Praktičtí lékaři z Vysočiny kritizují, že nemohou očkovat. Vakcíny dostávají velká města

Praktičtí lékaři na Vysočině jsou frustrováni, že nemohou očkovat své pacienty, kteří na ně vyvíjejí rostoucí tlak. Od ledna jsou tito lékaři připraveni očkovat, ale stát i kraj dávají podle nich přednost očkovacím centrům ve velkých městech.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Starší pacienti se tak musí složitě registrovat, a když bydlí mimo město, komplikovaně do očkovacích center cestovat, uvedli praktičtí lékaři z Vysočiny v otevřeném dopisu, který podepsaly desítky z nich. O dopise informovali ČTK v tiskové zprávě.

"Na očkování jsou praktičtí lékaři připraveni již od ledna, ale stát i Kraj Vysočina z nepochopitelných důvodů stále upřednostňuje v dodávkách vakcín očkovací centra umístěná většinou ve velkých městech. Nutí tak nejstarší pacienty do složité registrace a v případě bydliště mimo město i do komplikovaného dojíždění do očkovacích center, přestože většina (pacientů) preferuje očkování u svého praktického lékaře. Očkovací látky na Vysočině obdržela zatím i přes maximální úsilí většiny praktických lékařů jen hrstka z nich a navíc šlo pouze o značně omezené množství vakcín," uvedli praktičtí lékaři.

V dopisu dále uvedli, že stát pouští do očkovací kampaně stále další skupiny lidí, aniž by doočkoval ty stávající. Podle praktických lékařů se tak jen zvyšuje tlak a frustrace zdravotníků i pacientů. "Krom toho jsme svědky budování dalších zbytných očkovacích center v situaci, kdy ta historicky existující primární očkovací místa - ordinace primární péče - prakticky neočkují," stojí v dopisu.

Na Vysočině s 508.800 obyvateli se podledatministerstva zdravotnictví zatím využilo 71.243 vakcín. K sobotnímu večeru evidovali hygienici v kraji 630 nových případů koronaviru, laboratoře otestovaly 928 vzorků. Na Vysočině zemřelo v posledních 24 hodinách pět lidí nakažených covidem-19. Počet zemřelých, u nichž se tato nákaza prokázala, tak v kraji stoupl na 1023. Na Vysočině se podle krajských hygieniků od začátku epidemie loni v březnu kumulativně nakazilo 67.326 lidí. Vyléčených je 59.835.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po 254 dnech…

11.04.2021 22:00 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Rodiče dali k soudu stížnost kvůli testům dětí a rouškám při návratu do…

11.04.2021 20:21 Rodiče několika dětí podali k Ústavnímu soudu stížnost proti opatření ministerstva zdravotnictví,…

Zákaz pro samoplátce je podle provozovatelů lázní diskriminační

11.04.2021 16:46 Sdružení lázeňských míst ČR a Svaz léčebných lázní ČR protestují proti prodloužení zákazu přijímat…

Peterová končí jako mluvčí ministerstva zdravotnictví, nahradí ji…

11.04.2021 16:07 Barbora Peterová končí jako mluvčí ministerstva zdravotnictví. Informaci ze svého twitterového účtu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama