Kauza Promopro definitivně končí, Ústavní soud odmítl stížnosti odsouzených

Kauza Promopro spojená s českým předsednictvím v EU definitivně končí, Ústavní soud odmítl stížnosti části odsouzených. Podali je Jaroslav Veselý, Vlastimil Maxa, Marcel Příkopa, Ivan Komárek, všichni dostali nepodmíněné tresty. Ústavní soudci stížnosti označili za zjevně neopodstatněné, zjistila ČTK z anonymizovaných usnesení v databázi soudu.

Ústavní soud ČR
doporučujeme

Justice v kauze potrestala celkem devět podnikatelů, ostatní podle dostupných informací stížnosti nepodali. Obžaloba se týkala zakázky, kterou v roce 2008 získala firma Promopro bez výběrového řízení od úřadu vlády.

Tehdejší šéf firmy Promopro Veselý podle rozsudku společně s jednatelem hlavní subdodavatelské firmy NWDC Maxou předkládali úřadu k vyúčtování i faktury za služby, které nebyly provedeny nebo nesouvisely se zajištěním konferencí při předsednictví.

Ostatní odsouzení podle rozsudku pomáhali peníze legalizovat. Vytvářeli falešné faktury, převáděli peníze na další subjekty a poté je vybírali v hotovosti.

Trojice odsouzených v ústavních stížnostech kritizovala hodnocení důkazů nebo vyznění znaleckých posudků. Podle ÚS je ale například podíl Veselého na trestné činnosti zřejmý. Soud zmiňuje třeba vykázané náklady na pohonné hmoty za desetitisíce najetých kilometrů.

"Nikdo přesvědčivě nedoložil, kam vozidla s takovou spotřebou a s takovým nájezdem kilometrů při organizaci předsednictví České republiky v Radě Evropské unie vlastně jezdila," stojí v usnesení.

Všichni obžalovaní podnikatelé dostali nepodmíněné tresty vězení, případně také zákazy činnosti a povinnost hradit škodu. Nejpřísnější trest - devět let vězení - si vyslechli Maxa a Veselý. Příkopa a Komárek dostali šestileté tresty.

Kromě podnikatelů čelili obžalobě také tři bývalí vysoce postavení státní úředníci z někdejší sekce pro předsednictví, a to kvůli způsobu zadání zakázky. Justice je však zprostila viny s odůvodněním, že jejich skutek nebyl trestným činem. Úředníci vycházeli z toho, že Promopro bylo jedinou firmou, která byla v dané době schopna rozsáhlou zakázku splnit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V nošovické automobilce se nakazil jeden ze zaměstnanců. Šíření covidu-19…

14.07.2020 15:13 Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku má jedno zaměstnance nakaženého koronavirem.…

Karel Gott by dnes slavil narozeniny, k jeho hrobu od rána proudí fanoušci

14.07.2020 15:05 Památce zesnulého zpěváka Karla Gotta se dnes v den jeho nedožitých 81. narozenin přicházeli od…

Podmínka za schvalování útoku v Christchurchi je pravomocná

14.07.2020 14:43 Dvouletý podmíněný trest, který soud uložil Renátě Pelikánové za schvalování teroristického útoku…

V Moravskoslezském kraji přibylo 30 případů koronaviru, s testováním…

14.07.2020 14:31 V Moravskoslezském kraji přibylo od poslední pondělní aktualizace dat 30 případů nákazy koronavirem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy