V pondělí přibylo v Česku 4239 prokázaných případů covidu-19, což je opět více než před týdnem. Nakažených bylo o 666 víc než předchozí pondělí. Počet zemřelých od březnového začátku epidemie přesáhl 9000. Stoupl také podíl nově zaznamenaných případů nákazy na počtu provedených testů a počet hospitalizovaných.
Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Index protiepidemického systému PES je k dnešku znovu na 64 bodech. Třetí den je tak nad hranicí čtvrtého stupně pohotovosti.
Pokud je index rizika PES tři a více dnů vyšší než úroveň současného stupně pohotovosti, měla vláda podle metodiky PES zvážit přechod na vyšší stupeň. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale v pondělí po jednání vlády řekl, že ministerstvo zatím nenavrhuje přechod do čtvrtého stupně. Zároveň ale ministerstvo od středy částečně zpřísňuje opatření proti covidu-19 oproti krokům daným tabulkou opatření PES pro třetí stupeň. Omezilo například otevírací dobu restaurací. Když ministerstvo PES v polovině listopadu zavádělo, uváděl Blatný, že má systém pomoci k větší čitelnosti situace a předvídatelnosti opatření.
Ministerstvo rovněž připravuje změnu výpočtu indexu PES, kdy se budou kromě tzv. PCR testů na covid-19 započítávat i rychlejší antigenní testy. Podle Blatného to zlepší rizikové skóre PES.
Nárůst množství nakažených koronavirem zrychluje vytrvale několik dní. Už od čtvrtka jsou denní nárůsty vyšší než za stejný den předchozího týdne. Předtím denní přírůstky od přelomu října a listopadu, kdy dosahovaly rekordních hodnot kolem 15.000 případů, klesaly.
V pondělí stoupl jak počet nových případů nákazy, tak jejich podíl na počtu provedených testů. Zatímco v neděli byl na zhruba 17,3 procenta, v pondělí se dostal na 20,7 procenta. V minulém týdnu podíl značně kolísal - od přibližně 16 procent až na téměř 26 procent.
K pondělku byl rovněž zaznamenán nárůst počtu lidí, kteří kvůli covidu-19 skončili v nemocnicích. Hospitalizovaných v pondělí přibylo oproti neděli o více než dvě stovky na 4348, z nichž přes 550 je ve vážném stavu. Hospitalizovaných je ale stále výrazně méně než před měsícem, kdy bylo v nemocnicích kolem 8300 lidí s covidem-19, tedy nejvíc od začátku epidemie.
Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno dohromady přes 551.000 případů covidu-19. Celkový počet zemřelých lidí s covidem-19 v pondělí dosáhl 9036. V posledních dnech se počty úmrtí za den držely pod jednou stovkou, zatímco ještě v první polovině listopadu se pohybovaly až kolem dvou stovek. Covidem-19 aktuálně v zemi trpí přes 57.000 lidí.
Nejrozsáhlejší šíření nákazy bylo v poslední době zaznamenáno na Havlíčkobrodsku, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100.000 obyvatel 517 případů covidu-19. Rizikový index PES je k dnešku nejvyšší v Ústeckém kraji, kde dosáhl 76 bodů. To už je na spodní hranici pro nejvyšší pátý stupeň pohotovosti v protiepidemickém systému. Nejnižší je index nadále v Praze se 49 body, což se blíží k rozmezí druhého a třetího stupně.
Zatímco rizikové skóre celého Česka se už od 19. listopadu pohybuje kolem 60 bodů, tedy na pomezí třetího a čtvrtého stupně, mezi jednotlivými kraji jsou výraznější rozdíly. Kromě Ústeckého kraje, kde je skóre už nad hranicí pátého stupně, se k nejvyššímu stupni blíží i Karlovarský, Zlínský, Olomoucký a Liberecký kraj. Ve všech těchto regionech je index rizika nad 70 body. Rozmezí pro pátý stupeň činí 76 až 100 bodů. Většina regionů má index rizika na úrovni čtvrtého stupně - mezi 61 a 75 body. Na třetím stupni, který zatím v Česku dál oficiálně platí, je pouze Praha.
V Praze přibylo v pondělí 345 potvrzených případů koronaviru. Je to opět více než před týdnem, minulé pondělí odhalily laboratoře 304 nakažených. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES se v hlavním městě pátý den drží na hodnotě 49 bodů a zůstává tak nejnižší ze všech krajů ČR.
Od březnového začátku epidemie se v metropoli koronavirem nakazilo 63.098 lidí. Více než 57.000 z nich se už vyléčilo. Aktuálně je v Praze více než 5100 nakažených, většina s mírným průběhem nemoci.
S covidem-19 dosud v hlavním městě zemřelo 858 lidí. V posledních dnech ale počty obětí klesají. V sobotu bylo úmrtí šest, v neděli čtyři, v pondělí také čtyři. Na začátku listopadu bylo v některých dnech obětí i více než 20.
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se v pondělí na tiskové konferenci po jednání městské rady ohradil proti nedělní kritice hlavního města a jeho přístupu k pandemii ze strany premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle Hřiba vzrůstající počty nakažených nemohl ovlivnit uplynulý víkend v Praze. Zároveň Babišova slova označil za zahájení kampaně před sněmovními volbami, do které zbytečně zatahuje Prahu.
Pražané se šli ve dnech volna za pěkného počasí projít vánoční Prahou a podívat na stromeček. Většina žádná pravidla neporušovala. Pan premiér by si je tedy měl konečně přestat brát jako obětní beránky svého PR a víc se zajímat, jak pomoci regionům, kde je situace horší.
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) December 7, 2020
Babiš kritizoval v neděli vedení a obyvatele hlavního města v pravidelném nedělním videu, které zveřejňuje na sociálních sítích.
Související

Cizinec s podezřením na ebolu přišel do styku s dalšími lidmi. Hygienici je vypátrali

Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa
ministerstvo zdravotnictví , Jan Blatný , Česká republika , Praha , Zdeněk Hřib , Andrej Babiš , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera

S takovou se děti na Ukrajinu nevrátí. Evropa obvinila Trumpa z podkopávání mezinárodního úsilí
včera

Španělského fotbalového talenta Yamala řeší ministerstvo. Kvůli narozeninové oslavě
včera

Ukrajinské dronové útoky paralyzovaly moskevská letiště, ruské údery zabily tři civilisty
včera

Další masakr v Pásmu Gazy: Izraelská armáda zastřelila přes 70 Palestinců čekajících na humanitární pomoc
včera

Dopravní peklo po MotoGP: Policie nabádá řidiče, aby se vyhnuli D1
včera

EU vyhlásila válku produktům z Temu a Shein
včera

Sýrie v troskách. Mrtvých je už přes tisíc, zastavte znásilňování a vraždění, vyzývají USA
včera

Volby by ovládlo hnutí ANO, Spolu ztrácí kvůli bitcoinové aféře. Piráti a Stačilo! mají rekordní úspěch
včera

Evropa otevírá dveře ruské propagandě. Prokremelští umělci se vracejí na evropská pódia
včera

Trump přichází o příznivce. Jeho podpora v USA rapidně klesá
včera

Aspenské bezpečnostní fórum: Trump vytváří nový světový řád, elity to přijímají s obavami i rezignací
včera

Metropole vyschlá na prach? Poprvé v moderní historii se hlavní město ocitne bez vody
včera

Palestinci sedí na masivním nalezišti. Expert popsal, jak by z něj mohli profitovat, kdyby jim to svět dovolil
včera

Počasí dnes ve znamení tropů. Zítra se budou teploty lišit až o 14 stupňů
19. července 2025 21:47

FT: Zelenskyj čelí obviněním z autoritářských praktik
19. července 2025 20:42

Krize v EU: Zdravotnické neziskovky přicházejí o finance, roste strach o demokratické fungování Unie
19. července 2025 19:28

V zátoce Ha Long se potopila turistická loď, mezi desítkami mrtvých jsou děti
19. července 2025 17:59

Auto projelo v LA davem lidí. Zraněných je nejméně 30 lidí
19. července 2025 16:49

Netanjahu uvažuje o předčasných volbách. Přesvědčí Izraelce, že vyhrává válku?
19. července 2025 15:45
Co bude, až vyprší Trumpovo ultimátum Rusku? Podle ekonoma mají USA jen omezené možnosti
Americký prezident Donald Trump představil nový plán pomoci Ukrajině a hrozí tvrdými sankcemi vůči Rusku i jeho obchodním partnerům. Cílem je podle něj donutit Moskvu k mírové dohodě. Jak daleko mohou Spojené státy v ekonomickém tlaku zajít a jaké dopady mohou mít sekundární sankce na země jako Indie či Čína, popsal pro EuroZprávy.cz ekonom Libor Žídek z Masarykovy univerzity.
Zdroj: Jakub Jurek