Pražský vrchní soud se musí znovu zabývat sporem o odměnu za právní zastupování společnosti Diag Human. Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl stížnosti právníka Jiřího Oršuly, který před lety poskytoval Diag Human své služby. Diag Human se s Českem řadu let pře kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou.
Právník se žalobou nejprve domáhal 45 milionů korun, později svůj nárok upravil na 20 milionů a úroky za poskytnuté právní služby. Městský soud v Praze žalobu zamítl, odvolací vrchní soud verdikt potvrdil. Ztotožnil se s výrokem, ale postavil rozhodnutí na odlišné argumentaci. V ústavní stížnosti si Oršula stěžoval na překvapivost rozhodnutí vrchního soudu. Nedostal prý příležitost vyjádřit své stanovisko k novému právnímu posouzení a navrhovat případně další důkazy.
ÚS se nezabýval věcnou správnosti verdiktu ve sporu Oršuly a Diag Human. Zjistil ale procesní pochybení, které vedlo k porušení Oršulových práv.
Odvolací soud se podle ÚS může odchýlit od právní argumentace prvostupňového soudu při současném potvrzení jeho verdiktu. "Takový postup však vyžaduje, aby účastníci řízení byli seznámeni s možným odlišným hmotněprávním posouzením, a byla jim tak umožněna adekvátní reakce za účelem zaujetí svého procesního postoje k situaci, která doposud nebyla zvažována," uvedla mluvčí ÚS Miroslava Sedláčková. Vrchní soud tak musí o Oršulově odvolání rozhodovat znovu.
Oršula zastupoval firmu podnikatele Josefa Šťávy od roku 1996, Diag Human mu vypověděla plnou moc v roce 2001. Svůj požadavek v žalobě advokát opíral o smlouvu o právní službě a také o tři smlouvy o postoupení části pohledávek vůči ČR. Stát Diagu vyplatil v lednu 2003 na základě výsledku původní arbitráže 327 milionů korun za poškození dobrého jména. Oršula tvrdí, že od firmy dostal jen deset procent z vymožené částky namísto domluvených 30 procent.
Firma odmítá, že by měl Oršula vůči ní nějakou pohledávku. Předložené smlouvy označovala za neplatné, protože jsou obsahově neurčité. Ke stejnému závěru dospěl ohledně většiny smluv i odvolací senát vrchního soudu.
Související
Kauza Diag Human: Arbitr Schwarz se obrátí na Ústavní soud, prý došlo k paradoxu
Rakouský soud podpořil ČR v kauze Diag Human
kauza: diag human , Ústavní soud ČR , Jiří Oršula (advokát) , Vrchní soud v Praze , diag human
Aktuálně se děje
včera
Trump chce rozhodnout o tom, zda může Netflix koupit Warner Bros
včera
Nové vedení nestačí, říká pro EZ po prvním dni sjezdu Černochová. Členům poslala rázný vzkaz
včera
Trump zavede cla proti evropským zemím. Pokud mu neprodají Grónsko, od léta se zvýší
včera
Koalice SPOLU jde k ledu. Kupka ji dál rozvíjet nehodlá
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Zvrat na sjezdu ODS: Červíček se vzdal kandidatury, prvním místopředsedou je Portlík
včera
Česko pošle Ukrajině bojové letouny, slíbil podle tamních médií Pavel v Kyjevě
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Předsedou Pirátů zůstává Hřib. Pozici obhájil hned v prvním kole
včera
Piráti zvolili kompletní předsednictvo. Místopředsedy jsou Šmída i Richterová
včera
ODS hledala dokonalého šéfa. Našla ho? Jak delegáti grilovali Kupku a Ivana
včera
Další bizarní krok Okamury: Z kanceláře nechal odstranit vlajku Evropské unie
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Předsedou ODS se stal Martin Kupka
včera
Zavřené školy, teploty hluboko pod nulou. Ukrajinci čelí jedné z nejnáročnějších zim za poslední desetiletí
včera
ODS se nesmí smířit s udržovacím stylem, prohlásil Kupka. Ivan v projevu nešetřil Fialu, zkritizoval porušování slibů
včera
Fiala mluvil bez obav, že mu nedají hlas. Bilancoval i nastínil, jak vidí novou ODS
včera
Piráti volí nové vedení. Hřib se chce zaměřit na dostupné bydlení a levnější potraviny
včera
Ve Francii se rodí návrh na okamžité vystoupení z NATO
včera
Trump pohrozil uvalením cel na státy, které nesouhlasí s anexí Grónska
včera
Kdo nahradí Fialu a Hřiba? ODS a Piráti si dnes zvolí nové vedení
včera
Mrazivé počasí se vrátí do Česka. V noci se připravte na tuhou zimu
16. ledna 2026 21:55
Pekarová Adamová má po odchodu z politiky novou práci. Pomáhá známé firmě
Bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová je od listopadu mimo vrcholnou politiku. Bez práce ale není. Podle nejnovějších informací se jedna z velkých nadnárodních firem rozhodla využít jejích zkušeností a kontaktů z politiky.
Zdroj: Jan Hrabě