Opozice jednala s Blatným: Nouzový stav by nemusel být při nízkém stupni PES

V nové podobě tabulky opatření protiepidemického systému PES by nemusel být nutný nouzový stav pro dva nejméně rizikové stupně. Po dnešním jednání s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) to ČTK řekli místopředseda ODS Martin Kupka a poslanec TOP 09 Vlastimil Válek.

Martin Kupka

Nový model nyní mohou připomínkovat. Termín, od kdy by aktualizovaná tabulka mohla platit, Blatný podle nich na jednání nezmínil. Ministr na úterní tiskové konferenci uvedl, že tabulky opatření zveřejní příští týden.

"Návrh, který budeme připomínkovat a který doplníme, počítá s tím, že nouzový stav by nebyl nutný pro první a druhý stupeň, nutný by byl od třetího stupně," uvedl Kupka. V současnosti jsou platností nouzového stavu podmíněna opatření i v nejnižším stupni rizika. Vlastní verzi protiepidemického systému, která by v mírnějších stupních nevyžadovala nouzový stav, v prosinci připravil i opoziční Anticovid tým, v němž jsou zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Kupka i Válek jsou jeho členy.

Stav nouze v Česku by měl podle rozhodnutí Sněmovny vypršet 22. ledna. Blatný ale dnes po jednání vlády řekl, že považuje za velmi pravděpodobné, že vláda bude muset znovu dolní komoru žádat o prodloužení, protože po 22. lednu podle něj budou v zemi dál třeba silná opatření. Česko je aktuálně v pátém, nejvyšším stupni rizika.

Opoziční politici by podle Válka chtěli, aby bylo v systému jasně definované, jaké pravomoci vlády vyplývající z nouzového stavu budou zavedeny do praxe při jednotlivých stupních PES. "Nám principiálně nevadí nouzový stav, pokud to znamená využití armády, policie a hasičů pro pomoc v rámci České republiky. Bez nouzového stavu toto nejde. Ale vadí nám, když nouzový stav znamená nakupování bez výběrového řízení, nasazovaní studentů do nemocnic, aniž by se někdo zeptal děkanů nebo ředitelů škol, jestli to je reálné," poznamenal.

Podle poslance se nabízí srovnání s Německem. Tam podle něj platí epidemický stav principiálně podobný nouzovému, ale týká se výhradně epidemie. "Řadu věcí, které se v rámci nouzového stavu u nás mohou, tak v těchto zemích nemohou," dodal.

Válek by byl také pro, aby i při vyšších stupních systému PES zůstaly otevřené školy. Podle něj uzavírání škol nemá výrazný efekt na šíření koronaviru.

Jednání se kromě zástupců politických stran a ministerstva zúčastnili také například ředitelé některých nemocnic, prezident České lékařské komory Milan Kubek nebo prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Očkovací strategie by podle opozice mohla být ambicióznější

Aktuální vakcinační strategie počítá s tím, že v první fázi budou očkováni především zdravotnici, kteří se starají o nemocné s covidem-19, senioři v domovech seniorů a také personál těchto zařízení a dále lidé, kterým je více než 80 let, protože mají vyšší pravděpodobnost těžkého průběhu nemoci. Celkem jde asi o 600.000 lidí. Jen lidí nad 80 let je v Česku asi 441.100. Následně budou mezi prioritními skupinami také praktičtí a dětští lékaři, vojáci, kteří se podílejí na boji s covidem-19, a pracovníci integrovaného záchranného systému. Rezervační systém pro očkování proti covidu-19 bude pro lidi nad 80 let spuštěn 15. ledna, pro ostatní pak od 1. února.

Se základními tezemi vládní očkovací strategie Kupka souhlasí, vytýká jí ale to, že není dostatečně ambiciózní. Například co se týče vysokoprůtokových očkovacích center. Podle Kupky je potřeba hustší síť než dříve zmiňovaný počet zhruba 30 center. Většina regionů podle něj bude chtít vytvořit takové středisko v okresních městech. Důležité je podle něj také zajistit peníze na centra, která "zjevně budou organizovat kraje". Kupka je též náměstkem středočeské hejtmanky Petry Peckové (STAN).

Podle Válka by očkovacích center mělo být minimálně 70 a měla by být v jednotlivých krajích vhodně rozmístěná a dobře dopravně dostupná. Zásadní je podle něj také rezervační systém dobře nastavit, aby se každý zájemce dostal do nejbližšího centra. Takové technické náležitosti se podle Válka budou teprve ladit. Potřeba je také zhruba 100 mobilních očkovacích týmů, které by dojížděly na odlehlá místa v zemi, dodal.

Válek má za naivní představu, že by všichni senioři nad 80 let vyplňovali internetový rezervační formulář. Registrační systém podle něj také nemyslí na mentálně postižené lidi či národnostní menšiny v ČR. Na jednání padlo doporučení, aby zejména v malých obcích byly zapojeny místní úřady. Tamní pracovníci by podle Válka mohli obejít seniory bydlící v odlehlých místech a vyplnit s nimi formulář. Lepší by také bylo, aby registraci dělal praktický lékař.

Válek také považuje za důležité, aby ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo smlouvy s firmami, od nichž jsou objednávány vakcíny. V nich je podle poslance definováno, kolik má země předobjednaných dodávek od jednotlivých společností pro jednotlivé měsíce.

Blatný se podle Kupky vyjádřil také k jednomu z požadavků Anticovid týmu, který žádá vytvoření registru lékařů, kteří by byli ochotni se nad rámec svých povinností zapojit do práce velkých očkovacích center. "Pan ministr reagoval tak, že zatímco registr očkovaných bude centrální, tady vidí cestu spíše v tom, aby si krajští koordinátoři takové registry vytvořili sami," řekl Kupka. Vznik registrů v regionech by považoval za dostačující.

Místopředseda ODS také apeloval na to, aby vláda nestavěla proti sobě skupiny očkovaných a neočkovaných. Zároveň je podle něj důležité kvalitně o smyslu očkování informovat na základě relevantních a ověřených dat.

Komentář: Jsme k pláči. Za mobilní tarify platíme nejvíc v Evropě a je nám…

16.01.2022 11:30 Z některých států východní Evropy se stávají stále více, chce se říct „bolestivé rány“ kontinentu,…

Dechberoucí záběry. Vybuchla podmořská sopka Hunga Tonga

15.01.2022 17:04 Tichomořské souostroví Tonga po mohutném výbuchu podmořského vulkánu vydalo varování před cunami,…

Farský přes kritiku odletěl na půl roku do USA, podle Zemana uškodil STAN

16.01.2022 19:43 Poslanec STAN Jan Farský přes kritiku opozice i koaličních partnerů odletěl na stipendijní pobyt do…

Vláda chystá valorizaci důchodů i některých daní

16.01.2022 12:58 Vláda podle předsedy KDU-ČSL a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky chystá na červen…

Výbuch sopky na druhé straně zeměkoule dosáhl až do Česka, a hned dvakrát

16.01.2022 22:00 Výbuch sopky na druhé straně zeměkoule se odrazil i na počasí v Česku. Tlaková vlna po sobotním…

V sobotu přibylo v Česku 9210 nově nakažených koronavirem

16.01.2022 08:11 V sobotu přibylo v Česku 9210 potvrzených případů nemoci covid-19, což byl nejvyšší nárůst za…

Pracovní karanténa budí vášně. Objevují se nesouhlasná stanoviska, očekává…

15.01.2022 16:22 Páteční rozhodnutí vlády o tom, že se pracovní karanténa bude týkat jen zdravotníků a pracovníků v…

Očkování proti covidu nemá už pouze necelých 50.000 lidí nad 80 let

15.01.2022 13:48 Seniorů nad 80 let, kteří ani po roce od zahájení očkovaní této věkové skupiny proti covidu-19…

V pátek přibylo v Česku 13.151 nově potvrzených případů covidu

15.01.2022 09:07 Aktualizováno V pátek přibylo v Česku 13.151 nově potvrzených případů nemoci covid-19, což je největší denní…

Rozočkovaní či lidé s kontraindikací budou mít hrazených pět PCR testů…

14.01.2022 20:29 Aktualizováno Ze zdravotního pojištění bude od 17. ledna hrazeno pět PCR testů na koronavirus za kalendářní měsíc…

Podle Válka se nikdo nemusí bát sankcí kvůli vyhlášce o očkování

14.01.2022 19:03 Nikdo se podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) nemusí bát sankcí vyplývajících z…

Testování na covid-19 ve školách v pondělí prokázalo významný nárůst…

14.01.2022 15:11 Aktualizováno Testování na covid-19 ve školách v pondělí prokázalo významný nárůst virové zátěže u žáků i…

Vlna epidemie omikronu bude vrcholit příští dva týdny

14.01.2022 14:09 Vlna epidemie omikronu bude vrcholit příští a další týden, na konci ledna už bude zřetelný pokles.…

Dušek: Počet opakovaných nákaz covidem-19 roste a bude se zvyšovat

14.01.2022 13:38 Aktualizováno Počet lidí, kteří mají podruhé pozitivní test na covid-19, v posledních dnech roste a bude se ještě…

Fakultní nemocnice Brno odhalila další stovku případů omikronu

14.01.2022 12:08 Fakultní nemocnice Brno za středu a čtvrtek odhalila dalších více než 100 případů nákazy covidovou…

Související:

Právě se děje

reklama