Gang plánoval padělat peníze za miliardy korun, tvrdí žaloba. Začal soud

Před olomouckým krajským soudem stanula šestice mužů obžalovaná z padělání a pozměnění peněz. Podle žalobce se muži z České republiky a Slovenska s napojením na italskou zločineckou organizaci chystali vytisknout eurobankovky v nominální hodnotě 500 milionů eur a české koruny v celkové výši 40 miliard korun.

Soud, ilustrační fotografie
doporučujeme

Využít měli tiskárnu v Dolní Čermné na Orlickoústecku. Výroba bankovek nakonec nezačala, část organizace byla na Slovensku zadržena.

Z padělání a pozměnění peněz se před soudem zodpovídají Slováci Eugen Balog a Roman Repa, dále David Bednář z Lanškrouna, Jiří Černý z Olomoucka, Rudolf Kalovský z Přerovska a Radim Švec z Brna. Souzeni jsou za přípravu tisku půl miliardy eurobankovek a v druhé části obžaloby za přípravu tisku 40 miliard korun. Mužům, kteří jsou souzeni jako členové organizované skupiny působící ve více státech, hrozí až 12 let vězení.

V případu týkajícího se padělání eurobankovek byli pachatelé podle žalobce napojeni na italskou zločineckou organizaci, která se zabývala dovozem padělků. Operovala nejen v Itálii, ale i v Budapešti a především na Slovensku. Cílem bylo vytisknout bankovky v hodnotě 500 milionů eur. "Nejzásadnější je to, že pachatelé měli pracovat s originálním bankovním papírem a s originálními tiskařskými barvami, případně měli mít USB klíče, na kterých měli mít připraveny jednotlivé bankovky podle tisku," řekl novinářům státní zástupce Robert Henzel.

Na území České republiky podle obžaloby činnost koordinovali Kalovský a Švec. V srpnu 2014 nabídli Italům k pronájmu tiskárnu v Dolní Čermné, kterou vlastnil obžalovaný Bednář. Trojice měla podle žalobce slíbenu odměnu šest milionů eur. V tiskárně zhotovili pachatelé první kusy padělaných bankovek. "K výrobě již nedošlo, neboť Italové byli 31. října 2014 zadrženi na území Slovenska," doplnil Henzel.

Druhá část se týká přípravy tisku 40 miliard korun, část obžalovaných za to měla získat odměnu 600 milionů korun. Podle žalobce se na postupu domlouvali v červnu a červenci 2014 v Horní Moštnici, na Olomoucku a na Slovensku. Výroba po neshodách nakonec nezačala.

Část obžalovaných dnes před soudem vinu odmítla. Hájili se tím, že se například domlouvali pouze na tisku reklamních plakátů, společné kontakty měli prý kvůli půjčkám peněz. Kalovský novinářům řekl, že v roce 2014 za ním přišel obchodní partner s tím, že hledá na pronájem tiskárnu; on však činnost tiskárny v Horní Moštěnici ukončil již v roce 2010. "Obžaloba je absurdní. Trestná kauza má kořeny na Slovensku, kde jsme svědčili jako svědci. Jsem nevinen, žádný takový úmysl jsme neměli," řekl novinářům Kalovský.

Soud má případ nařízen do středy, zda již padne rozsudek, není jasné.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muž si odpyká trest za vraždu Ukrajinky v Liberci, Ústavní soud odmítl…

10.07.2020 10:30 Za vraždu mladé Ukrajinky si Marius Vasilica Ailiesei s konečnou platností odpyká 19 let ve vězení.…

V Říčanech hořel bytový dům, škoda je čtyři miliony korun

09.07.2020 19:04 V Říčanech u Prahy dnes odpoledne hořel řadový bytový dům. Jeden člověk se při požáru nadýchal…

Magistrát přestěhoval prvního klienta z domova Svojšice do Prahy

09.07.2020 18:22 Z domova sociální péče ve středočeských Svojšicích se do Prahy vrátil první z klientů. Karel Loub…

Koruna znehodnocuje. V červnu došlo k růstu meziroční inflace na tři…

09.07.2020 17:19 Meziroční inflace v červnu zřejmě mírně stoupla na tři procenta z květnových 2,9 procenta, odhadují…

Související:

Právě se děje

Další zprávy