V Moravskoslezském kraji přibylo 77 případů koronaviru, protiepidemická opatření trvají

V Moravskoslezském kraji přibylo v úterý 77 lidí nakažených koronavirem. Je to o 31 víc než v pondělí, kdy přírůstek činil 46 nově nakažených. Nejhůře je na tom znovu Frýdecko-Místecko, na které z úterního přírůstku připadá 48 případů nákazy. Celkem už v regionu covidem-19 od počátku pandemie onemocnělo 4671 lidí.

Lidé v rouškách, ilustrační foto
doporučujeme

Vyplývá to z grafů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19 (CŘT), které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Podle něj velké přírůstky nezaznamenal jen region. V celém Česku přibylo 290 nakažených, na kraj tedy připadá zhruba čtvrtina nových případů v zemi. "Kromě okresu Bruntál, který měl opět nulu, byl opětovný nárůst i v okresech Nový Jičín a Opava. Chyby v datech jsou zanedbatelné a jsou dány zobrazováním celé situace v reálném čase," uvedl Vondrák.

Podle semaforu, který ukazuje stupně pohotovosti pro hodnocení situace s nemocí covid-19 v okresech republiky, byly v regionu v pondělí zeleně označeny okresy Frýdek-Místek, Ostrava a Karviná. Zelená barva značí výskyt nákazy bez komunitního přenosu. Podle chytré karantény je v regionu aktuálně 1262 nemocných. Hospitalizováno je 55 z nich.

Data a údaje o nemocných se dlouhodobě z různých zdrojů liší, důvodem jsou rovněž odlišné způsoby zpracování údajů. Například Krajská hygienická stanice Ostrava eviduje 4297 pozitivně testovaných, o 40 víc než v úterý. Hygienici data o nemocných vykazují, až když s nimi ukončili epidemiologické šetření. Statistika ministerstva zdravotnictví v regionu k dnešku udává 4684 nemocných od počátku pandemie.

Moravskoslezští hygienici dnes uvedli, že v uplynulém týdnu provedli 22 kontrol nařízených mimořádných opatření. Soustředili se na firmy, které musí dodržovat řadu protiepidemických opatření, které mají zpomalit a zamezit přenosu nákazy mezi zaměstnanci. Firmy musí minimalizovat kontakty svých zaměstnanců nebo například kontrolovat u přeshraničních pracovníků negativní PCR testy na covid-19. "V rámci těchto provedených kontrol bylo zjištěno nedodržování mimořádného opatření pouze v jednom případě. Zaměstnavatel již přistoupil k nápravě zjištěných nedostatků," uvedli hygienici. Podobně zaměřené kontroly chystají i nadále.

V kraji platí zvýšená protiepidemická opatření jako povinnost roušek v budovách i hromadné dopravě. Výjimkou je okres Bruntál, kde uvnitř lidé roušky mít nemusí, nasadit si je musí jen ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Restaurace a bary smí fungovat pouze do půlnoci a na umělé koupaliště nemůže více než 500 lidí najednou, opět s výjimkou Bruntálska. Zpřísněná opatření platí v celé zemi, ve většině případů jsou mírnější než moravskoslezská krajská opatření.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid: Česko má za týden na obyvatele 10krát více případů než Polsko

19.09.2020 10:02 Česká republika, ve které byl v pátek zaznamenán covid-19 u 2111 lidí, zaznamenala za uplynulý…

Na přesčasy hygieniků má jít do konce roku dalších 59 milionů, návrh…

19.09.2020 09:51 Ministerstvo zdravotnictví žádá kvůli pokračující epidemii nového typu koronaviru vládu o 59…

V pátek přibylo 2111 případů covidu, méně než ve čtvrtek

19.09.2020 07:30 V Česku přibylo v pátek 2111 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to zhruba o tisícovku méně,…

Praha zčervenala. Nových případů je dnes opět nad 300

18.09.2020 19:12 Na aktualizované mapě regionů podle rizika nákazy covidem-19 je Praha na nejhorším červeném stupni.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama