Razie kvůli ochranným pomůckám: Dodávky pro MZ byly transparentní, brání se firma

Společnost Batist Medical z Červeného Kostelce na Náchodsku považuje své dodávky ochranných pomůcek ministerstvu zdravotnictví v době koronavirové pandemie za řádně a transparentně uzavřené. ČTK to dnes řekl majitel Batistu Medical Tomáš Mertlík. Ve firmě v pondělí kvůli dodávkám ministerstvu zdravotnictví byla policie.

Ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

Mertlík odhadl, že firma ministerstvu zdravotnictví dodala od vypuknutí epidemie roušky, respirátory a další ochranné pomůcky za více než 100 milionů korun. "Rozhodně nepřipouštíme jakékoliv pochybení z naší strany," řekl Mertlík.

Policii firma podle Mertlíka předala požadované informace. "Nejednalo se o nějaké zabavování čehokoliv. Jednalo se především o objednávky z ministerstva zdravotnictví a související dokumenty, hlavně kvalitářské. Vše jsme jim řádně zdokumentovali," řekl Mertlík k pondělní přítomnosti policie ve firmě.

Policie se podle něj zajímala i o kontrakt ze začátku druhé dekády března, Batist tehdy ministerstvu dodal respirátory, kdy u některých cena činila téměř 900 korun za kus. Batist byl podle Mertlíka zřejmě jediným, který byl schopen respirátory ministerstvu v době do 24 hodin sehnat a dodat. "Ministerstvo je nakoupilo a obchod proběhl transparentním způsobem," řekl. V té době byly podle něj respirátory naprosto nedostatkovým zbožím v celé Evropě a jejich ceny byly vysoké. Klesly až později za dva až tři týdny s dodávkami z Číny.

Podle serveru Seznam Zprávy detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pondělí zasahovali u dodavatelských firem a také na ministerstvu zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek novinářům řekl, že úřad předal policistům veškerou dokumentaci ke všem nákupům.

Koronavirus se začal v Česku šířit na začátku března. Ministerstvo zdravotnictví kvůli tomu nakoupilo do konce nouzového stavu v polovině května roušky, respirátory, rukavice, ochranné obleky či ventilátory a termokamery za 2,34 miliardy korun. Asi třetinu dodávek stornovalo kvůli nevyhovující kvalitě pomůcek, nedodání v termínu nebo nesplnění požadavků.

Nákupy ochranných pomůcek ministerstvo podle kritiků na začátku epidemie nemoci covid-19 způsobované koronavirem podcenilo a pochybnosti vzbudili i někteří dodavatelé. Kromě policie se nákupy pomůcek zabývá i Nejvyšší kontrolní úřad. Část poslanců také požadovala vznik vyšetřovací komise.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covidový semafor by měl sjednotit opatření, ozval se Frýdek-Místek

03.08.2020 16:43 Podle primátora Frýdku-Místku Michala Pobuckého (ČSSD) by dnes zveřejněný semafor, který ukazuje…

Hygienici se chystají na návrat roušek

03.08.2020 14:29 Pražská hygiena se chystá na plošný návrat roušek. Ty by měly být plošně zavedeny v hromadné…

MZ poprvé představilo covidový semafor. Česko je bílozelené

03.08.2020 12:43 V Česku nejsou okresy s horší epidemickou situací nákazy covidem-19, než je stupeň 1 označený…

Graf chytré karantény: V Moravskoslezském kraji přibylo 22 nakažených…

03.08.2020 09:42 V Moravskoslezském kraji přibylo 22 lidí nakažených koronavirem. Největší problémy přetrvávají na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama