Ministři i hygienička apelovali na dodržování opatření o Velikonocích

Ministři zdravotnictví Jan Blatný a školství Robert Plaga (oba za ANO) a pověřená hlavní hygienička Pavla Svrčinová dnes na tiskové konferenci apelovali na obyvatele, aby o Velikonocích dodržovali protiepidemická opatření, která brání šíření nemoci covid-19.

Jan Blatný a Robert Plaga
doporučujeme

Ve středu ve Sněmovně ministr řekl, že pokud se lidé "utrhnou ze řetězu" může se epidemická situace zase rychle zhoršit a školy se otevřou tak na týden. I další politici už v předchozích dnech riziko zhoršení epidemie srovnávali s Vánocemi, po nichž se situace v ČR zhoršila.

Blatný dnes požádal, aby lidé nezapomínali dodržovat všechna opatření. "Nejde o to, jestli někam jdeme nebo nejdeme. Jde o to, abychom tam šli s respirátorem, pakliže je potřeba respirátor, s rouškou, pakliže je potřeba roušky," řekl ministr. Na dodržování apeloval zejména, pokud se lidé budou potkávat se seniory. Ministr bude velikonoční svátky trávit doma s rodinou, sdělila na dotaz ČTK mluvčí úřadu Barbora Peterová. Bydlí v Jinačovicích na Brněnsku.

"Dodržování opatření se jasně odrazí na tom, zda děti půjdou v půlce dubna do škol a zda budeme moci v brzké době alespoň trochu dále postupně uvolňovat i ta ostatní opatření," dodal ministr.

Plánované otevírání škol podle ministra školství neznamená žádný signál k uvolňování dalších oblastí. "Není to signál, že vše je zvládnuto a může začít rozvolňování," řekl Plaga. Blatný k tomu dodal, že otevření škol opravdu není signál k hromadnému rozvolňování. "Je to velká snaha nás všech vyhovět společenskému konsenzu, že děti jsou to nejcennější, co máme, a že jim chceme umožnit návrat do škol," uvedl. Také Plaga vyzval všechny obyvatele, aby opatření dodržovali.

Podle Blatného je možné, že se v některých více postižených okresech školy neotevřou. "Proč by zrovna váš okres kvůli těm několika lidem, kteří opatření nedodržují, se musel dostat do situace, která třeba neumožní, aby se právě ve vašem okrese mohly děti do škol vrátit zavčas?" dodal.

Pověřená hlavní hygienička Pavla Svrčinová řekla, že doufá, že si lidé Velikonoce i ve zpřísněných podmínkách užijí. "Vím, že většina obyvatel nařízená opatření dodržuje, ale přeci jenom občas se najdou osoby, které mají jiný náhled na to, jak jsou potřebná," řekla. Zdůraznila ale, že venku i uvnitř mají lidé nosit respirátory nebo roušky, jak je požadováno. Je třeba také dodržovat rozestupy, dezinfikovat a mýt si ruce.

Protiepidemická opatření se loni v prosinci začala uvolňovat začátkem prosince. Otevřely se obchody a restaurace, umožnilo se ubytování v hotelích. V prvním prosincovém týdnu bylo aktuálně nemocných s covidem-19 asi 35.000 lidí, denní počty nakažených se pohybovaly mezi tisícem a pěti tisíci. Počet nakažených prudce rostl až do 6. ledna, kdy bylo současně nemocných přes 118.000.

Ministr Blatný už dříve uvedl, že pokud by věděl, že se už od začátku prosince šíří v Česku nakažlivější britská mutace koronaviru, k uvolňování opatření před Vánocemi by nejspíš nepřistoupil.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mezi rozvolňováním by měl být rozestup 14 dní, tvrdí Havlíček

11.04.2021 13:48 Mezi jednotlivými kroky při rozvolňování protiepidemických opatření by měly být rozestupy 14 dní,…

České sportovní prostředí se bouří proti Arenbergerovi. ČOV žádá dodržení…

11.04.2021 12:27 České sportovní prostředí se bouří proti tomu, že oproti původnímu oznámení se od pondělka neuvolní…

ONLINE: Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po…

11.04.2021 11:06 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

V nemocnicích bylo v sobotu 5271 nakažených pacientů

11.04.2021 10:17 V nemocnicích je podle dat ministerstva zdravotnictví nejméně pacientů s onemocněním covid-19 od 27…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama