V Česku opět roste zájem o nanoroušky. Jak se liší od těch běžných?

Zájem o nanovlákenné roušky a respirátory podle asociace jejich výrobců v posledním týdnu roste. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Asociace nanotechnologického průmyslu ČR. Vysoký zájem o osobní ochranné prostředky byl zejména od ledna až do března, kdy se objevily v Česku první případy nákazy novým typem koronaviru. Větší zájem o ochranné pomůcky zaznamenávají v posledních dnech i lékárny.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

"Nejvíce u nás nakupují lidé z rizikových skupin, lékaři a společnosti, které potřebují nadstandardně chránit své zaměstnance. Právě poptávka z firem se v posledních dnech zvyšuje. Mnozí podnikatelé si uvědomují ekonomické riziko při zjištění koronaviru na pracovišti a uzavření či omezení provozu na několik týdnů," uvedla Lucie Konečná z e-shopu Nanospace.

Lidé podle ní nakupují zejména typy respirátorů, který lze opakovaně používat až dva týdny, nebo roušky, které jsou díky vysoké prodyšnosti vhodné do teplého letního počasí.

Rozdíl proti lednu je podle asociace v tom, že se podařilo navýšit výrobní kapacitu. "Čeští nanotechnologičtí výrobci na jaře investovali desítky milionů korun do nových strojních zařízení a zaměstnali nové pracovníky. Díky tomu už nyní mohou vyrábět miliony roušek a respirátorů s nanovlákennou membránou měsíčně," uvedl dnes předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs.

Rostoucí zájem Čechů o ochranné pomůcky potvrzují lékárenské sítě. "Ačkoli má mnoho lidí roušky textilní, lékárny Benu evidují od čtvrtka zvýšenou poptávku především po rouškách. V menší míře se zvýšení týká i respirátorů a dezinfekčních gelů. Rozsah v jednotlivých lékárnách nedokážu přesně posoudit, ale poptávka je určitě mnohem vyšší než v předchozích dnech. Na našem e-shopu evidujeme nárůst o více než 40 procent," řekla dnes ČTK vedoucí odborných projektů Benu lékáren Ivana Lánová. "Ano, růst zájmu evidujeme, poptávka během týdne rostla," potvrdil mluvčí lékáren Dr.Max Michal Petrov.

Zákaz pohybu na veřejnosti bez ochranných prostředků dýchacích cest začal platit v Česku od 19. března. V té době ale v lékárnách a obchodech roušky nebyly dostupné, protože je lidé vykoupili a zásoby s takovým zájmem nepočítaly. Dost jich nebylo ani pro zdravotníky, za což bylo ministerstvo zdravotnictví kritizováno. Postupně se začaly letecky dovážet z Číny. Povinnost nosit roušky venku skončila 25. května, ve vnitřních prostorách se většinou nemusí používat od 1. července.

Roušky zůstaly povinné pro návštěvy na lůžkových odděleních nemocnic a v zařízeních sociálních služeb a v pražském metru, některé kraje jejich nošení rozšířily na lékárny nebo čekárny a ambulance lékařů. Krátkodobě jsou roušky znovu zaváděné i v místech, kde se nákaza více šíří.

Například v Libereckém a Ústeckém kraji ode dneška krajské hygieny kvůli šíření koronaviru znovu zavedly povinnost nosit roušky při návštěvě zdravotnických a sociálních zařízení či lékáren. Od pondělí bude povinné zakrytí úst a nosu v nepobytových zdravotnických zařízeních, tedy například v lékárnách nebo v čekárnách u lékaře, také v Praze. V Moravskoslezském kraji naproti tomu ode dneška opatření rozvolňují.

V celém Česku pak budou muset lidé od soboty nosit roušky na vnitřních hromadných akcích s účastí nad 100 lidí. Jedná se o kulturní a sportovní akce, ale také o svatby a pohřby ve vnitřních prostorách. Od pondělí bude omezena kapacita těchto akcí na 500 lidí. Nyní činí 1000 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze možná budou roušky povinné ve všech vnitřních prostorech

03.08.2020 22:05 Aktualizováno Pražská hygienická stanice by mohla v blízké době zavést v metropoli povinnost nošení roušek ve…

MZ poprvé představilo covidový semafor. Česko je bílozelené

03.08.2020 22:05 Aktualizováno V Česku nejsou okresy s horší epidemickou situací nákazy covidem-19, než je stupeň 1 označený…

Koronavirus v rodině strážníka podle MZ špatně zhodnotili lékaři

03.08.2020 21:57 Ministerstvo zdravotnictví k případu nákazy koronavirem v rodině pražského strážníka uvedlo, co…

Pro hodnocení situace covidu-19 experti posuzují sto parametrů

03.08.2020 18:57 Pro hodnocení nákazy covidem-19 v okresech se podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama