Češi se mohou ze zavřených oblastí v Itálii vrátit domů

Čeští občané v severní Itálii v oblastech, na něž italská vláda kvůli šíření nového typu koronaviru uvalila karanténu, se mohou vrátit domů. Na twitteru to uvedli ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ministerstvo zahraničí v reakci na rozsáhlá karanténní opatření v Lombardii a dalších regionech nedoporučuje cestovat do celé Itálie.

Přidejte svůj názor 46 komentářů

Ministerstvo zahraničí
doporučujeme

Italská vláda přijala v noci na dnešek opatření, kterými zcela uzavřela celý region Lombardie a také 14 provincií v regionech Emilia-Romagna, Veneto (Benátsko) a Piemont, uvedlo ministerstvo zahraničí na webu. "Čeští občané se z uzavřených oblastí v severní Itálii mohou vrátit domů," napsal na twitteru Petříček. V případě komplikací se Češi můžou obrátit na konzulární linky ambasády v Římě a konzulátu v Miláně, dodal.

Český premiér Andrej Babiš (ANO) v České televizi řekl, že italský premiér Giuseppe Conte by měl vyzvat Italy, aby necestovali do dalších zemí Evropy. "Itálie by měla zakázat cestování všem svým občanům do Evropy, protože my v rámci Schengenu nejsme schopni tohle nařídit," řekl Babiš v ČT. "Jediné, co je možné, je, aby italský premiér zkrátka vyzval své lidi, své občany, aby do jiných zemí v Evropské unii necestovali," dodal. Čechy v Itálii, včetně těch, kteří tam pracují, vyzval Babiš k návratu. Čeští turisté by se podle něj z Itálie měli vrátit okamžitě.

Jeho vyjádření ohledně zákazu cestování si všimla i světová média včetně italských. Píše o něm například deník La Repubblica. Výrok českého premiéra si jako titulek svého blogu k vývoji kolem koronaviru zvolil server irské veřejnoprávní televize a rozhlasu RTÉ. O Babišově výzvě informuje i německý nebo arabský tisk.

V Itálii se podle dostupných údajů nakazilo téměř 6000 lidí, přičemž v sobotu bylo oznámeno rekordních více než 1200 nových případů. Nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, podle úřadů podlehlo více než 230 lidí. Počet lidí na jednotkách intenzivní péče v sobotu vzrostl o 23 procent na 567. Z 5883 původně nakažených Italů se 589 zcela vyléčilo.

Podle českého ministerstva zahraničí se ohniska epidemie koronaviru rozšířila v Itálii na celém území země. "Na základě mimořádného ochranného opatření ministerstva zdravotnictví ze dne 6. března 2020 doporučuje MZV necestovat na území Itálie," uvedlo ministerstvo zahraničí.

V pátek vydané mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví od soboty dopadá na lidi vracející se z Itálie. Týká se českých občanů a cizinců, kteří v Česku trvale a přechodně žijí nebo pracují. Mají povinnost ohlásit se po návratu lékaři a zůstat ve dvoutýdenní karanténě. Omezení se nevztahuje na řidiče kamionů a zdravotní služby a na piloty. Česko už dřív přerušilo letecké spojení s městy na severu Itálie.

Ministerstvo zahraničí lidem doporučilo registraci ve své aplikaci DROZD, která českým úřadům umožňuje se v případě potřeby s občany rychle spojit. "V případě nouze volejte pohotovostní linku Generálního konzulátu ČR v Miláně +39 375 63 78 179 nebo Velvyslanectví ČR v Římě +39 335 310 450," uvedlo ministerstvo.

V otázce storno poplatků za služby cestovních kanceláří je podle ministerstva zahraničí možné postupovat podle informací ministerstva pro místní rozvoj. "Čeští zákazníci, kteří si zakoupili od cestovní kanceláře zájezd do postižené oblasti koronavirem, mohou podle občanského zákoníku odstoupit od smlouvy bez zaplacení storno poplatků," uvádí MMR.

Loading...
Vstupte do diskuze (46)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová ČT 3 pobouřila část seniorů. „Vůči perzekuovaným je to necitlivé,“…

27.03.2020 23:29 Aktualizováno Kanál ČT 3 vyvolává rozpaky i obavy, aby u cílové starší generace nerozesel stesk po socialismu.…

Domovy nejsou na koronavirus připraveny, může se šířit, tvrdí šéf asociace

27.03.2020 21:38 Pokud se pobytová zařízení sociálních služeb budou starat o seniory s onemocněním COVID-19, může se…

V sociálních službách chybí respirátory FFP3, ukázal průzkum

27.03.2020 19:31 Aktualizováno Celkem 90 procent domovů pro seniory a dalších zařízení sociálních služeb nemá vůbec žádné…

Žaloba navrhuje soudu, aby zrušil zákaz přítomnosti otců u porodu

27.03.2020 19:05 Advokát Ondřej Pecák a Liga lidských práv napadli u pražského městského soudu opatření, kterým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama