Letní světová přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis. Nad brněnským hradem Špilberk od konce června do září

Dobrá zpráva pro všechny obyvatele a návštěvníky Brna a jižní Moravy je, že také letos festival Ignis Brunensis s velkolepými uměleckými ohňostroji připravil svůj další ročník. Aktuální vládní opatření a výhled na léto znamenají změny v dramaturgii i letošního čtyřiadvacátého ročníku.

Eurozpravy.cz

„Už na podzim a v prvních měsících roku bylo jasné, že ani letos se nebudou moci ohňostrojné show odehrávat na Brněnské přehradě, kde máme každoročně na plážích desetitisíce diváků v jednom místě. Proto  už v předstihu začaly znovu ‚manévry‘ a vyjednávání na mezinárodní úrovni,“ uvedl za hlavního producenta Jiří Morávek, generální ředitel pořádající společnosti SNIP & CO.

S potvrzenými účastnickými zeměmi (již posunutými z loňského ročníku) došlo k dohodě, že se jejich soutěžní show na přehradě posunou do roku 2022. Současně začala pro letošek příprava zcela nových ohňostrojných projektů. Jako hlavní lokace ročníku 2021 byl vybrán hrad Špilberk: „Špilberk máme už přes dvacet let vyzkoušený v přehlídce každoročním konáním nesoutěžních ohňostrojných show. Osvědčenou ohňostrojnou lokací je brněnská pevnost podle dochovaných historických rytin a dokumentů už přes 300 let. V aktuální koronavirové době má pro nás navíc zásadní výhodu, že je ohňostroj nad městem vidět v okruhu několika kilometrů a diváky budeme mít nejen v tisících oknech, balkónech a terasách, ale také rozeseté v menších skupinkách po celém Brně i v dohledu mimo Brno,“ doplnil Jiří Morávek. 

Čtyři mezinárodní ohňostrojné projekty, nesoutěžní epilog

Produkční tým festivalu IGNIS BRUNENSIS připravuje pro Brno a jižní Moravu nad hradem Špilberk celkem pět ohňostrojných sobot. „Jsem velmi ráda, že se i v této době uskuteční při festivalu IGNIS BRUNENSIS v ‚plné parádě‘ pět ohňostrojů, které doplňuje mnoho dalších programů. Navíc to zatím vypadá, že bude Brno letos jednou z mála světových destinací, kde se ohňostrojná přehlídka mezinárodních parametrů uskuteční,“ upřesnila brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Čtyři mezinárodní umělecké ohňostroje v soutěžním módu jsou plánované na 26. června, 3. července, 7. srpna a 14. srpna, vždy ve 22.30 hodin. Na začátku školního roku završí pětici ohňostrojů nad Špilberkem nesoutěžní epilog věnovaný všem dětem (11. září), doufejme již „normálně“ navštěvujícím své školy a školky. „Letošní přesun ohňostrojů do léta a prázdninových sobot nám pomůže ještě více rozhýbat po koronavirové uzávěře cestovní ruch a související infrastrukturu na jižní Moravě. IGNIS BRUNENSIS bude kulturním zážitkem nejen pro obyvatele Jihomoravského kraje. Předpokládáme, že si na ohňostroje do Brna ‚odskočí‘ z jihomoravských oblastí i velké množství ubytovaných a putujících turistů,“ doplnil Jan Grolich, hejtman Jihomoravského kraje. 

Hlavním tématem ohňostrojů budou přátelská poselství a pozdravy

Tématem letošního ročníku IGNIS BRUNENSIS jsou „Messages“ ve smyslu poselství, pozdravů a přání z Brna do světa a ze světa do Brna. Všechny čtyři prázdninové ohňostroje budou pozitivní reakcí na dosavadní situaci, limitující možnost osobních setkání.

„Byla před námi velká výzva, zvládnout s ohňostrojným světem připravit během několika měsíců úplně nové ohňostroje. Při nemožnosti se vidět osobně a nutnosti vše řešit po telefonu nebo online, je hlavně komunikace umělecké části obzvlášť náročná. Naštěstí můžeme využívat stále dokonalejší software, který nám pomáhá předávat si a diskutovat vytvořené umělecké části ohňostrojů formou vizualizací,“ uvedl hlavní ohňostrojný designér a technický ředitel Ignis Brunensis Jaroslav Štolba z Flash Barrandov SFX.

Pro čtyři soutěžní projekty byli osloveni ohňostrůjci a ohňostrojné společnosti z celé Evropy. „Zapojit chceme také ohňostrojné designéry z dalších kontinentů,“ doplnil Jaroslav Štolba. Podrobnosti k ohňostrojům mezinárodních týmů představí pořadatelé na přelomu května a června.

Hudba k ohňostrojům tradičně na FM rádiu

Originální hudební doprovod synchronizovaný s ohňostroji vysílá exkluzivně ke všem ohňostrojům Rádio Krokodýl 103 FM. Stačí si tedy najít jakékoliv místo s výhledem na Špilberk za dodržení aktuálních epidemiologických pravidel a naladit muziku k ohňostroji na FM rádiu.

Připravují se online přenosy ohňostrojů

Novinkou budou ohňostrojné „live“ přenosy ve vysokém rozlišení. Pro vysílání se zvažují nejen YouTube kanály BRNOmycity a Jižní Morava, ale v rámci podpory státní agentury CzechTourism pro festival Ignis Brunensis je v jednání také živé streamování ohňostrojů na oficiálním kanálu České republiky „Visit Czech Republic“.

O vítězi festivalu rozhodnou letos především diváci

Pro letošní speciální ročník je připraven ještě jeden mimořádný bonus pro diváky. O vítězném ohňostroji rozhodne široká veřejnost hlasováním na sociálních sítích a ve veřejné anketě. Navíc se díky online přenosům bude moci do hlasování zapojit doslova celý svět. Ohňostrojní diváci si tak symbolicky vymění roli s odbornou porotou, která bude o svém pořadí ohňostrojů letos rozhodovat „mimo soutěž“.

Ignis Brunensis s podporou města Brna, Jihomoravského kraje a státní agentury CzechTourism

Přehlídka ohňostrojů v jihomoravské metropoli s pestrou škálou programů probíhá za významné finanční podpory hlavních spolupořadatelů – statutárního města Brna a Jihomoravského kraje. Letos byl také festival znovu zařazen na základě několikastupňového hodnocení mezi významné volnočasové a kulturní projekty České republiky státní agenturou CzechTourism. Kromě podpory cestovního ruchu v tuzemsku, ale i zahraničí, z toho plynou různé komunikační a prezentační benefity nejen pro jižní Moravu a její krajské město Brno, ale třeba i pro podnikatelské aktivity a další oblasti v našem regionu.

Programy festivalu zábavy pod značkou „IGNIS“ už od konce června, Léto na Biskupském dvoře od konce května

Festivalové akce jsou připravené už na období od konce června podle „covidových“ pravidel především ve venkovní produkci. Všichni pořadatelé věří, že nebude nutný další termínový posun a zásadní omezení návštěvníků a diváků. 

Na víkend 26. až 27. června je plánovaná tradiční Dopravní nostalgie pod garancí Dopravního podniku města Brna, Technického muzea v Brně a KORDIS JMK s jízdami historických vozidel městské a další veřejné dopravy. Dočkají se také milovníci jízd historickými tramvajemi a dalšími vozidly v režimu platném pro MHD. Pořádají: SNIP & CO, Dopravní podnik města Brna, Technické muzeum v Brně a KORDIS JMK ve spolupráci s dalšími

Od 29. května do 29. srpna jsou připravena venkovní divadla a koncerty při Létu na Biskupském dvoře pod Petrovem v areálu Moravského zemského muzea na Zelném trhu v Brně s Městským divadlem Brno, Baletem Národního divadla Brno, Maratonem hudby, folklorní F-scénou, hostujícími divadly z Prahy a Zlína a dalšími programy. Pořádají: SNIP & CO, Městské divadlo Brno a Moravské zemské muzeum

Tříměsíční africké léto s podtitulem „Zažij, ochutnej a poznej Afriku“ se připravuje v ZOO Brno, která se představí malou ochutnávkou Afriky také během Zábavy pod hradbami 26. června na brněnském náměstí Svobody. Pořádá: ZOO Brno

Atraktivní pořady na léto připravila i Hvězdárna a planetárium Brno. Od 12. do 18. července se na Kraví hoře potkáte s Marsmelounem, obřím nafukovacím modelem planety Mars. Od 5. do 12. srpna se Kraví hora promění na Festival planet, při kterém doplní obří Mars modely naší planety Země a Měsíce. Na své si přijdou i milovníci pořadů přímo na hvězdárně – 27. až 30. července bude ke zhlédnutí na šest desítek nejnovějších filmů pro digitální planetária při Fulldome Festivalu Brno 2021. Pořádá: Hvězdárna a planetárium Brno s partnery

V sobotu 28. srpna oslaví šedesátku Technické muzeum v Brně velkou narozeninovou akcí ve svém hlavním sídle na Purkyňově ulici v Brně-Králově Poli. Pořádá: Technické muzeum v Brně s partnery

Na 11. a 12. září připravuje Muzeum města Brna atraktivní (už devátý) ročník akce „Špilberk žije!“. Do víkendového programu bude v sobotu 11. září vložený ohňostrojný epilog Ignis Brunensis. Pořádá: Muzeum města Brna

Festival Ignis Brunensis uzavřou Slavnosti piva F.O. Poupěte 10. a 11. září v centru Brna na Šilingrově náměstí, na Starobrněnské ulici a v blízkém okolí. Ve spolupráci s Českomoravským svazem minipivovarů se představí především řemeslné pivovary z různých koutů Česka. Zájem projevily i velké pivovary, a navíc v zářijovém termínu nemůže doplňkově chybět také „konkurenční“ burčák. To vše se stylovým občerstvením z regionálních produktů pod garancí Regionální agrární komory Jihomoravského kraje. Sobotní program 11.9. uzavře symbolicky také ohňostroj nad Špilberkem. Pořádá: SNIP & CO pod garancí Českomoravského svazu minipivovarů

Během ohňostrojných víkendů se připravuje v Brně a Jihomoravském kraji řada dalších akcí různých organizátorů, které nabídnou opakovaně atraktivní příležitosti pro návštěvy jihomoravské destinace v organizovaném i individuálním turistickém ruchu. Stejně i ve volnočasovém prázdninovém rytmu nabídne festival oddych a pohodu pro místní obyvatele a jejich přátelé nebo rodinné příslušníky. V pozitivním smyslu, „covidu“ navzdory 

Témata: EZ

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

17.09.2021 08:23 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nově nakažených

17.09.2021 08:43 Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nových případů onemocnění covid-19, o 130 víc než před…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

Neziskové organizace lidem po tornádu vyplatily přes 600 milionů

17.09.2021 14:43 Neziskové a humanitární organizace, které po ničivém tornádu na konci června uspořádaly veřejné…

Češi cestovali do zahraničí více než loni. Nejčastěji do Chorvatska

17.09.2021 13:43 Aktualizováno Češi leto v létě cestovali do zahraničí více než loni. Nejoblíbenější destinací bylo tradičně…

Neočkovaným se od pondělí ztíží návrat z Lotyšska či Rumunska

17.09.2021 12:10 Od pondělí se ztíží neočkovaným lidem návrat do České republiky z Lotyšska, Rumunska a San Marina.…

Exploze v domě v Koryčanech nastala po poškození plynového potrubí, případ…

16.09.2021 15:17 Aktualizováno Středeční výbuch plynu v řadovém rodinném domě v Koryčanech na Kroměřížsku prověřuje policie jako…

Výbuch domu v Koryčanech: Zemřeli dva dobrovolní hasiči, další jsou vážně…

15.09.2021 18:58 Aktualizováno Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Neočkovaným se ode dneška ztíží návrat do ČR z Chorvatska a Rakouska

13.09.2021 08:13 Návrat do České republiky z Chorvatska a Rakouska se ode dneška ztíží lidem neočkovaným proti…

Stovky lidí v Brně demonstrovaly proti vládním opatřením

12.09.2021 18:30 V centru Brna dnes lidé protestovali proti vládním opatřením v boji proti šíření koronaviru,…

Horská služba v létě zasahovala u 1487 případů

12.09.2021 08:28 Horská služba ČR o letních prázdninách zasahovala u 1487 případů, což bylo o 84 méně než před rokem…

Důsledky útoku z 11. září pociťujeme dodnes, připomíná expert

11.09.2021 09:39 Teroristický útok na USA 11. září 2001 byl podle zástupce ředitele Centra bezpečnostních a vojensko…

Od pondělí se neočkovaným ztíží návrat z Chorvatska a Rakouska

10.09.2021 18:45 Aktualizováno Od pondělí se ztíží neočkovaným lidem návrat do České republiky z Chorvatska a Rakouska. Na…

Související:

Právě se děje

reklama