Lékaři-hygienici mají dostat víc pravomocí, ministerstvo chystá novou vyhlášku

Připravovaná vyhláška dá víc kompetencí lékařům studujícím hygienu a epidemiologii. Pracovat samostatně v určitých oblastech budou moci už po šesti letech studia, takzvaném základním kmeni.

Návrh vyhlášky zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví v systému pro připomínkování. Ve Sněmovně se projednává i návrh zákona exministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), který má usnadnit získání specializace v těchto oborech lékařům, kteří studovali jiné oblasti medicíny. Obě opatření mají navýšit počty odborníků, kteří v současné době zajišťují zvládání epidemie covidu-19.

Bez odborného dohledu mohou tito lékaři po šestiletém studiu a složení zkoušky například provádět šetření v ohnisku nákazy, stanovit protiepidemická opatření nebo realizovat epidemiologické studie. Budou také moci zhodnotit zdravotní rizika a navrhovat opatření například v oblasti výživy, bezpečnosti potravin, provozu škol a zotavovacích akcí, kvality pitné a užitkové vody nebo vody ke koupání, bezpečnosti na pracovištích nebo ve zdravotnických zařízeních.

Mohou podle návrhu také vyhodnocovat a interpretovat výsledky měření hluku, vibrací, osvětlení, záření nebo mikroklimatických podmínek a jejich vlivu na zdraví. Všechny tyto oblasti spadají zejména do činnosti krajských hygienických stanic.

Vyhláška by měla platit od 1. ledna příštího roku. Navazuje na novelu zákona o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta.

"Nezbytnost navrhované právní úpravy vychází z nutnosti stanovit kompetence lékařům s odbornou způsobilostí, po získání certifikátu o ukončení vzdělání v základním kmeni. Dosavadní právní úprava těmto lékařům žádné kompetence nepřiznávala, určitý výčet činností, které by měl být lékař schopný po ukončení vzdělávání v základním kmeni samostatně vykonávat, byl obsažen ve vzdělávacích programech jednotlivých oborů," píše se v materiálu.

Vláda za začátku listopadu podpořila novelu tohoto zákona, díky které lékaři, kteří budou chtít působit v posudkové službě, v hygienické službě či v epidemiologii, budou moci snáze získat druhou specializaci. Zákon také řeší problém akreditací pracovišť, kde se mohou lékaři učit. Přísnější požadavky zákon chystá pro lékaře ze zahraničí.

Epidemie covidu-19 ukázala na to, že v minulosti byla hygienická služba na okraji zájmu. V roce 2009 přišly krajské hygienické stanice o téměř polovinu svých pracovních míst. V současné době tam pracuje asi 2200 lidí, z toho lékařů asi dvě stovky. Letos v létě vláda schválila posílení KHS o 134 míst. V některých krajích, zejména v Praze a Středočeském, se ale místa nedaří obsadit.

Platy tam jsou podle tabulek pro státní zaměstnance nižší než pro lékaře třeba v nemocnicích. Hygienikům začínají na 22.980 Kč, v nemocnicích na 33.420 Kč. Zájem příliš není ani obor studovat.

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Více souvisejících

lékaři Zdravotnictví ministerstvo zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) hygienici

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy