Zdravotní ústav eviduje 158 případů opakované nákazy koronavirem

Státní zdravotní ústav (SZÚ) eviduje ke konci ledna 158 opakovaných nákaz, při kterých lidé měli v obou případech symptomy nemoci covid-19. Je to zhruba o 100 více než před měsícem, ale méně než promile z celkového počtu nakažených. Opakovaná infekce postihovala více ženy. Většina lidí měla v obou případech mírný průběh. Dalších 57 případů SZÚ posuzuje.

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto
doporučujeme

Kromě toho ústav zaznamenal 363 případů možných reinfekcí, u kterých ale minimálně jedna z nákaz neměla příznaky. SZÚ o tom dnes informoval ČTK.

Za opakovanou nákazu, takzvanou reinfekci, se považuje opakované, potvrzené onemocnění, kdy člověk má příznaky choroby a kdy mezi první a druhou nákazou bylo 90 a více dnů.

Od začátku epidemie loni v březnu do konce letošního ledna bylo nahlášeno přes 982.000 případů nemoci covid-19. Z toho u 102 žen a 56 mužů odborníci potvrdili, že měli opakované symptomatické onemocnění. "Věkové rozpětí u osob, které prodělaly reinfekci, je jeden až 94 let, medián 44 let. Interval mezi první a druhou epizodou onemocnění byl v rozmezí 92 až 320 dní," uvedl vedoucí Oddělení biostatistiky SZÚ Marek Malý.

Odborníci i dále doporučují očkovat i ty lidi, kteří infekci v minulosti prodělali. "Onemocnění covid-19 se s velkou pravděpodobností již stalo součástí našeho života a je třeba si zvyknout na skutečnost, že virus SARS-CoV-2 bude v lidské populaci trvale přítomen, a musíme se s ním naučit žít, podobně jako s jinými hromadně se vyskytujícími respiračními onemocněními," dodal vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl.

Od začátku epidemie loni v březnu se v Česku nákaza koronavirem prokázala téměř u 1,135 milionu lidí, počet vyléčených přesáhl milion. S covidem-19 dosud zemřelo 18.913 lidí. Nakažených hygienici aktuálně evidují 112.305, počet v posledních dnech roste.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přehlížená stránka koronaviru: Jak lékaři přeživším oznamují smrt…

08.03.2021 22:02 Aktualizováno Řada lidí pláče, někteří neříkají vůbec nic a jiní se zase rozčilují, říká Alice Novotná o reakcích…

Políček dezinformátorům: S firmou vyrábějící ivermektin spolupracuje Bill…

08.03.2021 22:02 Aktualizováno KOMENTÁŘ - Když zazní A, mělo by zaznít i B. V případě ivermektinu je to ale problém, některá média…

Blatný odvolal Rážovou. Pro jihoafrickou mutaci se změní pravidla karantény

08.03.2021 22:01 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) odvolal ke 14. březnu hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou.…

Neschvalujte Sputnik V, vyzvala EMA státy EU. O ruskou a čínskou vakcínu…

08.03.2021 22:01 Aktualizováno Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama