Chřipka, nebo běžná viróza? Toto jsou hlavní rozdíly, nepodceňujte očkování

Viróza se od chřipky liší rýmou, vlhkým kašlem a nižší teplotou. Pacienti s chřipkou jsou více unavení, mají bolesti svalů a suchý, dráždivý kašel. Příznaky často zaměňovaných chorob dnes novinářům popsal praktický lékař Igor Karen.

Kýchání

Od loňského podzimu do letošního jara onemocnělo chřipkou podle odhadů asi milion lidí. S jejím vážným průběhem skončilo v nemocnicích přes 600 lidí a téměř 200 z nich nemoci podlehlo.

"Zatímco na běžné virózy postihující dýchací cesty se neumírá, chřipka nebo její komplikace mohou skončit i smrtí pacienta," uvedl Karen. Nejčastěji jsou mezi pacienty, které se léčí s vážným případem chřipky nebo jí podlehnou, senioři. Podle pověřené ředitelky pražské hygienické stanice Zdenky Jágrové byly v minulé sezoně takové případy i u dětí.

Pro chřipku je typický náhlý začátek, vysoká teplota a bolesti svalů. Největší riziko onemocnění chřipkou je mezi prosincem a březnem. Virus chřipky se přenáší kapénkami vzduchem až na vzdálenost 1,5 metru a může se přenést i rukama, protože na tvrdých površích může přežít i přes 24 hodin a několik hodin na oblečení nebo jiných měkkých věcech.

Odborníci proto jako prevenci doporučují vedle očkování mytí rukou a omezení dotyků očí, nosu či úst rukama. Očkování doporučují zejména seniorům a dalším rizikovým skupinám, jako jsou chronicky nemocní, například s astmatem, nemocemi srdce a cév nebo cukrovkou. "Pokud by se nechali očkovat jenom diabetici, dostali bychom se na úroveň deseti procent očkované populace," řekl Karen.

Každý rok se v posledních letech nechává očkovat asi šest až sedm procent lidí, seniorů asi pětina. Proočkovanost podle lékaře postupně stoupá, měla by však být vyšší. "Praktičtí lékaři obvykle pacientům očkování doporučují, měli by se ale zapojit také specialisté, například plicní, kardiologové nebo diabetologové," doplnil Karen. Více podporovat vakcinaci by podle něj měly také pacientské organizace, zdravotní pojišťovny nebo ministerstvo.

Zdarma je očkování poskytované seniorům nad 65 let, chronickým pacientům s nemocemi srdce a cév, ledvin či plic a dalším vybraným skupinám rizikových pacientů. Rizikovým faktorem je také kouření, obezita nebo cukrovka. Ostatním lidem zdravotní pojišťovny přispívají na vakcínu, její aplikaci si ale musí zaplatit.

Očkování je podle odborníků vhodné například pro obézní nebo lidi, kteří pracují ve větších kolektivech nebo přichází do kontaktu s větším množstvím lidí, například ve zdravotních službách, v sociální péče nebo na úřadech. Vakcína obvykle snižuje riziko onemocnění asi o 60 procent, průběh nemoci ale bývá mírnější. Očkovací látka vakcíny je každý rok odlišná, protože vychází z předpovědi odborníků, jaké podtypy chřipkového viru budou v populaci kolovat.

ČNB podle ekonomů ve čtvrtek opět zvýší úrokové sazby o 0,25 procentního…

03.08.2021 12:01 Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o čtvrt…

Obce postižené tornádem budou spolupracovat při obnově zeleně

03.08.2021 11:58 Obce na Břeclavsku a Hodonínsku poničené červnovým tornádem budou při obnově zeleně na svém území…

Lidé při zbraňové amnestii odevzdali 3700 zbraní

02.08.2021 18:02 Aktualizováno Při zbraňové amnestii, která trvala letos od konce ledna do 31. července, lidé odevzdali nebo si…

Odborníci budou v obcích postižených tornádem radit se stavbou nových domů

02.08.2021 11:22 Odborníci z České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT)…

Lidé v práci méně kouří, ukazuje průzkum

31.07.2021 12:01 O víc než polovinu se během tří let zvýšil počet zaměstnanců, kteří zcela přestali kouřit nebo jej…

V místech postižených tornádem jsou už k elektřině připojené všechny…

30.07.2021 18:17 V místech na Břeclavsku a Hodonínsku, kterými se na konci června prohnalo tornádo, jsou k elektřině…

Děvčata, už nyní dáváme chladit plzeňské a šampaňské, jsme na vás pyšní,…

30.07.2021 18:00 Napětím u televize téměř nedýchají, hypnotizují každý jejich míček, aby byl dobrý, a po vítězných…

Osobnosti z řad katolíků žádají Duku, aby se distancoval od Lipovské a…

29.07.2021 22:06 Aktualizováno Dvě desítky osobností z katolické církve dnes v otevřeném dopise kardinálu Dominiku Dukovi…

Člověk v tísni ujišťuje, že peníze ze sbírek nebudou krýt dluhy lidí v…

29.07.2021 15:00 Pracovníci organizace Člověk v tísni zjišťovali v jihomoravských obcích zasažených na konci června…

Letos očkovaní státní zaměstnanci by mohli dostat dva dny volna, navrhl…

28.07.2021 22:04 Aktualizováno Vláda v pátek ráno projedná návrh, podle kterého by státní zaměstnanci očkovaní proti covidu-19 od…

Související:

Právě se děje