Pro výzkum covidu vznikne program s 50 až 100 miliony

Na zdravotnický výzkum související s covidem-19 by mohlo jít 50 až 100 milionů korun. Vznikne speciální program, řekl dnes na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví vládní zmocněnec pro tuto oblast, bývalý náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. V nové pozici působí od začátku června. Vůli spolupracovat v oblasti vědy a výzkumu podle něj už projevila řada zemí, například Rusko nebo Velká Británie.

"Program by měl řešit zejména problémy v oblasti diagnostiky. V testování jsme závisí na dodávkách reagencií ze zahraničí," dodal. Do budoucna by se podle něj mohla změnit i celá koncepce vědy a výzkumu, kde by stát částečně určoval strategicky důležitá témata, kterými by se měli vědci zabývat. Dalším tématem Prymulova úřadu, které opakovaně vyzdvihoval i premiér Andrej Babiš (ANO), je prevence nemocí, zejména rakoviny.

Peníze na výzkum související s koronavirem pošle také Technologická agentura ČR, která koncem dubna vyhlásila soutěž Programu ÉTA. Vědci do ní mohou podávat návrhy na projekty, které pomohou zmírnit dopady koronaviru na sociální oblast, ekonomiku, kulturu a vzdělávání. TA na ni dá 100 milionů korun, výzkumníkům jejich projekty podpoří až z 80 procent, maximálně však čtyřmi miliony korun.

Podle Prymuly by v České republice mohlo začít i testování vakcíny na covid-19. "ČR má kapacity na provádění klinických studií," řekl zmocněnec. Zájem má například rakouská firma, která vyvíjí obecnou vakcínu, která by měla fungovat na všechny typy koronavirů, nový způsobující covid-19, ale také starší MERS či SARS. Jedná se také o obnovení výroby a testování v uzavřeném závodu na výrobu vakcín ve středočeském Bohumilu, který koupila americká firma Novavax.

Ministerstvo zdravotnictví minulý týden vypsalo výběrové řízení na Prymulova nástupce na postu náměstka pro zdravotní péči. Zájemci se mají hlásit do 1. července. Post vládního zmocněnce pro vědu a výzkum byl přímo pro něj zřízen, další dva zanikly a v současné době jich je osm, například pro lidská práva, jadernou energetiku, sport nebo informační technologie.

Související

Více souvisejících

Roman Prymula (epidemiolog) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 56 minutami

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy