Kauza Diag Human: Arbitr Schwarz se obrátí na Ústavní soud, prý došlo k paradoxu

Rozhodce Jiří Schwarz se kvůli nepřiznané odměně za arbitráž firmy Diag Human s Českou republikou obrátí na Ústavní soud. ČTK to v tiskovém prohlášení sdělil Schwarzův právní zástupce Jiří Kovanda. Podle Schwarze je paradoxní, že ostatním dvěma členům přezkumného rozhodčího senátu soudy odměnu přiznaly.

soudy
doporučujeme

"Jiří Schwarz jako člen tříčlenného rozhodčího senátu neobdržel za svou práci rozhodce sjednanou odměnu a ani se jí na rozdíl od svých kolegů rozhodců nedomohl soudní cestou," uvedl Kovanda k tomu, že Nejvyšší soud odmítl dovolání jeho klienta.

Schwarze jmenoval členem přezkumného rozhodčího senátu v roce 2013 pražský městský soud, a to na návrh České republiky. V senátu dále zasedali Milan Kindl a Petr Kužel. Trojice rozhodců vydala usnesení, jímž arbitráž zastavila. Od státu se pak ale nedočkala odměn a začala je vymáhat soudně.

Kindl a Kužel následně získali odměnu přes tři miliony korun - Kužel rovnou, Kindl až po odvolání. V případě Schwarze ale soudy uvedly, že neměl žalovat ministerstvo zdravotnictví, ale firmu Diag Human. "Ironií osudu je, že ve všech případech rozhodovaly stejné soudy - Obvodní soud pro Prahu 2, Městský soud v Praze a Nejvyšší soud," podotkl Kovanda.

Právník doplnil, že rozporuplným chováním soudů vznikl i etický problém, když ze tří rozhodců dostali za společně vykonanou práci odměnu pouze dva.

"Pokud Nejvyšší soud jako orgán rozhodující o mimořádných opravných prostředcích není schopen sjednotit právní stanoviska a ve svém rozhodování zohlednit elementární principy předvídatelnosti a spravedlnosti soudního rozhodnutí, pak žalobci nezbývá, než se obrátit na Ústavní soud jako autoritu zajišťující ochranu zákonných práv a ústavnosti v České republice," uzavřel Kovanda.

Firma Diag Human se s Českem řadu let soudila kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Stát od poloviny roku 2013 tvrdí, že arbitráž o miliardy korun definitivně vyhrál. Usnesení o zastavení arbitráže odůvodnila trojice rozhodců tak, že věc už byla vyřešena v roce 2002, kdy stát firmě vyplatil 326 milionů za poškození dobrého jména, takže všechna následující rozhodnutí nemají právní účinky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Věda má přínos pro každodenní život, myslí si většina lidí

19.01.2021 12:03 Výsledky vědy a výzkumu považuje za přínosné pro každodenní život 70 procent lidí, přičemž vliv…

Za hlavní problém Česka považují středoškoláci politiky, ukázal průzkum

19.01.2021 11:28 Jako největší problém ČR vnímaly loni téměř dvě třetiny středoškoláků politickou reprezentaci, dvě…

Ústavní soud odmítl stížnost muže, který si u voleb nesejmul roušku

19.01.2021 09:38 Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost muže, který si u krajských voleb nesejmul roušku, volební komise…

Zima nedopadla, v létě už ale Češi do ciziny chtějí. O zájezdy je již nyní…

19.01.2021 09:30 Ke koronavirem zasaženým oblastem podnikání patří také cestovní kanceláře. Probíhající zimní sezóna…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama