronaviru v ČR jsou regiony se zvýšeným rizikem jen Praha a okres…

V neděli byl nejvyšší podíl nakažených na počtu testů za dva týdny

10.08.2020 19:30 V neděli sice v Česku přibylo nejméně případů nemoci covid-19 za uplynulý týden, ale podíl nově…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama