Nárůst případů covidu v Česku zrychlil, obětí je přes 9000. PES nad hranicí 4. stupně

V pondělí přibylo v Česku 4239 prokázaných případů covidu-19, což je opět více než před týdnem. Nakažených bylo o 666 víc než předchozí pondělí. Počet zemřelých od březnového začátku epidemie přesáhl 9000. Stoupl také podíl nově zaznamenaných případů nákazy na počtu provedených testů a počet hospitalizovaných.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Index protiepidemického systému PES je k dnešku znovu na 64 bodech. Třetí den je tak nad hranicí čtvrtého stupně pohotovosti. 

Pokud je index rizika PES tři a více dnů vyšší než úroveň současného stupně pohotovosti, měla vláda podle metodiky PES zvážit přechod na vyšší stupeň. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale v pondělí po jednání vlády řekl, že ministerstvo zatím nenavrhuje přechod do čtvrtého stupně. Zároveň ale ministerstvo od středy částečně zpřísňuje opatření proti covidu-19 oproti krokům daným tabulkou opatření PES pro třetí stupeň. Omezilo například otevírací dobu restaurací. Když ministerstvo PES v polovině listopadu zavádělo, uváděl Blatný, že má systém pomoci k větší čitelnosti situace a předvídatelnosti opatření.

Ministerstvo rovněž připravuje změnu výpočtu indexu PES, kdy se budou kromě tzv. PCR testů na covid-19 započítávat i rychlejší antigenní testy. Podle Blatného to zlepší rizikové skóre PES.

Nárůst množství nakažených koronavirem zrychluje vytrvale několik dní. Už od čtvrtka jsou denní nárůsty vyšší než za stejný den předchozího týdne. Předtím denní přírůstky od přelomu října a listopadu, kdy dosahovaly rekordních hodnot kolem 15.000 případů, klesaly.

V pondělí stoupl jak počet nových případů nákazy, tak jejich podíl na počtu provedených testů. Zatímco v neděli byl na zhruba 17,3 procenta, v pondělí se dostal na 20,7 procenta. V minulém týdnu podíl značně kolísal - od přibližně 16 procent až na téměř 26 procent.

K pondělku byl rovněž zaznamenán nárůst počtu lidí, kteří kvůli covidu-19 skončili v nemocnicích. Hospitalizovaných v pondělí přibylo oproti neděli o více než dvě stovky na 4348, z nichž přes 550 je ve vážném stavu. Hospitalizovaných je ale stále výrazně méně než před měsícem, kdy bylo v nemocnicích kolem 8300 lidí s covidem-19, tedy nejvíc od začátku epidemie.

Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno dohromady přes 551.000 případů covidu-19. Celkový počet zemřelých lidí s covidem-19 v pondělí dosáhl 9036. V posledních dnech se počty úmrtí za den držely pod jednou stovkou, zatímco ještě v první polovině listopadu se pohybovaly až kolem dvou stovek. Covidem-19 aktuálně v zemi trpí přes 57.000 lidí.

Nejrozsáhlejší šíření nákazy bylo v poslední době zaznamenáno na Havlíčkobrodsku, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100.000 obyvatel 517 případů covidu-19. Rizikový index PES je k dnešku nejvyšší v Ústeckém kraji, kde dosáhl 76 bodů. To už je na spodní hranici pro nejvyšší pátý stupeň pohotovosti v protiepidemickém systému. Nejnižší je index nadále v Praze se 49 body, což se blíží k rozmezí druhého a třetího stupně.

Zatímco rizikové skóre celého Česka se už od 19. listopadu pohybuje kolem 60 bodů, tedy na pomezí třetího a čtvrtého stupně, mezi jednotlivými kraji jsou výraznější rozdíly. Kromě Ústeckého kraje, kde je skóre už nad hranicí pátého stupně, se k nejvyššímu stupni blíží i Karlovarský, Zlínský, Olomoucký a Liberecký kraj. Ve všech těchto regionech je index rizika nad 70 body. Rozmezí pro pátý stupeň činí 76 až 100 bodů. Většina regionů má index rizika na úrovni čtvrtého stupně - mezi 61 a 75 body. Na třetím stupni, který zatím v Česku dál oficiálně platí, je pouze Praha.

V Praze přibylo v pondělí 345 potvrzených případů koronaviru. Je to opět více než před týdnem, minulé pondělí odhalily laboratoře 304 nakažených. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES se v hlavním městě pátý den drží na hodnotě 49 bodů a zůstává tak nejnižší ze všech krajů ČR. 

Od březnového začátku epidemie se v metropoli koronavirem nakazilo 63.098 lidí. Více než 57.000 z nich se už vyléčilo. Aktuálně je v Praze více než 5100 nakažených, většina s mírným průběhem nemoci.

S covidem-19 dosud v hlavním městě zemřelo 858 lidí. V posledních dnech ale počty obětí klesají. V sobotu bylo úmrtí šest, v neděli čtyři, v pondělí také čtyři. Na začátku listopadu bylo v některých dnech obětí i více než 20.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se v pondělí na tiskové konferenci po jednání městské rady ohradil proti nedělní kritice hlavního města a jeho přístupu k pandemii ze strany premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle Hřiba vzrůstající počty nakažených nemohl ovlivnit uplynulý víkend v Praze. Zároveň Babišova slova označil za zahájení kampaně před sněmovními volbami, do které zbytečně zatahuje Prahu.

Babiš kritizoval v neděli vedení a obyvatele hlavního města v pravidelném nedělním videu, které zveřejňuje na sociálních sítích.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět dál zápolí s koronavirem, v Česku už je jeho nakažlivější britská…

18.01.2021 21:58 Aktualizováno Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně.…

V Česku se potvrdil výskyt takzvané britské mutace koronaviru

18.01.2021 20:32 Aktualizováno V Česku se potvrdil výskyt takzvané britské mutace koronaviru, která je nakažlivější než nyní…

Kraje dostávají vakcíny podle velikosti populace, uvedl Blatný

18.01.2021 19:42 Dodávky vakcíny proti koronaviru do jednotlivých krajů se podle ministra zdravotnictví Jana…

Česko nakoupí dalších pět milionů jehel a stříkaček kvůli covidu

18.01.2021 19:05 Aktualizováno Česko nakoupí dalších pět milionů injekcí a jehel na očkování proti covidu-19, uloženy budou do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama