Bradáčová: Horákovou nepopravili, ale zavraždili. Podobný případ se může stát i dnes

O víkendu si Česko připomnělo 70 let od justiční vraždy Milady Horákové. Podle pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové šlo o pochybení justice a vraždu. Nemůže ale vyloučit, že by se něco podobného nemohlo dnes opakovat.

Lenka Bradáčová
doporučujeme

Bradáčová v rozhovoru pro Českou televizi popřela, že by se jednalo o popravu. "Přikláním se k tomu, že tento akt je potřeba pojmenovávat zcela jasně, nezakrývat ho, omlouvat se za něj opakovaně, přemýšlet o něm. Byla to justiční vražda," uvedla.

Upozornila, že na smrt ji poslali soudci, kteří studovali za první republiky. A v historii se už několikrát opakovalo, že soudci či prokurátoři začali sloužit totalitnímu režimu.

"Pro každý totalitní systém je velmi důležité získat justici, eliminovat ústavní soudnictví, správní soudnictví, a potom se začít vypořádávat se svými oponenty," uvedla.

Přála by si, aby česká justice v budoucnu už neselhala, nemyslí si ale, že by se něco takového dnes stát nemohlo. Podle svých slov má obavu ze všech jednání, která podněcují násilí a nenávist.

Jedním z nástrojů, které toto umožňují, je propaganda, a ta je prý dnes díky internetu o mnoho snazší. "Umí daleko efektivněji cílit na ty, kteří umí podlehnout. O těchto věcech se musí mluvit. Nabádám všechny kolegy, aby jakémukoliv vyvolávání strachu, nenávisti přikládali v této době mimořádný význam," varuje.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé na cestu do práce mezi městskými částmi doklad nepotřebují. Do…

27.02.2021 22:01 Aktualizováno Pražané nebudou muset mít při cestě do práce či na nákup z jedné městské části do druhé žádný…

Na Berounsku havarovalo letadlo, dva lehce zranění

27.02.2021 19:57 U Hostimi na Berounsku havarovalo dnes odpoledne při nouzovém přistání ultralehké letadlo. Dva lidé…

Češi mění oděvní styl. Saka v době pandemie nahradily tepláky

27.02.2021 14:09 V pandemii z hledáčku českých zákazníků zmizely formální oděvy, menší poptávka byla ale třeba i po…

Exekucí i lidí v nich ubylo, dlužná částka ale rostla

27.02.2021 10:57 V Česku loni ubylo exekucí. Minulý rok v listopadu jich bylo 4,33 milionu, tedy o 145.800 méně než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama