Hanksův Terminál v Česku. Muž několik dní bydlel na pražském letišti, nemohl ho opusitit

Čtyři dny nuceně strávil na Letišti Václava Havla v Praze Polák Pawel Jurski. Přes Prahu se snažil vrátit z Nizozemska do vlasti, ale české úřady mu podle něj znemožnily opustit tranzitní zónu na letišti a vstoupit na české území. Dnes muže na letišti vyzvedl konzul polského velvyslanectví v Praze, který mu pomůže v cestě do Polska.

Letiště Václava Havla Praha
doporučujeme

Jurski ČTK řekl, že do Prahy přiletěl z Nizozemska. Tato země je jednou z mála, se kterou nyní funguje pravidelné letecké spojení. Z Prahy chtěl po zemi pokračovat v cestě do Polska, ale pracovníci českých úřadů na letišti mu to znemožnili. Podle Jurského přitom žádný konkrétní důvod neuvedli. "Imigrační policie se odvolávala na ministerstvo vnitra, to zase na imigrační policii," řekl.

Cizinecká policie situaci odmítla komentovat s odkazem na obecné nařízení o ochraně osobních údajů. "Jakékoliv informace o konkrétních cestujících nemohou být vzhledem k GDPR sdělovány," sdělila ČTK mluvčí Renata Grecmanová.

Jurski upozornil také na to, že polské velvyslanectví o jeho cestě informovalo české úřady v diplomatické nótě, což kvůli epidemii koronaviru vyžaduje nařízení vlády pro občany EU, kteří tranzitují přes Česko na cestě domů. "Všichni úředníci si toto opatření kontrolovali a vládní nařízení hovoří velmi jednoznačně. A přesto jsem na letišti zůstal," uvedl Jurski.

Po čtyřech dnech se situaci podařilo vyřešit polské ambasádě. "Polský konzul dnes cestovatele vyzvedl na letišti," sdělil ČTK Artur Lukiańczuk z velvyslanectví. Podrobnosti o tom, co přispělo k řešení případu, ambasáda ani Jurski neuvedli.

Jurski uvedl, že po dobu jeho nuceného pobytu na letišti mu tamní zaměstnanci zajistili možnost přespání. Ohledně jídla a pití byl odkázaný na automaty v tranzitním prostoru.

Česko kvůli epidemii koronaviru výrazně omezilo možnost vstupu do země. Přijíždět mohou cizinci, kteří v zemi mají trvalý nebo přechodný pobyt, nebo rodinní příslušníci občanů ČR a EU žijících na českém území. Výjimka platí pro občany EU, kteří přijíždějí za účelem práce nebo podnikání na dobu kratší než 72 hodin, pro studenty nebo pro pracovníky mezinárodní dopravy. Speciální ustanovení platí i pro cizince, kteří se přes Česko vracejí do vlasti.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Silný déšť zaměstnal hasiče. Čerpali vodu ze sklepů a lagun

26.09.2020 16:36 Silný déšť zaměstnal dnes hasiče v Moravskoslezském kraji. Museli především čerpat vodu ze sklepů i…

Klub, v němž se měl po nocích natáčet film, prověřuje policie

25.09.2020 17:40 Aktualizováno Hudební klub Cross v Praze, kde se po nocích údajně měl natáčet film, podle ministra zdravotnictví…

Senát medailí ocenil zesnulého předsedu Kuberu či biskupa Malého

25.09.2020 17:15 Někdejší předseda Senátu Jaroslav Kubera, mluvčí Charty 77 a biskup Václav Malý, členové skupiny…

Většina Čechů se nechce dát očkovat proti covidu-19. Důvodu je několik,…

25.09.2020 15:40 Většina Čechů není ochotná nechat se očkovat proti nemoci covid-19, až bude k dispozici vakcína.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama