Nejvíce jsou kvůli covidu doma lidé v Praze. Zájem o hospody opadl

Pohyb lidí v důsledku opatření proti koronaviru poklesl zatím nejvíce v Praze. Vyplývá to z přehledu mobility lidí v jednotlivých krajích, o kterém na twitteru informoval vedoucí laboratorní skupiny ministerstva zdravotnictví Marián Hajdúch.

Praha
doporučujeme

Výsledky podle něj odpovídají ubývajícím novým případům nakažených covidem-19 hlavně v Praze. Proti zbytku ČR v hlavním městě nejvíce přibylo lidí, kteří zůstávají doma, a zároveň nejvíc poklesl počet těch, kteří chodí do nákupních centrech či pro občerstvení z restaurací.

"Nejnovější Google mobility reports ukazují velký pokles mobility, zejména v Praze, kde to koreluje s poklesem výskytu nových případů," uvedl Hajdúch. Praha má podle něj nyní nejnižší počet nakažených v poměru k počtu obyvatel, je jich 32 na 100.000 lidí. "Poprvé je vidět velký efekt uzavřených provozoven v neděli," dodal Hajdúch.

Vláda v říjnu kvůli zhoršování epidemie covidu omezila volný pohyb lidí, doporučila maximálně využívat práci na dálku a až na výjimky zakázala maloobchodní prodej. V neděli je provoz obchodů ještě omezenější, otevřené mohou být například čerpací stanice či lékárny. Restaurace mohou prodávat občerstvení jen přes výdejní okénka mezi 06:00 a 20:00. Uzavřely se divadla, kina, muzea, zoologické zahrady či fitness centra. Zavřené jsou školy s výjimkou mateřských. Opatření mají fungovat do konce nouzového stavu, který zatím platí do 20. listopadu. Průmyslové podniky zůstaly v provozu.

Podle přehledu mobility z dat v Mapách Google poklesl trend pohybu na místech volnočasových provozoven, jako jsou restaurace, nákupní centra, zábavní parky, muzea, knihovny či kina, proti obvyklému stavu o 51 procent. Zhruba o 38 procent ubylo lidí ve veřejné dopravě, o 34 procent na pracovištích a o čtyři procenta v parcích. Naopak nakupovat potraviny, drogerii či léky chodí o procento lidí víc a doma je více než 15 procent lidí. Data jsou z 3. listopadu.

V Praze jsou v porovnání s jinými regiony změny největší ve všem kromě nákupů potravin. Návštěv restaurací či nákupních center ubylo v hlavním městě o 61 procent. Nejméně to bylo o 38 procent ve Středočeském kraji. Do parků chodí v Praze o 30 procent lidí méně, zatímco ve Zlínském kraji o 44 procent lidí víc než obvykle.

Počet cestujících ve veřejné dopravě poklesl v Praze o 49 procent, nejméně v Olomouckém kraji, a to o pětinu. Zhruba 47 procent lidí ubylo v Praze na pracovištích a pětina pobývá víc doma. Nejméně lidí může pracovat z domova v Karlovarském kraji, kde počet lidí na pracovištích klesl o 26 procent a doma je o 11 procent lidí víc než normálně. Co se týče nákupů potravin či léků, nejvíce lidí na ně chodí ve Středočeském kraji, a to o šest procent víc než obvykle. Naopak nejméně lidé nakupují ve Zlínském a Královéhradeckém kraji, kde jejich množství o šest procent kleslo.

V sobotu v ČR přibylo 7722 potvrzených případů koronaviru, což je zhruba o 3680 míň než před týdnem. Situace v Praze je podle ministerstva zdravotnictví nejlepší. Odborníci ale předvídají, že brzdění epidemie bude spíš pomalejší a potrvá celý listopad. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek uvedl, že rychleji by to šlo při snížení kontaktů, více pracujících z domova a zodpovědném dodržování už přijatých protiepidemických opatření.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přehlížená stránka koronaviru: Jak lékaři přeživším oznamují smrt…

08.03.2021 22:02 Aktualizováno Řada lidí pláče, někteří neříkají vůbec nic a jiní se zase rozčilují, říká Alice Novotná o reakcích…

Políček dezinformátorům: S firmou vyrábějící ivermektin spolupracuje Bill…

08.03.2021 22:02 Aktualizováno KOMENTÁŘ - Když zazní A, mělo by zaznít i B. V případě ivermektinu je to ale problém, některá média…

Blatný odvolal Rážovou. Pro jihoafrickou mutaci se změní pravidla karantény

08.03.2021 22:01 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) odvolal ke 14. březnu hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou.…

Neschvalujte Sputnik V, vyzvala EMA státy EU. O ruskou a čínskou vakcínu…

08.03.2021 22:01 Aktualizováno Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama