Česká pošta bude platit. Rodina zavražděné úřednice má nárok na odškodné

Nejvyšší soud (NS) potvrdil, že rodina poštovní úřednice zavražděné ve Skřipově na Opavsku má nárok na odškodnění jeden milion korun od České pošty, která pobočku dostatečně nezabezpečila. Soud ale rozsudek částečně změnil tak, že povinnost pošty zanikne, pokud by odškodnění v daném rozsahu uhradil pachatel skutku. Podle pravomocného trestního rozsudku má od něj rodina dostat více než tři miliony korun.

Přidejte svůj názor

Česká pošta
doporučujeme

Zatímco Obvodní soud pro Prahu 1 žalobu o náhradu nemajetkové újmy zamítl, Městský soud v Praze jí částečně vyhověl. Zohlednil, že pošta už manželovi a dětem zavražděné ženy sama vyplatila každému 350.000 korun. Místo deseti milionů korun požadovaných v žalobě jim odvolací soud tak dohromady přiznal další milion.

Městský soud konstatoval, že pobočka s jedinou pracovnicí nebyla dostatečně zabezpečená. Trezor neumožňoval vyslat při zadání kódu tísňový signál, chyběl kamerový systém, což prodloužilo a zkomplikovalo vyšetřování.

Pošta s rozsudkem nesouhlasila, podala proto dovolání. NS potvrdil verdikt v tom rozsahu, že pošta nese díl zodpovědnosti za nemajetkovou újmu rodiny. Poukázal ale na to, že za stejnou škodu má platit i pachatel, což je třeba zohlednit.

"Rozsudek odvolacího soudu je nesprávný jen v tom, že povinnost žalované k náhradě škody nestanovil s přihlédnutím k již pravomocně založené povinnosti pachatele vraždy nahradit žalobcům škodu za stejnou škodní událost," stojí v rozhodnutí. "Plněním jednoho z nich zanikne v rozsahu tohoto plnění povinnost druhého z nich," stanovil NS.

Justice za vraždu potrestala 19 roky vězení Martina Balhara, který poštovní úřednici znal. Přišel za ní v září 2013 před koncem pracovní doby a ubil ji tupým předmětem, který se nikdy nenašel. Z trezoru si odnesl téměř 200.000 korun. Pátrání trvalo několik měsíců, Balhar byl odsouzen na základě řetězce nepřímých důkazů, zejména pachových stop. Vinu popíral, neúspěšně usiloval o obnovu řízení.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dokument V síti nabral další rozměr. Sexuologové nabídnou pomoc …

21.02.2020 10:45 Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) nabídne "sexuálním predátorům" prostřednictvím internetu…

Stydím se za Babiše a Zemana, vlaky smrdí, na D1 nevlezu, účtuje herec…

21.02.2020 10:38 Herec Jakub Prachař není spokojený se stavem, v jakém se Česká republika ocitla. Přiznal, že mu…

Matějská pouť nabídne víc zábavy než loni, novinkou bude atrakce King

20.02.2020 16:42 Matějská pouť, která letos začne 22. února, nabídne na pražském Výstavišti 115 atrakcí, o 15 více…

První letošní případ spalniček na Karvinsku. Hygienici nabádají k…

20.02.2020 13:26 Moravskoslezští hygienici v tomto týdnu zaznamenali letošní první případ spalniček. Vysoce infekční…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama