Varianta omikron je výrazně více infekční než ty předchozí. Imunita u lidí, kteří prodělali covid některou z předcházejících variant, není proti omikronu moc dobrá. Očekává se i snížení účinnosti vakcín, pomoci může přeočkování. Zatím ale nejsou data o tom, že by varianta omikron způsobovala horší průběh onemocnění. Řekl to molekulární genetik Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR (AV ČR). Záznam rozhovoru s Pačesem ČTK poskytlo tiskové oddělení AV ČR.
Odborníci podle Pačese mají k dispozici už některá data o omikronu, z kterých lze odhadnout trendy. Špatnou zprávou je podle genetika to, že varianta je výrazně více infekční. "Lidé, kteří prodělali nákazu nějakou předcházející variantou, tak bohužel jejich imunita proti variantě omikron není moc dobrá," řekl Pačes. Předběžné výsledky dvou studií také ukazují, že je možné očekávat i snížení účinnosti vakcín proti covidu.
Dobrou zprávou podle Pačese je, že odborníci zatím nemají žádná data, která by ukazovala, že je tato varianta příliš nebezpečná. "Ale je to pořád ještě na začátku, protože těžké případy přicházejí až se zpožděním," poznamenal.
Důvodem, proč je imunita získaná proděláním covidu proti omikronu horší, je podle Pačese to, že všechny předcházející varianty jsou od sebe relativně dost vzdáleny. "Od té původní si každá šla svým vlastním směrem," uvedl Pačes. Nyní dostupné očkování bylo vyvinuto právě proti původní variantě.
Některá data naznačují, že by k omikronu mohly být náchylnější děti. Podle Pačese se dopad na tuzemskou populaci nedá odhadnout, protože v Jihoafrické republice je populace mnohem mladší, v ČR mají lidé jiná přidružená onemocnění, která mohou průběh ovlivnit. Srovnání epidemických vln předchozích variant a omikronu ale podle Pačese ukazuje posun k nižším věkovým kategoriím. Proto doporučuje očkování dětí proti covidu.
Marián Hajdúch z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci na twitteru potvrdil, že snížení schopnosti protilátek po očkování reagovat na omikron ukazují data z některých laboratoří. "Klinicky to může dopadnout trochu lépe, v těle funguje i buněčná imunita. Velmi špatnou zprávou je, že stávající neutralizační monoklonální protilátky nefungují," napsal. Monoklonální protilátky jsou léky, které se v Česku používají jako prevence těžkého průběhu covidu u nakažených.
Ministerstvo zdravotnictví ve středu informovalo, že objednalo nová antivirotika ve formě tablet, která mohou lidé užívat doma. Příští týden by měly dorazit dvě palety, což je 5760 dávek, o týden později další tři palety. Podle Hajdúcha by mohly být tyto léky velmi důležité, pokud se potvrdí, monoklonální protilátky proti omikronu špatně fungují.
Epidemie covidu v Česku v posledních sedmi dnech klesla. Podle odborníků ale některé parametry, podle kterých se riziko vývoje vyhodnocuje, stále dosahují vysokých hodnot. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek na dvoudenním Metropolitním zdravotnickém kongresu, který dnes končí, řekl, nynější stagnace epidemie může být odrazem toho, že se zespoda šíří nakažlivější varianta a ta stará odchází. Podle demografky Dagmar Dzúrové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy se dá očekávat, že omikron bude v Česku dominantní do měsíce. "Což je bohužel doba vánočních prázdnin, kdy očekáváme, že se bude opět zvedat další vlna," uvedla na kongresu.
Před rizikem šíření epidemie během Vánoc dnes varovalo i ministerstvo zdravotnictví a vydalo doporučení, jak mohou lidé nákaze při návštěvách příbuzných zamezit. Zhoršení epidemie během Vánoc očekává i Pačes, připomněl, že nastalo i loni. "Do toho se nám blíží nešťastná varianta omikron. Tohle jsou dohromady prvky, které optimismus příliš nezvyšují," konstatoval Pačes.
Související

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 24 minutami

Američané o útoku na Gazu věděli. Trump jej zřejmě v rozhovoru s Netanjahuem přímo schválil, řekla Taterová
před 1 hodinou

Rozhovor Trumpa s Putinem nastolení míru nepřinesl. Expert popsal, co ale způsobil Ukrajině
před 1 hodinou

Severní Korea otevřela obří bytový komplex. Bydlet v něm ale neznamená žít v luxusu
před 2 hodinami

Putin ukázal svou pravou tvář, jedinou odpovědí je masivní vyzbrojení Ukrajiny, zní z Evropy
před 2 hodinami

Fiala a Babiš zavedli nový způsob komunikace. Chtějí vyhrát prostřednictvím dopisů, které nikdo nečte
před 2 hodinami

Izraelská armáda zahájila ofenzívu v Pásmu Gazy
před 3 hodinami

Převezmeme vaše jaderné elektrárny, navrhnul Trump Zelenskému
před 5 hodinami

Počasí po víkendu. Meteorologové očekávají zásadní změnu
včera

Česko podpoří místní zbrojařské firmy. Stát se za ně zaručí, rozhodla vláda
včera

Trump a Putin se měli bavit i o hokeji. Z Česka přišla ostrá reakce Dominika Haška
včera

RECENZE: Technokratická hrozba a hledání humanismu. Hybridní sci-fi Mickey 17 pohltí
včera

Smutná zpráva pro český hokej. Při lyžování tragicky zemřel bývalý hráč Klouček
včera

Pozitivní, věcný a upřímný. Zelenskyj zhodnotil dnešní hovor s Trumpem
včera

Jarní počasí vystřídá léto. První prognózy odhalují, jak bude v červnu
včera

Trump si po Putinovi volal i se Zelenským. Bylo to velmi dobré, řekl
včera

Česko shání nové vojáky. Nabídne jim až milion korun, schválil Senát
včera

Přijměte Ukrajinu co nejrychleji, vyzvaly státy EU. Problémem je Maďarsko
včera

Jak Rusko vnímá telefonát Trumpa s Putinem? Média slaví diplomatické vítězství
včera

Trumpem zprostředkované příměří se zhroutilo po hodině. Sestřelili jsme vlastní drony, reaguje Rusko
včera
Pavel: Pokud dojde k nejhoršímu, buďme připraveni vzít zbraň do ruky a chránit zemi
Prezident České republiky Petr Pavel v úterý vystoupil na konferenci „Naše bezpečnost není samozřejmost“, která se konala v Míčovně Pražského hradu. Ve svém projevu upozornil na zásadní proměnu bezpečnostního světového řádu a vyzval k aktivnímu přístupu v otázkách obrany a bezpečnosti.
Zdroj: Libor Novák