Praha chce začít testovat personál domů pro seniory

Hlavní město a pražští hygienici chtějí příští týden začít plošně testovat personál domovů pro seniory na nový typ koronaviru. Měly by k tomu napomoci laboratoře Akademie věd ČR. Vedení magistrátu by rádo testovalo i klienty domovů, ale na to zatím není dostatek kapacit. Po dnešním jednání pražského krizového štábu to řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě). Dosud se plošné testy prováděly jen v domovech, kde už se nákaza potvrdila.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Vedení města zatím mělo problémy s kapacitou laboratoří pro testy, podle Johnové by se však příští týden měla zapojit Akademii věd, což umožní testovat prozatím alespoň personál. "V pondělí by měly být rozvezeny testy na protilátky," uvedla. Ideální by podle ní bylo otestovat zaměstnance nejprve testem, který odhalí přímo DNA viru, a poté vždy po deseti dnech testy na protilátky. "Budeme se snažit toho dosáhnout, ale jsme limitováni přinejmenším kapacitou laboratoří," vysvětlila radní.

Pokud jde o samotné seniory z domovů, je snahou města zavést plošné testování i u nich, ale zatím to není možné, dodala Johnová. Bude tak alespoň zatím pokračovat stávající praxe, kdy se testují ti senioři, kteří se do domova vrátí například ze zdravotnického zařízení.

Nákaza se v metropoli objevila v domovech pro seniory v Michli a na Chodově, dále na klinice geriatrie a následné péče Thomayerovy nemocnice a v Nemocnici Sv. Alžběty Na Slupi, která funguje primárně jako léčebna dlouhodobě nemocných.

Celkem je nyní podle informací pražské hygienické stanice v izolaci v daném zařízení nebo v nemocnici 95 seniorů, kteří buď mají potvrzenou nákazu, nebo příznaky. Dalších 67 je v karanténě. Z personálu je v izolaci doma 24 lidí, dva jsou v nemocnici. Vedení města kritizuje stát za to, že nezajistil dostatek míst pro seniory v pražských nemocnicích, i když krajům a Praze přikázal mít pro ně vyhrazená lůžka. Velké pražské nemocnice však provozuje právě stát, pouze Nemocnici Na Františku vlastní Praha 1.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nové ohnisko koronaviru: Ve FN Brno se nakazilo několik zdravotníků

03.06.2020 13:49 Aktualizováno Fakultní nemocnice Brno musela uzavřít jedno lůžkové oddělení, na kterém ležel pacient nakažený…

Testy na Dole Darkov odhalily zatím šest pozitivních lidí

03.06.2020 11:32 Mezi vzorky, které hygienici odebrali v úterý při plošném testování zaměstnancům na Dole Darkov…

V úterý přibylo v Česku nejvíce nakažených za 9 dní

03.06.2020 09:55 V úterý přibylo v České republice 62 nakažených koronavirem, což je nejvíce za posledních devět dní…

Desetina lidí si užívání léků na předpis si během covidu v ČR upravila

03.06.2020 09:27 Téměř každý desátý uživatel léků na předpis v Česku si během koronavirové krize upravil bez…

Související:

Právě se děje

Další zprávy