Vakcínu od Moderny dostanou moravskoslezská zařízení ve čtvrtek

Vakcína od firmy Moderna, která dnes zřejmě dorazila do Brna a ve středuji má převzít Ostrava, se do více než 150 domovů seniorů a sociálních zařízení v Moravskoslezském kraji bude rozvážet ve čtvrtek a v pátek. ČTK to dnes řekla mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová. Jde o 8400 dávek, které mají přijít z Brna do Fakultní nemocnice Ostrava (FNO).

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Mělo by to tak být," řekla na dotaz ČTK, zda už je vakcína od Moderny v Brně, mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Je to první dodávka od Moderny. Dosud bylo v republice očkováno asi 40.000 lidí vakcínou od prvního výrobce schválenou pro EU, tedy od firem Pfizer a BioNTech.

V Moravskoslezském kraji dnes začalo očkování v domovech seniorů, například v domově Slunečnice v Ostravě. Očkuje se zatím právě látkami firem Pfizer a BioNTech. Hejtman Ivo Vondrák (ANO) v pondělí řekl, že od čtvrtka by měla přijít na řadu další sociální zařízení, kde by se očkovalo vakcínou Moderna.

"Do domovů, které budou schopny začít očkovat tento týden, bude proveden rozvoz ve čtvrtek a pátek," uvedla Birklenová. Do zařízení sociálních služeb se vakcíny budou rozvážet podle zájmu, jaký projevily. Do domovů seniorů půjde téměř 5000 dávek, do domovů se zvláštním režimem 2000 a do domovů pro zdravotně postižené 1500 dávek.

"O očkování projevilo k dnešnímu dni zájem téměř 5000 uživatelů/klientů a více než 3000 zaměstnanců sociálních služeb," uvedla mluvčí. Proces distribuce z FNO do domovů se bude řešit ještě dnes. "Logistika je velmi náročná - organizací je více než 150 napříč krajem, je nezbytné vyřešit nejen přísné podmínky distribuce, ale i skladování," doplnila Birklenová.

Hejtman předpokládá, že se brzy budou očkovat i praktičtí lékaři a ambulantní specialisté. Nejpozději v únoru by se mohlo začít očkovat ve vysokokapacitním očkovacím centru, které kraj chystá na Černé louce v Ostravě. Kraj plánuje, že velkokapacitní očkovací centra pak postaví i v dalších větších městech.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ochota k očkování podle průzkumu stoupla, vakcínu chce téměř polovina lidí

19.01.2021 16:28 Ochota lidí v Česku k očkování proti koronaviru v lednu stoupla na 46 procent. V předchozích třech…

V Česku bylo podáno 130 tisíc vakcín, v rámci EU je to podle Blatného…

19.01.2021 16:22 V Česku bylo k dnešním 11:00 podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) podáno 129.829…

Blatný prý krajům slíbil, že skončí soutěžení seniorů o termíny očkování

19.01.2021 16:12 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) podle Asociace krajů při dnešní videokonferenci hejtmanům…

Britská mutace byla potvrzena na vzorcích ze tří krajů

19.01.2021 15:57 Aktualizováno Britská mutace koronaviru byla potvrzena na vzorcích, které pocházely z Prahy a Středočeského a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama