V Česku přibylo 6471 případů covidu, méně než před týdnem

Ve čtvrtek v Česku přibylo 6471 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to o 1402 méně než před týdnem, ale také nejvíce za posledních šest dnů. I v předchozích dnech byl denní nárůst v mezitýdenním srovnání nižší. Aktuálně má nákazu méně než 100.000 lidí. Počet úmrtí stoupl na 6874.

Vyplývá to z aktuálních dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Rizikové skóre, podle kterého se v Česku řídí opatření proti covidu, zůstalo dnes na 62 bodech. To odpovídá čtvrtému z pěti stupňů rizik.

Denní nárůsty počtu nakažených koronavirem už dva týdny v Česku klesají. Zatímco ještě na přelomu října a listopadu dosahovaly až přibližně 15.000 případů denně, tento týden se pohybují kolem 4000 až 6000 za den. Méně se testuje, ale snižuje se i podíl pozitivních případů na počtu provedených testů. V posledních dnech už nepřesahuje 25 procent. O počtu čtvrtečních testů bude ministerstvo informovat dnes večer. Noční aktualizace dat byla dnes z technických důvodů o několik hodin zpožděná.

Aktuálně má v Česku nákazu 95.501 lidí, většina má lehký průběh nemoci. V nemocnici je 6555 lidí, v posledních dnech počet kolísá, ale drží se pod 7000. Nad 7000 byl naposledy v pátek. V těžkém stavu je méně než 1000 pacientů. Stále však přibývá úmrtí. Ve čtvrtek jich přibylo 59, za listopad zatím 3353. Nejvyšší denní počet úmrtí s covidem připadá na 3. listopadu s 256 mrtvými. Celkový počet zaznamenaných případů covidu-19 v Česku od 1. března, kdy byly potvrzeny první případy nákazy, činí téměř 482.000.

Nejhorší epidemická situace v Česku zůstává nadále na Havlíčkobrodsku. Hygienici tam za uplynulých sedm dní zaznamenali 623 nakažených na 100.000 obyvatel. Vysoký počet má také Chrudimsko, Svitavsko a Jičínsko. 

Laboratoře v Praze potvrdily ve čtvrtek 484 případů nákazy koronavirem. Bylo to přibližně o sto případů víc než ve středu a téměř stejně jako minulý čtvrtek. Rizikové skóre v hlavním městě přesto kleslo ze čtvrtečních 47 na aktuálních 44 bodů ze sta. Nadále to odpovídá prostřednímu z pěti stupňů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Od začátku epidemie se v Praze novým koronavirem nakazilo přes 57.000 lidí. Přibližně 48.000 z nich se z nemoci uzdravilo. Aktuálně je v metropoli 8500 nakažených, většina z nich má mírný průběh onemocnění.

Čtvrteční přírůstek byl nejvyšší od minulého pátku, kdy testy v metropoli odhalily 492 případů. Od začátku listopadu stoupl počet infikovaných v Praze o více než 9822, což je o přibližně 5800 méně než za prvních 19 dní v říjnu.

⚠️V Praze evidujeme za čtvrtek 19.11.2020 / 484 nově potvrzených případů onemocnění covid-19. Od začátku epidemického výskytu onemocnění dne 1.3.2020 dosáhl celkový kumulativní počet případů k datu 19.11.2020 čísla 57.213 počet aktivních případů 8.460#hshmp #COVID19 #praha pic.twitter.com/MmwfFZqdzZ

— Hygienická stanice hl. m. Prahy (@hygpraha) November 20, 2020

S nemocí covid-19 dosud v metropoli zemřelo 660 lidí, z toho sedm ve čtvrtek. Tyto údaje se ale při pozdějších aktualizacích většinou mění. Od začátku měsíce zemřelo v hlavním městě s covidem zatím 246 lidí, zatímco od 1. do 19. října do statistik přibylo 100 zemřelých.

Opatřeními proti covidu se dnes bude zabývat vláda. S účinností od pondělí je plánuje zmírnit tak, aby korespondovala se čtvrtým stupněm rizika protiepidemického systému PES. Dosud odpovídají nejpřísnějšímu pátému stupni. Povoleno by mohlo být třeba shromažďování až šesti lidí místo dvou, noční zákaz vycházení by mohl platit až od 23:00 místo 21:00. Na schválení přesunu do čtvrtého stupně rizik je navázán také návrat dalších žáků a studentů do škol. Prvňáci a druháci se do školních lavic vrátili ve středu, další by mohli jít 25. a 30. listopadu.

Vláda by dnes také měla prodloužit platnost pravidel, která byla navázána na nouzový stav. Ten měl skončit dnes, poslanci kabinetu povolili prodloužení do 12. prosince. Nouzový stav v Česku trvá od 5. října.

Související

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 
Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.

Více souvisejících

ministerstvo zdravotnictví Česká republika Praha Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy